Włosy przetłuszczają się głównie z powodu niewłaściwie dobranej pielęgnacji. Przyczyną mogą być także zaburzenia hormonalne. Ważne jest, żeby uregulować pracę gruczołów łojowych przywracając skórze naturalny balans. Jak to zrobić? Poznajcie triki na przetłuszczające się włosy!

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Włosy nadmiernie przetłuszczające się są dość częstą przypadłością.  Rano umyte już po południu mogą stać się oklapnięte i pozbawione objętości. Przyczyną tego stanu jest nadmiar sebum, wytwarzany przez gruczoły łojowe skóry głowy. Nadprodukcja sebum ma różne przyczyny. Najczęściej jest to związane z genetyką i hormonami, a więc sprawami, na które nie macie wpływu. Włosy silniej przetłuszczają się także w okresie dojrzewania. Na szczęście skórze możemy pomóc , zmniejszając wydzielanie sebum. Jak zatem pielęgnować przetłuszczające się włosy?

Wyrzuć silne detergenty

Przyczyną przetłuszczania się włosów jest nadprodukcja łoju. Chociaż jego wytwarzanie jest naturalnym procesem, mającym wspierać kondycję skóry i włosów, jego nadmiar powoduje niechciany efekt obciążenia i stwarza wrażenie brudnych włosów, bez objętości. Zaburzenie prawidłowego wydzielania łoju może być spowodowane niewłaściwie dobranym szamponem, który zawiera składniki o działaniu silnie oczyszczającym. Taki mocny detergent może powodować przesuszenie skóry głowy, na co odpowie ona wzmożonym wytwarzaniem łoju  aby przywrócić utraconą równowagę. Jednak każde kolejne mycie powoduje nasilenie problemu, a więc i wzmożone wydzielanie łoju. Jak wyjść z tego zaklętego kręgu? W codziennej pielęgnacji postawcie na szampony o delikatnym składzie, działające aktywnie, ale nie agresywnie. Co więcej, naturalne składniki odżywiające i pielęgnujące korzystnie wpływają także na kondycję skóry głowy.  Odpowiednio dobrany  szampon wzmacnia cebulki włosów w codziennej pielęgnacji i reguluje pracę gruczołów łojowych.

Wybierz kosmetyki o naturalnym składzie

Przetłuszczające się włosy wymagają przemyślanej pielęgnacji opartej na łagodnie działających kosmetykach oczyszczających, które nie wysuszają skóry głowy, ale ją nawilżają, koją i łagodzą podrażnienia.W składzie szamponu powinny się także znaleźć składniki, które wpływają na regulację pracy gruczołów łojowych np. niacynamid, czy redukujące stany zapalne np. cynk. Przykładem takiej formuły jest balansujący szampon do przetłuszczającej się skóry głowy  zawierający niacynamid, cynk, kwas bursztynowy i kwas hialuronowy. Ta kompozycja składników aktywnych odpowiada na potrzeby skóry nadmiernie wydzielającej sebum, a jednocześnie zapewnia jej odpowiedni poziom nawilżenia. Szampon skutecznie oczyszcza skórę z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, zapewniając jej równowagę i przedłużając włosom świeżość.

Złuszczaj skórę głowy 

Dbając o włosy, warto pamiętać, że za ich kondycję w dużym stopniu odpowiedzialny jest stan skóry głowy. W przypadku włosów przetłuszczających się trzeba o nią szczególnie zadbać. Tak, jak w pielęgnacji skóry całego ciała, oprócz oczyszczania, istotne jest złuszczanie martwego naskórka. Martwe komórki blokują ujście gruczołów łojowych,co może zaburzać pracę skóry. Eksfoliacja usuwa tę barierę. 

Jaki peeling stosować do skóry głowy? Doskonale sprawdzi się tutaj naturalny peeling enzymatyczny, którego działanie oparte jest na mocy enzymów roślinnych. Działa on skutecznie, a w przeciwieństwie do peelingów mechanicznych, nie powoduje trudności związanych z wypłukaniem złuszczających drobinek. Jego działanie sprawia, że gruczoły łojowe są odblokowane i mogą funkcjonować efektywniej.

Myj włosy dokładnie

Przyczyną przetłuszczających się włosów może być także ich złe mycie. Nawet najlepszy szampon musi być dobrze spłukany, podobnie jak odżywka czy maska. Również pozostałości kosmetyków stylizujących, pozostałych  na włosach powoduje ich obciążenie i nieładny wygląd. 

Jak zatem prawidłowo myć włosy i skórę głowy? Przede wszystkim należy się skupić właśnie na skórze. Najpierw dokładnie spłucz włosy wodą. Następnie użyj szamponu, najlepiej w formie pianki. Dlaczego jest to tak ważne? Spieniając szampon bezpośrednio na włosach, splątujecie je, utrudniając ich późniejsze rozczesanie, co może powodować niepotrzebne łamanie włosów. Najlepiej lekko spienić szampon w dłoniach i dopiero nałożyć na głowę. Możecie użyć szamponu do włosów przetłuszczających się z serii Botanic SPA RITUALS z kozieradką i tatarakiem. Szamponem dokładnie umyjcie skórę głowy. Do umycia włosów wystarczy spływająca podczas spłukiwania kosmetyku piana. Jeśli nakładacie odżywkę do włosów lub  maskę stosujcie ją tylko na włosy, omijając skórę głowy, by nie obciążać ich u nasady i nie przetłuszczać skóry  i dokładnie ją spłuczcie! Wyjątkiem są jedynie odżywki bez spłukiwania!

Zmieńcie porę mycia włosów przetłuszczających się!

Warto wiedzieć, nie tylko czym myć włosy przetłuszczające się, ale także kiedy to robić. Nie musicie myć włosów codziennie. Przy odpowiedniej pielęgnacji, pomiędzy kolejnymi myciami możecie stosować transparentny puder matujący, który pochłania sebum. Dobrym pomysłem jest też zmiana pory mycia włosów. W nocy skóra głowy przetłuszcza się najbardziej. Jest to związane z większą aktywnością gruczołów łojowych. Jeśli macie przetłuszczające się włosy, lepiej przenieście ich mycie na rano. Będą one świeże przez cały dzień.

Dzięki tym 5 trikom pielęgnacja włosów przetłuszczających się będzie znacznie skuteczniejsza i sprawi, że staną się one piękne, zdrowe, pełne objętości.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji