Długie włosy są symbolem zmysłowości, romantyzmu i kobiecości. Nic dziwnego, że wiele z Was z poświęceniem zapuszcza je od lat, a wielu mężczyzn, do których grona zalicza się również moja nieskromna osoba, je uwielbia. Czy wiecie jednak, jak dbać o długie włosy?

Długie włosy mogą być Waszą dumą, ale jednocześnie mogą przysparzać również wielu problemów. Jeżeli nie zadbacie o nie w odpowiedni sposób, możecie zauważyć ich zwiększone wypadanie oraz podatność na uszkodzenia i złamania. Warto również pamiętać o tym, że włosy długie są w pewnym stopniu obciążeniem dla skóry głowy i cebulek, na których się ona trzymają. Dlatego przy pielęgnacji długich włosów nie możesz zapomnieć o skalpie.

Czy włosy można źle myć?

Oczywiście, że można! Być może sama robicie to nieświadomie. Jeśli myjecie włosy byle jakim szamponem, gorącą wodą i nie używacie odżywki, koniecznie czytajcie dalej.

Przed myciem rozczeszcie swoje długie włosy. Wyjątkiem są kręcone włosy, które rozczesujcie na mokro. Następnie dokładnie je zmoczcie. Nigdy nie nalewajcie szamponu prosto na głowę. Najpierw wylejcie go na dłonie, rozcieńczcie wodą i spieńcie. Spieniony kosmetyk zacznijcie wcierać kolistymi ruchami w skórę głowy. Nie plączcie włosów i nie wcierajcie szamponu na ich całej długości. Nie ma takiej potrzeby. Myjecie przede wszystkim skórę głowy, reszcie włosów wystarczy ściekająca w czasie płukania piana. Dodatkowo szampon mógłby zniszczyć pukle, dlatego zdecydowanie lepiej jest pozostać przy pianie.

Po oczyszczeniu włosów przychodzi czas na odżywkę, którą nałóżcie na całą długość włosów - od nasady po końce, ale nie nakładajcie jej na skórę głowy. . W przypadku niskoporowatych włosów i skłonnych do przetłuszczania, zatrzymajcie się na wysokości uszu lub nakładajcie jedynie na końcówki. Włosy dokładnie spłuczcie letnia lub chłodną wodą, aby domknąć łuski i wytrzyjcie. Idealna do tego będzie delikatna bawełna, na przykład stara koszulka, w którą odsączycie nadmiar wody. Długie, mokre włosy są podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego delikatnie wyciskajcie włosy, bez splątywania i mocnego tarcia.

Warto pamiętać o tym, żeby rozczesać je dopiero po wysuszeniu. W ten sposób końcówki włosów nie zostaną zniszczone i dłużej będą mogły być zachowane. Dodatkowo warto zadbać o zabezpieczenie swoich mokrych włosów. Jeszcze przez wysuszeniem warto sięgnąć po serum na końcówki włosów, które zabezpiecz je przez uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem ciepłego nawiewu.

Czym myć długie włosy?

Sięgnijcie po naturalne szampony, które są delikatne i nie przesuszają włosów. Zawarte w szamponach proteiny pozwalają na odbudowę uszkodzeń i wzmacniają ich strukturę, a delikatne, naturalne substancje myjące jednocześnie oczyszczają i pielęgnują włosy. Jeśli marzycie o lśniących i gładkich, sprężystych włosach nie zapomnijcie o odżywkach do włosów. Znajdziecie w nich zarówno proteiny, emolienty jak i humektanty, które nawilżą i wzmocnią włosy, odbudowując zniszczenia oraz zapobiegną przesuszeniu.

Jeżeli chcecie odpowiednio pielęgnować długie włosy, warto raz na jakiś czas skorzystać z mocnych szamponów. Jednak na co dzień sięgajcie po delikatne kosmetyki. W przypadku wysokoporów, pielęgnacja długich włosów może opierać się na myciu ich z wykorzystaniem odżywek. Takie postępowanie znacznie nawilży skórę głowy oraz same pasma, co przyczyni się do poprawy ich kondycji oraz wyglądu.

Pokochajcie oleje, maski, wcierki i serum!

Jeśli dotąd nie używałyście niczego poza szamponem, czas to zmienić. Naturalne oleje do włosów znakomicie je odżywiają i zapobiegają ich przesuszeniu. Olejowanie warto wykonywać raz w tygodniu, nakładając olej na mokre włosy i zawijając całość ręcznikiem na 30 minut. Idealnym wyborem do olejowania włosów jest odżywczy olej z otrąb ryżowych do olejowania Wybitny Koneser

Warto też stosować maski do włosów, które zapewniają intensywną pielęgnację oraz serum, szczególnie na rozdwojone końcówki, które są najbardziej narażone na łamanie się. Peelingi i wcierki z kolei są przeznaczone do skóry głowy, aby złuszczyć martwe komórki naskórka, uregulować pracę gruczołów łojowych, przeciwdziałając przetłuszczaniu się skóry oraz aby pobudzać wzrost włosów. Warto po nie sięgać, jeżeli chcecie, żeby Wasze długie włosy w dalszym ciągu rosły i nadal wyglądały zdrowo i pięknie.

Stylizacja bez ofiar - jak dbać o długie włosy podczas ich układania?

Największymi wrogami długich włosów są gorące akcesoria do stylizacji, takie jak prostownice, lokówki, termoloki i najbardziej powszechne – suszarki. Chcąc zachować piękne, długie włosy warto ograniczyć ich używanie, a najlepiej je wyeliminować i przyjrzeć się swoim włosom. Być może wcale nie są proste, a lekko falowane, ale niewłaściwa pielęgnacja nie pozwala im wydobyć z siebie tego naturalnego skrętu? Spróbujcie zastosować pielęgnację dla włosów kręconych.

Wiemy doskonale, że długie włosy schną niezwykle długo. Jeżeli musicie wyjść szybko, znacznie lepiej jest sięgnąć po suszarkę niż zdecydować się na wyjście z częścią mokrych włosów. To mogłoby doprowadzić do choroby oraz przyczynić się do zniszczenia Waszych pukli. Jednak warto tutaj zastosować kilka rad.

Przede wszystkim suszymy do momentu, kiedy osiągniemy wilgotne włosy.  Ostatnie 10-20% powinny same doschnąć. Wówczas nie ma ryzyka, że zostaną spalone lub przesuszone. Dodatkowo warto je odpowiednio zabezpieczyć, na przykład  specjalną mgiełką lub odżywką bez spłukiwania. Pomocna może być tutaj Zwiewna Nimfa - kondycjonująca woda ryżowa w mgiełce z Rice Rehab. Suszarkę należy trzymać w odległości 10-20 cm od skóry głowy. W ten sposób podczas pielęgnacji długich włosów nie dojdzie do ich przesuszenia i zniszczenia. Pamiętaj, rozczesz włosy dopiero, gdy są suche. W przeciwnym wypadku można je przypadkowo połamać.

Niezwykle ważne jest także to, czym czeszecie długie włosy. Najlepsze do każdego rodzaju włosów są grzebienie z szeroko rozstawionym zębami, wykonane z naturalnych surowców, na przykład z drewna. Szczotki wykonane z plastiku, czy metalowe wzmagają elektryzowanie się włosów. Pamiętajcie, żeby sięgać po produkty, które nie łamią włosów. Dlatego odpadają wszelkie sztuczne akcesoria, które mają z pozoru pomóc, ale tak naprawdę doprowadzają do zniszczenia wszystkich pukli.

Stosując się do tych rad, z pewnością zauważycie poprawę kondycji swoich długim włosów.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji