Czym jest porowatość włosów?

Porowatość włosów to stopień odchylenia łuski włosa od jego warstwy wewnętrznej. Wpływa ona na kondycję włosów, przede wszystkim z powodu większej lub mniejszej dostępności czynników zewnętrznych do kory włosa, co wpływa również na poziom nawilżenia w ich wnętrzu. Włosy mogą być:

  • niskoporowate – w takim przypadku łuski przylegają do kory włosa, zachowując dobre nawilżenie w jego wnętrzu. Włosy tego rodzaju są lśniące, mocne i piękne. Nie plączą się, ale dość długo schną po myciu. Tego typu włosy nie są częste u osób dorosłych, za to spotykane są przeważnie u dzieci. Zwykle są cienkie i niezbyt gęste. Nie są specjalnie podatne na stylizację i rzadko się kręcą. Zwykle są proste;
  • średnioporowate to włosy, których łuski są średnio rozchylone. Ten typ włosów występuje dość często. Zwykle są to włosy falowane, dość podatne na stylizację, zdrowe i pełne objętości. Brakuje im jednak blasku i są podatne na przesuszenie;
  • wysokoporowate – charakteryzują się dużym odchyleniem łuski. Są to włosy przesuszone, podatne na uszkodzenia. Przy nieodpowiedniej pielęgnacji są sianowate, puszące się. Łatwo są plączą i są trudne w rozczesywaniu. Zwykle są to włosy kręcone lub rozjaśniane i farbowane.

Każdy rodzaj włosów wymaga innej, odpowiedniej pielęgnacji, opartej na równowadze PEH, a więc balansie pomiędzy ilością dostarczanych humektantów – nawilżaczy, protein – cegiełek odbudowujących oraz emolientów – chroniących przed utratą nawodnienia.

Test porowatości włosów – jak to zrobić?

Istnieje kilka metod na sprawdzenie porowatości włosów. Oczywiście najpewniejszy wynik daje spotkanie z trychologiem, ale możecie same także spróbować określić stopień porowatości swoich włosów. Jak? Istnieje kilka sposobów.

Sposób 1 – przyjrzyj się swoim włosom

Włosy o różnej porowatości zachowują się nieco inaczej, ale też wyglądają różnie. Najłatwiej rozpoznać włosy niskoporowate oraz wysokoporowate. Aby sprawdzić stopień rozchylenia łuski, możecie przeciągnąć włos pomiędzy palcami. Jeśli wyczuwacie sporo nierówności, możecie mieć włosy wysokoporowate.

Sposób 2 – test ze szklanką wody

To jeden z najpopularniejszych sposobów na sprawdzenie porowatości włosów. Nie jest oczywiście w 100% wiarygodny, ale w połączeniu z pozostałymi testami może być dość miarodajny. Wystarczy, że zanurzycie włos w szklance letniej, niegazowanej wody i odczekacie kilka minut. Włos niskoporowaty pozostanie na powierzchni wody lub nieznacznie się w niej zanurzy. Włos średnioporowaty zanurkuje mniej więcej do połowy objętości wody. Wysokopory opadną na dno, chłonąc najwięcej wilgoci.

Sposób 3 – spryskaj włosy wodą

Kolejny test z wodą, związany jest również z jej wchłanianiem. Oddzielcie pasmo czystych włosów, wyrównajcie je i spryskajcie wodą z atomizera, rozpylając ją na powierzchni. Gdy woda spływa po włosach lub na nich osiada niczym rosa, najpewniej macie włosy niskoporowate. Jeśli włosy wchłoną wilgoć, są prawdopodobnie wysokoporowate. W przypadku, gdy woda najpierw osiada na włosach, a po chwili zaczyna się wchłaniać, macie włosy średnioporowate.

Jak widzicie, testy na porowatość włosów nie są skomplikowane i z pewnością uda Wam się je przeprowadzić w domowym zaciszu.

Kosmetyki do włosów o każdej porowatości

W mojej HairBoomowej drużynie znajdziecie kosmetyki, które umożliwią Wam łatwą pielęgnację włosów, bez względu na ich porowatość. Linia Rice Rehab jest oparta na działaniu fermentowanej wody ryżowej, która nawilża, wzmacnia i wygładza włosy, co jest niezbędne w przypadku włosów średnio i wysokoporowatych, jakie ma większość z Was. Kosmetyki te wzbogacone są olejami roślinnymi, jak olej z otrąb ryżowych, ale także ekstraktami roślinnymi, na przykład wyciągiem z lnu. Każdy z nich dostarcza protein, humektantów i emolientów w odpowiedniej ilości, by korzystnie wpływać na kondycję włosów, bez względu na ich porowatość. Cała seria to:

Bez względu na to, jakiej porowatości są Wasze włosy, HairBoomowa ekipa wzmocni je, nawilży i skutecznie poprawi ich kondycję, aby stały się miękkie, lśniące i pięknie się układały. Znajdzie już mój sposób na piękne włosy o każdej porowatości. Podzielcie się nim z innymi dziewczynami – #pinkpowergirl!