Wśród kosmetyków istnieje wiele produktów przeznaczonych do pielęgnacji włosów o różnej porowatości. Jeśli nie wiedzie jaką macie porowatość włosów to wybór szamponu czy odżywki może być trudny, ale nie z moimi kumplami z HairBoom! Warto jednak wiedzieć, czym jest porowatość i jak ją określić. Oto garść przydatnych informacji.

Czym jest porowatość włosów?

Porowatość włosów to stopień odchylenia łuski włosa od jego warstwy wewnętrznej. Wpływa ona na kondycję włosów, przede wszystkim z powodu większej lub mniejszej dostępności czynników zewnętrznych do kory włosa, co wpływa również na poziom nawilżenia w ich wnętrzu. Są trzy rodzaje włosów:

  • włosy niskoporowate – w przypadku włosów niskoporowatych łuski przylegają do kory włosa, zachowując dobre nawilżenie w jego wnętrzu. Włosy tego rodzaju są lśniące, mocne i piękne. Nie plączą się, ale dość długo schną po myciu. Włosy niskoporowate nie są częste u osób dorosłych, za to spotykane są przeważnie u dzieci. Zwykle są cienkie i niezbyt gęste. Nie są specjalnie podatne na stylizację i rzadko się kręcą. Najczęściej są proste;
  • włosy średnioporowate to włosy, których łuski są średnio rozchylone. Ten typ włosów występuje dość często. Zwykle są to włosy falowane, dość podatne na stylizację, zdrowe i pełne objętości. Brakuje im jednak blasku i są podatne na przesuszenie;
  • włosy wysokoporowate – charakteryzują się dużym odchyleniem łuski. Są to włosy przesuszone, podatne na uszkodzenia. Przy nieodpowiedniej pielęgnacji są sianowate, puszące się. Włosy wysokoporowate łatwo się plączą i są trudne w rozczesywaniu. Zwykle są to włosy kręcone lub rozjaśniane i farbowane. Jeśli macie wysoką porowatość włosów, musicie szczególnie zadbać o ich kondycję. Niewłaściwą pielęgnacją można pogorszyć ich stan i wygląd. Rozchylone łuski włosów wysokoporowatych nie sprzyjają ich dobremu funkcjonowaniu. Takim włosom trzeba pomóc, stosując odpowiednie kosmetyki. 

Każdy rodzaj włosów wymaga innej, odpowiedniej pielęgnacji, opartej na równowadze PEH, a więc balansie pomiędzy ilością dostarczanych humektantów – nawilżaczy, protein – cegiełek odbudowujących oraz emolientów – chroniących przed utratą nawodnienia. By ich dostarczyć, wykorzystuje się różnorodne składniki, w tym naturalne oleje, jak olej kokosowy, masło shea, ekstrakty roślinne, ale także nietypowe składniki, jak fermentowana woda ryżowa, doceniana od wieków w Azji.

Jak sprawdzić porowatość włosów – wykonaj test porowatości!

Istnieje kilka metod na sprawdzenie porowatości włosów. Oczywiście najpewniejszy wynik daje spotkanie z trychologiem, ale możecie same także spróbować określić stopień porowatości swoich włosów. Jak? Istnieje kilka sposobów.

Sposób 1 – przyjrzyj się swoim włosom

Włosy o różnej porowatości zachowują się nieco inaczej, ale też wyglądają różnie. Najłatwiej rozpoznać włosy niskoporowate oraz wysokoporowate. Aby sprawdzić stopień rozchylenia łuski, możecie przeciągnąć włos pomiędzy palcami. Jeśli wyczuwacie sporo nierówności, możecie mieć włosy wysokoporowate. Nieco trudniej jest rozpoznać średnioporowate włosy i włosy niskoporowate, zwłaszcza gdy nie macie porównania lub doświadczenia w tym zakresie.

Sposób 2 – test porowatości włosów ze szklanką wody

To jeden z najpopularniejszych sposobów na sprawdzenie porowatości włosów. Nie jest oczywiście w 100% wiarygodny, ale w połączeniu z pozostałymi testami może być dość miarodajny. Wystarczy, że zanurzycie włos w szklance wody i odczekacie kilka minut. Włos niskoporowaty pozostanie na powierzchni wody lub nieznacznie się w niej zanurzy. Włos średnioporowaty zanurkuje mniej więcej do połowy objętości wody. Wysokopory opadną na dno, chłonąc najwięcej wilgoci. 

Sposób 3 – spryskajcie włosy wodą

Kolejny test z wodą, związany jest również z jej wchłanianiem. Oddzielcie pasmo czystych włosów, wyrównajcie je i spryskajcie wodą z atomizera, rozpylając ją na powierzchni. Gdy woda spływa po włosach lub na nich osiada niczym rosa, najpewniej macie włosy niskoporowate. Jeśli włosy wchłoną wilgoć, są prawdopodobnie wysokoporowate. W przypadku, gdy woda najpierw osiada na włosach, a po chwili zaczyna się wchłaniać, macie włosy średnioporowate. W ten sposób możecie łatwo określić porowatość włosa.

Jak widzicie, testy na porowatość włosów nie są skomplikowane i z pewnością uda Wam się je przeprowadzić w domowym zaciszu. Gdy już wiecie, jak sprawdzić porowatość włosów, warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów wysokoporowatych, średnioporowatych i niskoporowatych. 

Kosmetyki do włosów o każdej porowatości

W House of Beauty Brands znajdziecie kosmetyki do włosów, które umożliwią Wam łatwą pielęgnację włosów, bez względu na ich porowatość. Przykładem jest linia Rice Rehab oparta na działaniu fermentowanej wody ryżowej, która nawilża, wzmacnia i wygładza włosy, co jest niezbędne w przypadku włosów średnio i wysokoporowatych, jakie ma większość z Was. Kosmetyki te wzbogacone są olejami roślinnymi, jak olej z otrąb ryżowych, ale także ekstraktami roślinnymi, na przykład wyciągiem z lnu. Każdy z nich dostarcza protein, humektantów i emolientów w odpowiedniej ilości, by korzystnie wpływać na kondycję włosów suchych i zniszczonych.. Cała seria to:

Jak pielęgnować włosy średnioporowate, wysokoporowate i niskoporowate?

Pielęgnacja włosów niskoporowatych jest najprostsza. Jak pielęgnować włosy niskoporowate? Tu wystarczy zadbać o to, by kondycja włosów się nie pogorszyła. Największym wyzwaniem w pielęgnacji włosów niskoporowatych jest osiągnięcie odpowiedniej objętości. Warto więc stosować kosmetyki lekkie i nieobciążające włosów. Niskoporowate włosy trzeba też chronić przed wpływem czynników zewnętrznych. 

Jeśli macie wysokoporowate włosy, zadbajcie przede wszystkim o ich regularne nawilżanie. Włosy o wysokiej porowatości szybko się przesuszają i puszą. W przypadku włosów średnioporowatych nawilżenie także jest ważne. Oba typy włosów wymagają także ochrony przed czynnikami zewnętrznym ii odpowiedniej ilości protein, by uzupełnić ubytki w strukturze włosów i zwiększyć ich odporność na uszkodzenia mechaniczne. 

Bez względu na to, jakiej porowatości są Wasze włosy, jeśli są suche lub zniszczone HairBoomowa ekipa wzmocni je, nawilży i skutecznie poprawi ich kondycję, aby stały się miękkie, lśniące i pięknie się układały. Pielęgnacja włosów wysokoporowatych jest z pewnością bardziej wymagająca, ale z dobrymi kosmetykami to także nie jest trudne!

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.