Po urodzeniu dziecka ciało kobiety w naturalny sposób potrzebuje czasu do regeneracji. Wszak ciąża i sam poród to potężny wysiłek i zmiany. Jak wrócić do formy po ciąży? Przede wszystkim zadbać o swoje potrzeby i nie oczekiwać szybkich zmian. Tu potrzebny jest czas, rozsądek i dbałość zarówno o ciało, jak i duszę, by harmonijnie wrócić do formy sprzed ciąży.

Każda kobieta powinna wracać do formy w swoim rytmie!

Zanim zaczniesz wyrzucać sobie, że celebrytki i influencerki już po kilku dniach po porodzie pokazują się w pełnej formie, pamiętaj, że to tylko pozory i kreacja wizerunku. Każda kobieta po porodzie, bez względu czy naturalnym, czy po cesarskim cięciu, potrzebuje wiele czasu, by powrócić do formy sprzed ciąży. Okres połogu i wcześniej ciąży to ogromne zmiany dla organizmu. Nie da się ich odwrócić w kilka dni! Daj sobie czas na naturalną regenerację. Połóg, który trwa 6 tygodni, to minimalny okres, by pozwolić sobie po narodzinach dziecka na powrót do pełni sił. Czas na odzyskanie sylwetki sprzed ciąży nastąpi dopiero po nim. Tymczasem nie przeciążaj się i nie przyspieszaj niczego. Takie działanie wbrew naturze może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak zatem powrócić do formy po porodzie?

Mięśnie dna miednicy – od nich warto zacząć powrót do formy

Jest coś, co możesz zacząć ćwiczyć już nawet 24 godziny po porodzie siłami natury. Chodzi o ćwiczenie mięśni Kegla. Aktywacja mięśni dna miednicy jest ważna dla zachowania pełnych funkcjonalności fizjologicznych z nimi związanych. Chodzi nie tylko o trzymanie moczu, ale także satysfakcję seksualną. Jak ćwiczyć mięśnie kegla? Wystarczy, że w pozycji leżącej napniesz je i utrzymasz przez 5 sekund. Następnie rozluźnij. Takie serie możesz zacząć powtarzać kilka razy dziennie. Nie napinaj pośladków, ale kontroluj same mięśnie. Jeśli miałaś ciężki poród, zawsze skonsultuj się z położną lub lekarzem, który udzieli Ci odpowiednich wskazówek. Zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze.

Karmienie piersią – znaczenie dla dobrej kondycji ciała

Karmienie piersią jest uznawane za najlepszy sposób odżywiania malucha, ale ma też korzystny wpływ na powrót do dobrej kondycji. Jak to działa? W czasie karmienia piersią uwalnia się hormon, powodujący kurczenie się macicy. Możesz odczuwać to jako bolesność podbrzusza, wyraźną zwłaszcza w pierwszych dniach po porodzie. Dzięki temu macica szybciej wraca do swoich rozmiarów, jakie miała przed porodem, a to sprawia, że ciążowy brzuszek znika. Co więcej, karmienie piersią sprawia, że tracisz więcej kalorii. Oczywiście powinnaś dbać o ich dostarczenie. Czas karmienia to nie okres na restrykcyjne diety. Wystarczy, że będziesz odżywiać się zdrowo i karmić piersią, a waga sama zacznie spadać i szybko wróci do stanu sprzed ciąży. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy przybrałaś w ciąży tyle, ile jest zalecane w tym okresie, a więc do 12-13 kg. Jeśli w okresie ciąży przytyłaś więcej, będziesz musiała dłużej poczekać na efekty i starannie dobierać to, co jesz, by osiągnąć odpowiednią wagę.

Kobieta w ciąży ćwicząca na zajęciach pilates

Intensywne ćwiczenia (bieganie, fitness, siłownia) – dlaczego nie?

Wiele kobiet już po połogu zaczyna intensywne ćwiczenia. To błąd. Wszystko powinno przebiegać harmonijnie. Aktywność fizyczną warto rozpocząć już kilka dni po porodzie naturalnym. Powinna ona polegać na krótkich spacerach. Dzięki takiej aktywności fizycznej szybciej wrócisz do formy i poczujesz się lepiej. Nie wracaj za szybko do treningów siłowych, intensywnego biegania czy innych ćwiczeń, zwiększających pracę mięśni brzucha. Tu warto zachować rozsądek. Cesarskie cięcie wymaga dłuższej rekonwalescencji i tu zawsze należy słuchać swojego ciała, ale przede wszystkim lekarza i położnej. Nie wolno przeciążać mięśni brzucha zwłaszcza w pierwszym okresie połogu. Dotyczy to także czynności, które wykonuje się z ich udziałem, na przykład chodzenia po schodach. Mięśnie brzucha można ćwiczyć dużo później, gdy dostaniesz zielone światło od swojego lekarza. Zbyt szybkie włączenie intensywnej aktywności fizycznej może spowodować więcej szkody niż pożytku. Warto z tym poczekać.Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie naturalnym, a kiedy po cesarce? Jeśli lekarz pozwoli, już po 6 tygodniach po porodzie naturalnym można powrócić stopniowo do treningów. Po cesarce należy się wstrzymać 12 tygodni.

Ile trwa powrót do wagi sprzed ciąży?

W trakcie ciąży naturalne jest zwiększenie masy ciała. Trzeba jednak pamiętać, by już w tym czasie nie pozwolić na zbyt duże przybranie wagi. W zależności od indywidualnych predyspozycji możesz przytyć ok 13 kg. Oczywiście zdarza się, że kobiety przybierają więcej. W takim wypadku i powrót do wyjściowej wagi będzie trwał dłużej. Jak długo? Oczywiście zależy to od wielu zmiennych. Odpowiednio zbilansowana dieta, ruch – na przykład spacery z dzieckiem – oraz karmienie piersią przyczyniają się do szybszego powrotu do oczekiwanej wagi. Osiągnięcie wagi wyjściowej może zająć nawet 12 miesięcy.

Zadbaj o kondycję skóry!

W czasie ciąży skóra, zwłaszcza ta na brzuchu i piersiach, ulega intensywnemu rozciągnięciu. Warto więc już w tym okresie zadbać o jej dobre nawilżenie, by mogła podołać temu wysiłkowi. To zmniejszy ryzyko powstawania rozstępów. Warto pamiętać o tej pielęgnacji także już po porodzie. Dostępne są kosmetyki dla mam, które świetnie ujędrniają skórę, pozwalając jej na szybszą regenerację. Dobrze jest też włączyć kosmetyki do pielęgnacji biustu, które wspomagają jego elastyczność i ujędrnienie. Przykładem takiego produktu jest ujędrniający kremo-żel do biustu Niezbędny Przyjaciel marki BodyBoom czy kosmetyki dla mam z linii Bielenda Sexi Mama. Wszystkie produkty tego typu są bezpieczne dla maluszka, więc możesz zadbać o siebie bez obaw. To świetne także dla dobrego samopoczucia w czasie trudów macierzyństwa.

bielenda sexi mama skuteczny balsam ujedrniajacy do ciala po porodzie

Bielenda Sexi Mama to specjalistyczny balsam ujędrniający o formule dostosowanej specjalnie do osłabionej skóry kobiet po porodzie. 

A co z dietą? Zdrowe odżywianie to podstawa sukcesu

Zdrowa dieta jest bardzo ważna w czasie ciąży i po porodzie. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, możesz jeść wszystko. Przy czym "wszystko" odnosi się do zdrowych produktów dobrze zbilansowanej diety. Jeśli karmisz piersią, pij dużo wody, by wspomóc laktację, ale także metabolizm organizmu. Jedz żywność nieprzetworzoną, opartą na wskazaniach piramidy żywieniowej. Możesz wprowadzić do diety zdrowe słodycze, zastępując te, które Ci nie służą. Słodkie orzechy czy bakalie świetnie zaspokoją pragnienie zjedzenia czegoś słodkiego. Unikaj kawy i nadmiernej ilości cukru, a także soli. Wskazówki te są aktualne nawet wtedy, gdy nie karmisz piersią.

Nie martw się, jeśli będziesz chciała, wrócisz do formy po porodzie! Nie przyspieszaj tego procesu. Pozwól ciału się zregenerować, zanim wrócisz do ćwiczeń. Zadbaj o siebie na inne sposoby, zanim zaczniesz treningi, a z pewnością będziesz wyglądać pięknie i czuć się lepiej.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji