Przebarwienia na twarzy mogą mieć różną przyczynę. Niechciane brązowe plamy, pojedyncze przebarwienia czy zaczerwienienia sprawiają, że skóra traci swój piękny, jednolity odcień. Czy możecie coś z tym zrobić? Oczywiście! Jestem od tego, by Wam w tym pomóc.

Przebarwienia na twarzy mogą mieć rozmaite podłoże. Jednak niezależnie od przyczyny, sprawiają, że cera wygląda nieestetycznie. Znacząco wpływają na poczucie własnej wartości oraz pewność siebie wielu kobiet. W związku z tym konieczne jest znalezienie sposobów na walkę z tymi niedogodnościami. Jak można sobie z nimi radzić? Czy istnieją sprawdzone sposoby na usuwanie przebarwień? Sprawdź nasze metody.

Skąd biorą się przebarwienia na twarzy?

Ciemne plamy, przebarwienia posłoneczne oraz inne nierówności kolorytu skóry mają różne podłoże. Ich przyczyną są najczęściej zaburzenia hormonalne, ale także zmiany hormonalne zachodzące w okresie ciąży czy menopauzy. Czasami pojawiają się przebarwienia potrądzikowe, związane z wcześniejszymi stanami zapalnymi.

W wielu przypadkach za powstawanie przebarwień odpowiadają promienie słoneczne. Powodują one fotostarzenie się skóry, a często także są przyczyną poparzeń słonecznych oraz tworzenia się plam na twarzy. Dlatego tak ważna w codziennej pielęgnacji jest ochrona przed wpływem promieniowania UV, ale także odpowiednie postępowanie w przypadku, gdy przebarwienia już się pojawią na skórze.

Rodzaje przebarwień

Istnieje kilka rodzajów przebarwień. Dzielimy je m.in. ze względu na położenie w skórze. Wyróżniamy przebarwienia naskórkowe (położone w naskórku, a więc najłatwiejsze do usunięcia, najpłytsze, zwykle brązowe), skórne (głębsze, o kolorze niebieskim, niebieskoszarym, trudne do usunięcia) oraz mieszane (znajdujące się w naskórku i skórze właściwej, są najtrudniejsze do usunięcia).

Przebarwienia możemy także podzielić ze względu na ich wygląd, pochodzenie. Typy przebarwień to:

  • Piegi– ich występowanie zależy od genetycznych skłonności.
  • Przebarwienia posłoneczne –pojawiają się w wyniku działania promieni UV.
  • Melasma– przebarwienia powstające w związku ze zmianami hormonalnymi (inaczej zwane ostudą), np. podczas ciąży, menopauzy, w trakcie terapii hormonalnej.
  • Przebarwienia pozapalne i potrądzikowe –można podzielić je na dwa rodzaje. PIE (Post Inflammatory Erythema)to świeża zmiana w kolorze czerwonym, różowym (w miejscu np. rozdrapanego, wyciśniętego wyprysku) – nie zawiera pigmentu. Zmiana PIH (Post Inflammatory Hyperpigmentation) ma z kolei kolor brązowy. PIE może, pod wpływem promieni UV, zmienić się w PIH.

Jak pozbyć się przebarwień skórnych?

W usuwaniu przebarwień na twarzy ważne jest poznanie przyczyny ich powstania. Jeśli są to zmiany hormonalne, spowodowane ciążą i połogiem, prawdopodobnie po unormowaniu się gospodarki hormonalnej i one przestaną się pojawiać. Jak pozbyć się tych, które już powstały? Sposobem na to jest rozjaśnienie przebarwień. Dotyczy to nie tylko tych, które powstały na skutek zmian hormonalnych, ale także plam posłonecznych czy potrądzikowych. Jak to zrobić?

Musicie przede wykazać się cierpliwością i systematycznością. Niezależnie od rodzaju przebarwień najlepsze efekty przyniesie połączenie działań - głównie przy pomocy kosmetyków o działaniu złuszczającym, rozjaśniającym oraz hamującym nadmierną produkcję melaniny. Ważna jest również ochrona przed promieniowaniem UV – stosowanie kosmetyków z filtrami zmniejszy ryzyko wystąpienia dalszych przebarwień.

Jakie składniki stosować na przebarwienia na twarzy?

Istnieje grupa składników aktywnych szczególnie polecanych w przypadku przebarwień. Są to:

  • Niacynamid
  • Kwas Azelainowy, Azeloglicyna
  • Kwasy AHA
  • Retinoidy – w tym retinol, retinal
  • Kwas traneksamowy
  • Kwas kojowy
  • Witamina C
  • Arbutyna
  • Resweratrol

Jak zniwelować powstałe przebarwienia na twarzy?

Zapewne dobrze wiecie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego wychodząc z domu nie zapominajcie o odpowiednim kremie chroniącym przed działaniem promieni słonecznych. Pomocą będzie Wam służył   Wspaniały Ochroniarz! Jego wysoki poziom ochrony – SPF 50/PA++++ – to nie wszystko. W swoim składzie zawiera także aż 4 rodzaje kwasu hialuronowego oraz ekstrakt z aloesu,  które nawilżają skórę i niwelują uczucie suchości. APanthenol łagodzi i koi podrażnienia.  Jego lekka formuła sprawia, że świetnie sprawdza się on jako baza pod makijaż. Doskonały do codziennego stosowania w pielęgnacji skóry.

Czy jest jednak sposób na to, by zredukować już powstałe przebarwienia? Okazuje się, że tak! W redukcji przebarwień i ich profilaktyce najważniejsze jest złuszczanie martwego naskórka. Regularne peelingi twarzy nie tylko doskonale oczyszczą skórę, zwężą pory, wygładzą i rozświetlą, ale także spowodują, że przebarwienia skórne zostaną zredukowane, a koloryt wyrównany.

Peeling do twarzy – idealny towarzysz pięknej skóry!

Już wiecie, że bez względu na rodzaje przebarwień peeling do twarzy jest świetnym rozwiązaniem niwelującym przebarwienia na twarzy, ale także zapobiegającym ich powstawaniu. Ważne jest jednak, by wybrać odpowiednie kosmetyki do swojego rodzaju skóry. W House of Beauty Brands znajdziecie:

  • peelingi mechaniczne – to kosmetyki, których działanie oparte jest na ścierniwie. Drobinki ścierają martwy naskórek na powierzchni skóry, jednocześnie zmniejszając przebarwienia. Ścierniwem może być kawa, cukier, sól czy nasiona. Taki peeling można stosować do cery normalnej lub tłustej,bez stanów zapalnych i niewrażliwej na podrażnienia;
  • peelingi enzymatyczne – są kosmetykami niezwykle łagodnymi, które rozpuszczają martwy naskórek bez jego podrażniania. Są idealne dla skóry wrażliwej, dojrzałej czy suchej. Jeśli nie masz pewności, jaki peeling wybrać dla siebie, sięgnij właśnie po peeling enzymatyczny. Sypki Flirciarz Puder enzymatyczny do oczyszczania twarzy delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, nie podrażniając nawet bardzo wrażliwej skóry. 
  • peelingi kwasowe – oparte są na działaniu naturalnych kwasów owocowych i działają mocniej niż enzymy. Skutecznie złuszczają i niwelują przebarwienia. Idealne do skóry trądzikowej – działają intensywnie, jednocześnie jej nie podrażniając. Takim peelingiem jestNadzwyczajny Przyjaciel.

Nie zapominajcie o kremie, serum i masce dopasowanych do potrzeb skóry

W niwelowaniu przebarwień świetnie sprawdzają się produkty o właściwości rozjaśniających. Często zawierają one witaminę C, która znana jest z tego, że pięknie rozjaśnia skórę, jednocześnie korzystnie wpływając na jej kondycję. Plamki znikają, a skóra twarzy zyskuje jednolity koloryt. Dlatego poza peelingiem warto włączyć do pielęgnacji również inne kosmetyki. W ekipie FaceBooma takim produktem jest serum do twarzy   Rozświetlający Przyjaciel, który wyrównuje koloryt skóry dzięki obecności witaminy C. Rozjaśnianie skóry to jego specjalność! 

Dlaczego serum z witaminą C pomaga rozjaśniać podrażnienia skóry?

Przebarwienia pozapalne, na przykład te powstające po trądziku, są niezwykle problematyczne. Zazwyczaj na początku myślimy przede wszystkim o tym, żeby pozbyć się stanów zapalnych. Dopiero później przychodzi moment, kiedy zauważamy, jak mocno wpłynęło to na przebarwienia skóry. Bardzo dobrym sposobem na ich zredukowanie jest witamina C. Dlaczego?

Jako silny antyoksydant spowalnia ona naturalne procesy starzenia się skóry. Oznacza to, że może wygładzać drobne zmarszczki. Wpływa również pozytywnie na stan skóry, poprawiając jej jędrność i elastyczność. Dzięki temu wszystkie blizny powoli znikają, a są to również przyczyny powstawania przebarwień na twarzy.

Serum rozjaśniające z witaminą C wspomaga procesy odnowy Twojego naskórka i pozytywnie wpływa na jej stan, ponieważ niweluje wolne rodniki. To one są odpowiedzialne za fotostarzenie się skóry. Pamiętaj, że w kosmetykach FaceBoom znajdziesz stabilną formę tego wspaniałego składnika.

Czy krem z filtrem może cofnąć widoczność przebarwień na twarzy?

Skoro o kremach z filtrem mowa, warto pamiętać, że promieniowanie UV może jeszcze bardziej pogłębić problem przebarwień. Jeżeli chcecie pozbyć się ich z twarzy sięgajcie po kremy SPF. Co ciekawe, już samo korzystanie z nich może pozytywnie wpłynąć na redukcję przebarwień.

Możesz nie tylko zapobiegać powstawaniu przebarwień, ale również zniwelować te, które już powstały. Dzięki temu, że skóra jest chroniona przed promieniowaniem UV, może spokojnie się regenerować. Dodatkowo połączenie serum z witaminą C oraz kremu z filtrem daje niesamowite efekty w postaci wygładzonej cery oraz promiennego wyglądu.

Przebarwienia na twarzy można skorygować, stosując odpowiednie kosmetyki, ale jak już wiecie, warto im także zapobiegać, złuszczając regularnie naskórek i chroniąc skórę przed promieniowaniem słonecznym. Pozbądźcie się plam i przebarwień wraz z naszą FaceBoomową drużyną i odzyskajcie piękny i równomierny koloryt skóry.

Bądźcie piękne! :)

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji