Ceramidy w kosmetykach – jak działają i dlaczego warto je stosować?
Ceramidy to zaliczane do lipidów organiczne związki chemiczne, stanowiące naturalny składnik skóry (konkretnie – warstwy rogowej naskórka). W skórze ludzkiej występuje naturalnie 7 rodzajów ceramidów. To właśnie one tworzą wraz z kwasami tłuszczowymi, triglicerydami i cholesterolem tzw. cement międzykomórkowy, czyli spoiwo wypełniające przestrzeń międzykomórkową warstwy rogowej naskórka.
Do lepszego zrozumienia co robią ceramidy może posłużyć opisana w latach 80. XX wieku koncepcja Petera Elias’a – porównał on warstwę rogową naskórka do „ceglanego muru”, gdzie rolę cegieł pełnią korneocyty, czyli martwe komórki górnej warstwy naskórka, a kompleks lipidów, w tym ceramidy – stanowi zaprawę, zapewniając spoistość.
Ceramidy – funkcje i właściwości
Ceramidy dbają o funkcjonowanie bariery hydriolipidowej oraz elastyczność skóry. Stanowią ważną część bariery chroniącą przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, wpływają na wzmocnienie skóry, jej nawilżenie i zdolności regeneracji.
Jak działają ceramidy?
- budują i wzmacniają barierę ochronną skóry,
- wpływają na utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia,
- wygładzają powierzchnię skóry,
- wpływają na utrzymanie elastyczności i jędrności,
- wspierają procesy regeneracji,
- przeciwdziałają nadmiernemu złuszczaniu się martwych komórek naskórka.
Niedobór ceramidów - objawy
Poziom ceramidów w skórze naturalnie obniża się wraz z wiekiem. Na ich niedobór może również wpływać nieprawidłowa pielęgnacja (m.in. zbyt częste i intensywne złuszczanie), narażenie na czynniki zewnętrzne, a także dermatozy, jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.
Jak objawia się niedobór ceramidów? To większa podatność na podrażnienia, uczucie ściągnięcia, suchość, pieczenie, spadek elastyczności, czasem łuszczenie. Ceramidy w kosmetykach pomogą uzupełnić ich poziom w naskórku oraz złagodzić te dolegliwości poprawiając odżywienie, komfort skóry i wspomagając jej regenerację.
Dla kogo ceramidy?
Kremy z ceramidami są zalecane dla osób z cerą suchą i odwodnioną. Sprawdzą się także gdy borykacie się z problemem nadwrażliwości skóry i nadmiernym jej łuszczeniem się. Po kremy z ceramidami powinny sięgnąć również posiadaczki cery dojrzałej, z widocznymi oznakami starzenia się skóry. Ceramidy pomogą także w odbudowie warstwy hydrolipidowej u osób po zabiegach kosmetologicznych, np. złuszczaniu kwasami.
Jeśli zauważycie u siebie oznaki przesuszenia cery lub Wasza skóra straciła dotychczasową jędrność i stała się mniej elastyczna sięgnijcie po nowoczesne formuły z ceramidami:
- Supremelab Barrier Renew Ceramidowe serum odbudowująco-regenerujące– to ceramidowe serum wzmacnia barierę skórną, wspomaga nawilżenie i odżywienie, chroni przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Zwiększa jędrność i elastyczność. W jego składzie, poza kompleksem 3. ceramidów znajdziecie także cholesterol i fitosfingozynę. Produkt ma lekką, emulsyjną konsystencję.
- Supremelab Barrier Renew Odżywczy krem pod oczy z Ceramidami silnie i długotrwale nawilża, odżywia i łagodzi podrażnienia oraz pomaga w walce z oznakami starzenia. Jej głównym składnikiem aktywnym są ceramidy.
Pamiętajcie, obniżony poziom ceramidów może być także wynikiem nieodpowiedniego bądź zbyt intensywnego oczyszczania (przy użyciu zbyt agresywnych kosmetyków). Dlatego wybierając kosmetyki do demakijażu i mycia twarzy postawcie na delikatne produkty, które nie uszkodzą hydro-lipidowego płaszcza naskórka. Dobrym wyborem będzie na przykład:
- AQUA PORIN UE Ultranawilżający krem do demakijażu twarzy - skutecznie usuwa makijaż i oczyszcza skórę z wszelkich zanieczyszczeń, a przy tym nawilża i wygładza naskórek. Jest idealny dla cery dojrzałej.
Łagodząca emulsja do mycia twarzy - niezwykle łagodny dla skóry kremowy produkt myjący, który skutecznie oczyszcza i odświeża jednocześnie pozostawiając cerę ukojoną i nawilżoną. Zawiera łagodne substancje myjące oraz dodatkowe składniki kojące i nawilżające.