Twarz to Twoja wizytówka. Podpowiem Ci, jak ją prawidłowo oczyszczać, by skóra była czysta, świetlista i pozostała młoda na dłużej.

Oczyszczanie twarzy i właściwa pielęgnacja są wyjątkowo istotne. Dbałość o jej kondycję to najlepsze, co możecie zrobić dla pięknego wyglądu i podkreślenia Waszego  naturalnego piękna. Zatem jak oczyścić twarz?

Kiedy oczyszczać skórę twarzy?

Zabiegi pielęgnacyjne twarzy powinnyście wykonywać przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. To absolutne minimum i podstawa pielęgnacji. W zależności od pory dnia oczyszczanie powinno wyglądać inaczej.

Wieczorne zabiegi związane są z usunięciem kosmetyków kolorowych i doprowadzeniem skóry do jak najlepszej kondycji przed snem. Poranne czynności mają na celu przygotowanie skóry twarzy do położenia na niej makijażu oraz zabezpieczenie jej przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, z jakimi będziecie miały do czynienia w ciągu dnia, na przykład promieniowaniem słonecznym.

Jak oczyścić skórę twarzy przed snem?

Oczywiście podstawowym zadaniem przy wieczornej pielęgnacji skóry jest usunięcie makijażu i pozostałych zanieczyszczeń, które znalazły się na niej w ciągu dnia. Nie możecie pozwalać sobie na spanie w makijażu, gdyż to niszczy skórę.. Takie postępowanie zatyka pory i doprowadza do nieładnych przebarwień i wyprysków. A dodatkowo nie pozwala skórze się zregenerować. Przede wszystkim więc  zmyjcie makijaż. Do tej czynności najlepiej użyjcie mleczka do demakijażu, masełka lub płynu micelarnego, które skutecznie usuną kolorowe kosmetyki. Oczyszczanie skóry rozpocznijcie od oczu i ust, a więc miejsc, na które nakładacie najwięcej makijażu. Na końcu płatkiem kosmetycznym przetrzyjcie czoło, policzki, brodę, nos i dekolt.

Teraz kolej na usunięcie resztek kosmetyków z użyciem wody - takich jak  oczyszczający żel lub pianka do mycia twarzy. Stosujcie delikatne produkty, które nie wysuszają skóry. Na koniec wytrzyjcie buzię miękkim ręcznikiem poprzez delikatne dotknięcia, a nie pocieranie. Tak przygotowana skóra jest gotowa na nałożenie kosmetyków na noc.

Pamiętajcie, dwuetapowe oczyszczanie  twarzy pozwala Wam skutecznie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z niej. W ten sposób usuwacie zarówno substancje rozpuszczalne w wodzie, jak i te rozpuszczalne w tłuszczach. Jest to doskonały i skuteczny sposób oczyszczania twarzy, nawet jeżeli tego dnia nie korzystałyście z makijażu.

Jak myć twarz rano?

Być może zastanawiacie się, czy rano w ogóle warto rozpocząć dzień od oczyszczania skóry – wszak zrobiłyście to wieczorem, a przez noc nie osadziły się na niej żadne zabrudzenia. Nic bardziej mylnego.

W czasie snu pocimy się, komórki skóry się złuszczają, na twarzy osadza się kurz i roztocza – jest ich mnóstwo w naszej pościeli. Z tego powodu oczyszczanie rano to konieczność, jeśli chcemy doprowadzić skórę do równowagi. Czym zatem oczyszczać cerę, żeby skóra pozostała w doskonałej kondycji przez cały dzień?

Sięgajcie po lekkie produkty, które delikatnie oczyszczają bez wysuszania.. Wybierzcie naturalne pianki myjące i toniki do twarzy do wyrównania pH. Dopiero teraz możecie przystąpić do nakładania innych kosmetyków i robienia makijażu.

Rano nie ma potrzeby sięgania po dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Postawcie na delikatne przywrócenie cery do stanu czystości i zadbajcie, żeby była gotowa na wyzwania, jakie czekają na nią w ciągu dnia.

Czego używać do mycia twarzy? Codzienne oczyszczanie cery

Do właściwego mycia twarzy nie wystarczy mydło. Zatem czym ją oczyszczać? Wspomniałem już, że warto myć ją delikatnymi produktami przeznaczonymi do skóry twarzy. Mogą to być  żele, pianki, delikatne mleczka – najlepiej te o naturalnym składzie.

Warto też zrezygnować z wody z kranu na rzecz wód źródlanych i mineralnych. Jeśli wykorzystujecie kranówkę, najlepiej by była  ona przegotowana. Jeśli w ciągu dnia nie macie makijażu na twarzy – szczególnie latem – warto stosować delikatne mgiełki, dzięki którym skóra jest nawilżona i odświeżona..

Unikajcie mycia twarzy z wykorzystaniem żelu pod prysznic lub szamponu. Tym sposobem możecie bardzo łatwo uszkodzić barierę hydrolipidową i doprowadzić do pojawienia się podrażnień oraz niedoskonałości na Waszej  twarzy.

Mycie twarzy a szczotkowanie zębów - jak to jest połączone?

Jeśli chcecie prawidłowo oczyszczać skórę twarzy, zacznijcie od mycia zębów, dopiero przejdźcie do nakładania kosmetyków na cerę. Pasta do zębów, która nie zostanie odpowiednio zmyta ze skóry  może doprowadzić do jej uszkodzenia oraz wystąpienia trądziku. Tym sposobem zdarza się, że nawet prawidłowe oczyszczanie twarzy nie przynosi spodziewanych rezultatów, ponieważ później powodujecie zakłócenie równowagi skóry wokół ust. Dlatego zawsze sięgajcie najpierw po szczoteczkę do zębów, a dopiero później - po piankę do oczyszczania twarzy.

Peeling – oczyszczanie twarzy w domu

Warto raz na jakiś czas zrobić sobie domowe SPA i szczególnie zadbać o cerę. Do pielęgnacji należy użyć najlepiej naturalnych produktów, które mają wspaniały wpływ na skórę i jednocześnie niosą niskie ryzyko podrażnień czy alergii.

Zastanawiacie się po co w ogóle otwierać pory? Przede wszystkim w celu usunięcia zanieczyszczeń, które się tam zgromadziły oraz martwych komórek naskórka i nagromadzonego łoju. Najlepiej robić to właśnie z pomocą peelingu do twarzy, który nie tylko otwiera pory, ale również oczyszcza je i sprawia, że skóra jest gotowa na właściwe wchłonięcie substancji odżywczych i nawilżających z aplikowanych kosmetyków.

Jak oczyszczać twarz delikatnie, ale skutecznie?

Wiele osób uważa, że mycie twarzy płynem micelarnym wystarczy. Nic bardziej mylnego. Inni z kolei, że dokładne oczyszczanie twarzy wiąże się z szorowaniem aż do czerwoności. Również błąd! Oczyszczanie skóry twarzy to delikatny proces.

Nie musicie szorować swojej twarzy, żeby uzyskać powalający efekt.  Wystarczy, że postawicie na dwuetapowe postępowanie. Najpierw delikatnie pozbądźcie się zanieczyszczeń rozpuszczalnych w tłuszczach. Wykorzystajcie do tego olej lub kosmetyk przeznaczony do demakijażu. Następnie sięgnijcie po oczyszczanie skóry twarzy z wykorzystaniem produktów, które eliminują zanieczyszczenia rozpuszczalne w wodzie. Tym sposobem zyskacie piękną, zdrową i promienną cerę bez jej uszkodzenia.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji