Króluje wśród trendów kosmetycznych, podbił serca Polek i wygląda na to, że zostanie z nami na dłużej. Retinal, bo to o nim mowa, czyli młodszy brat retinolu, przebojem wdarł się do naszych kosmetyczek i na łazienkowe półki. Co sprawia, że jest tak niezwykły? Sprawdź, co musisz wiedzieć o składniku bijącym rekordy popularności.

Retinal to absolutny hit wśród składników aktywnych i zanosi się na to, że w kolejnych latach jego popularność będzie tylko rosła. Na drogeryjnych półkach (także, a może przede wszystkim, tych wirtualnych) pojawiło się mnóstwo kosmetyków zawierających tę substancję.

Retinalu nie mogło też zabraknąć wśród kosmetyków Bielenda Professional Supremelab. Linia Re-Advanced składa się z dwóch kompleksowych produktów – kremu do twarzy z 0,1% retinalu oraz kremu pod oczy zawierającego 0,003% tego składnika. To stężenia wysokie, zapewniające dużą skuteczność, a jednocześnie bezpieczne do stosowania.

Różnice między retinolem a retinalem

Retinal należy do grupy tak zwanych retinoidów, czyli pochodnych witaminy A, której najbardziej znanym przedstawicielem jest retinol. Choć obydwa składniki różni tylko jedna litera nazwy, prawdą jest, że ich specyfika jest nieco odmienna. Czas więc na ekspresową lekcję chemii. Dzięki niej łatwiej będzie zrozumieć czym retinal różni się od retinalu.

Kluczowym słowem jest tu konwersja, czyli zmiana. Każdy retinoid w skórze musi przekształcić się w aktywną formę witaminy A, czyli kwas retinowy. Droga owych przekształceń jest następująca:

Estry retinylu (forma nieaktywna, choć czasem używana w kosmetykach, nie posiada mocy działania retinolu i retinalu) -> Retinol -> Retinal -> Kwas retinowy

Retinol, aby zadziałać, najpierw musi przejść konwersję do retinalu. Z kolei droga retinalu jest skrócona, co wpływa na jego właściwości. Dzięki temu zachowuje więcej mocy (szacuje się, że działa 10-11 razy silniej niż retinol), przez co można używać go w mniejszych stężeniach nie tracąc nic ze skuteczności.

To dlatego stężenie 0,1% retinalu (obecne w Aktywnym kremie na noc z retinalem) uważane jest za wysokie i bardzo skuteczne. Retinal jest także składnikiem niezwykle przyjaznym skórze – nie wywołuje zwykle skutków ubocznych, kiedy przyzwyczajamy się do jego używania.

Jak działa retinal?

Retinal można stosować cały rok pamiętając o codziennej ochronie przeciwsłonecznej. To składnik niesamowicie uniwersalny, działa na najbardziej powszechne problemy skórne.

 • Redukuje oznaki starzenia, zmarszczki, ma silne działanie anti-aging.
 • Poprawia elastyczność, jędrność i gęstość skóry.
 • Redukuje przebarwienia.
 • Redukuje niedoskonałości, wspomaga cery ze skłonnościami do trądziku, jest dobrym wyborem w przypadku wyprysków i zaskórników.
 • Wygładza, zmniejsza widoczność rozszerzonych porów.
 • Zmniejsza szorstkość skóry.
 • Działa przeciwbakteryjnie.

Jak widać, retinal ma wszystko czego potrzeba by stać się kosmetycznym ulubieńcem – jest skuteczny, działa wielotorowo, ma mały potencjał drażniący i relatywnie łatwo jest wprowadzić go do swojej pielęgnacji.

Z czym łączyć retinal?

Wybierając kosmetyk z retinalem warto zwrócić uwagę nie tylko na stężenie głównego składnika, ale także formułę oraz dodatkowe składniki aktywne. W liniiRe-Advanced  zostały one dobrane w taki sposób, by z jednej strony maksymalizować skuteczność retinalu wspierając zdolności przenikania składników aktywnych, a z drugiej – minimalizować ryzyko podrażnień i zadbać o to, by produkty były komfortowe i przyjemne w używaniu.

Retinal to świetne połączenie m.in. z Niacynamidem oraz składnikami regenerującymi, odżywczymi i kojącymi, które zadbają o odpowiedni poziom nawilżenia – Fosfolipid, Polisacharydy, Kwas linolowy, Skwalan czy Ektoina – obecne w linii Re-Advanced.

Jak stosować retinal?

Choć retinal to składnik prostszy w obsłudze niż jego starszy brat retinol, musimy pamiętać, że to nadal silnie działający retinoid, a więc trzeba mieć na uwadze kilka istotnych kwestii dotyczących jego stosowania.

Jak bezpiecznie wprowadzić go do swojej pielęgnacji?

 • Dobrze jest zacząć małymi krokami, początkowo stosować produkt raz na 4-5 dni, a następnie, w miarę jak skóra przyzwyczaja się do niego, zwiększać częstotliwość.
 • Na dzień należy koniecznie używać kremu z wysoką ochroną przeciwsłoneczną.
 • W pierwszym okresie stosowania produktów z retinalem może wystąpić większe przesuszenie, zaczerwienienie, podrażnienie, swędzenie, lekkie łuszczenie. To normalna, przemijająca reakcja. Jeśli jest to uciążliwe, wystarczy na kilka dni odstawić produkt i skupić się na regeneracji.
 • Podczas stosowania retinalu ważna jest regeneracja skóry i jej mocne nawilżanie.
 • Produkty z retinalem nakładamy zawsze na oczyszczoną, suchą skórę (nie używamy wcześniej toniku, serum).
 • Najważniejszą zasadą jest systematyczność i cierpliwość – wyjątkowe efekty stosowania retinalu pojawią się, ale nie od razu. To składnik działający spektakularnie, ale pełnię swoich możliwości ujawnia po kilku miesiącach.
 • Retinalu nie można stosować w ciąży.

Profesjonala pielęgnacja domowa z retinalem

Stworzenie skutecznych, komfortowych i bezpiecznych kosmetyków z retinalem to nie lada wyzwanie. Marka Bielenda Professional ma wieloletnie doświadczenie w kreowaniu kosmetyków zabiegowych, przeznaczonych do stosowania w gabinetach kosmetycznych. Specjaliści z naszego laboratorium badawczego  wykorzystali tę wiedzę i stworzyli wyjątkowe kosmetyki z retinalem przeznaczone do pielęgnacji domowej.

Linia Re-Advanced Bielenda Professional Supremelab to dwa kompleksowe produkty:

Są one skomponowane w taki sposób, by zapewniać wysoką skuteczność przy jednoczesnej eliminacji wszelkich niedogodności, jak uczucie przesuszenia czy ściągnięcia. Dzięki połączeniu optymalnych stężeń retinalu z wysokiej jakości składnikami lipidowymi, regenerującymi i odżywczymi, zapewniają nie tylko świetne efekty, ale także doskonale pielęgnują i nawilżają skórę. Są także niezwykle komfortowe w stosowaniu. Czego chcieć więcej?

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Agnieszka Leśniak

Brand Manager Supremelab