Witamina E jest często wykorzystywana w produktach do pielęgnacji skóry. To właśnie dzięki niej Wasza skóra jest tak odżywiona i pełna witalności. Wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe, dzięki zdolności do zwalczania wolnych rodników. To witamina, która może naprawdę wiele zmienić w wyglądzie skóry!

Jak witamina E działa na skórę?

Witamina E to jedna z najbardziej cenionych witamin, która swoją sławę zyskała dzięki działaniom stymulującym  regenerację skóry, włosów i paznokci. Jej działanie przynosi widoczne efekty stosunkowo w niedługim czasie. Nic więc dziwnego, że kosmetyki z witaminą E są chętnie wybierane do pielęgnacji. Produkty, w których występuje witamina E, robią naprawdę wiele dla zdrowia i pięknego wyglądu skóry. Witamina E przyczynia się do wygładzenia zmarszczek i utrzymania odpowiedniego napięcia skóry. Odżywia i wpływa na neutralizację stanów zapalnych oraz podrażnień.Ważną sprawą jest również jej zdolność do wbudowywania się w lipidowe struktury skóry, co wpływa na wzmocnienie płaszcza lipidowego chroniącego skórę przed czynnikami zewnętrznymi i utratą nawilżenia. Witamina E wspiera także ochronę  skóry przed promieniowaniem UVB.. Z witaminę E niestraszne Wam będą wolne rodniki. Witamina E jest silnym antyoksydantem -i zapobiega fotostarzeniu się skóry. Nie bez powodu witamina E jest nazywana witaminą młodości! Ma korzystny wpływ na skórę i opóźnia powstawanie zmarszczek.Ponadto witamina E odpowiada za nawilżenie skóry, dlatego nadaje się idealnie do skóry suchej i odwodnionej. Zabezpiecza skórę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając ich pękaniu,a także wspomaga leczenie przebarwień i zapobiega hiperpigmentacji. Witamina E działa także od wewnątrz

Oprócz tego, że witaminę E znajdziecie w kosmetykach, co w znaczący sposób wpłynie na stan skóry, warto również zadbać o prawidłową dietę. Jest to witamina niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witamina E występuje między innymi w orzechach, awokado, olejach z kiełków pszenicy i oliwie z oliwek. Spożywając te produkty, zwiększycie przyjmowanie witaminy E, co wpłynie korzystnie na cały organizm. Bierze bowiem ona udział w procesach metabolicznych, opóźnia procesy starzenia i poprawia samopoczucie. Witamina E ma swój udział także w procesie owulacji, wpływając m.in. na  regulację pracy jajników czy uczestnicząc w rozwoju komórek jajowych. 

Warto zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, bo niedobór witaminy E może mieć poważny wpływ na zdrowie. Główne objawy niedoboru witaminy E objawiają się: 

  • zmęczeniem, 
  • podatnością na infekcje,
  • anemią, 
  • rogowaceniem i starzeniem skóry, 
  • uszkodzeniem systemu nerwowego, 
  • degeneracją mięśni,
  • problemami z zębami oraz kośćmi.

Niedobory witaminy E mogą powodować także wypadanie włosów, dlatego warto zadbać o nią  w diecie. Bywa, że konieczna jest dodatkowo suplementacja witaminy, uzupełniająca jej obecność w organizmie. 

Wróćmy jednak do witaminy E i jej wpływu na stan Waszej skóry. Jak już wspomniano, posiada ona mnóstwo drogocennych właściwości. Opóźnia proces starzenia się skóry, odżywia, regeneruje i natłuszcza, wzmacniając płaszcz lipidowy naskórka.

Kiedy warto sięgnąć po kosmetyki z witaminą E?

Witamina E jest bardzo uniwersalnym składnikiem, który może być wykorzystany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Jej działanie głęboko nawilżające sprawdza się w przypadku skóry suchej, ale także każdej, która wymaga nawilżenia, z objawami odwodnienia. Witamina E, jako witamina młodości, jest doskonała do pielęgnacji skóry dojrzałej.Spowalnia procesy starzenia, opóźniając pojawienie się pierwszych zmarszczek. Wpływa korzystnie na kondycję skóry, w tym jej jędrność i elastyczność. Właściwości kojące i łagodzące witaminy E są niezbędne także w pielęgnacji cery wrażliwej. Obecność witaminy młodości w kosmetykach to także sposób na dbałość o jej odpowiednie nawilżenie.

W jakich kosmetykach znajdziesz witaminę E?

Witamina E, ze względu na swoje właściwości, jest obecna w bardzo wielu rodzajach kosmetyków do pielęgnacji skóry. Są to oczywiście   kremy na dzień i na noc, wspomagające nocną regenerację i wspierające skórę w ciągu dnia, ale także skoncentrowane  serum, które jeszcze intensywniej wpływają na skórę, dostarczając jej witaminę E. Składnik ten jest też obecny w   maskach, zarówno w tradycyjnych — kremowych, jak i inspirowanych azjatyckimi sposobami pielęgnacji skóry, a więc w  płacie

Witamina E jest też obecna w  kosmetykach do demakijażu, jako składnik antyoksydacyjny, nawilżający i przeciwstarzeniowy, który już na etapie oczyszczania chroni skórę, dbając o jej dobrostan.

Znajdziecie ją także w  peelingach, w których składniki odżywcze odgrywają ważną rolę podczas procesu złuszczania martwego naskórka.

Witamina E nazywana jest witaminą młodości nie bez powodu. Jej wielostronne, korzystne oddziaływanie na skórę zapewnia jej piękny wygląd i doskonałą kondycję. 

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji