Zima to trudny czas dla skóry, w szczególności skóry dłoni. Jest ona nieustannie narażona na działanie różnych czynników zewnętrznych, które jej nie służą. Jak zatem odżywić skórę dłoni i jak dbać o dłonie zimą, by zapewnić im miękkość i gładkość oraz chronić je przed przesuszeniem?

Czego potrzebuje skóra dłoni? 

Skóra dłoni, tak jak skóra całego ciała, wymaga nawilżenia. Zimą jest to szczególnie ważne, gdy szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, osłabia naturalną barierę ochronną skóry, doprowadzając do jej przesuszenia i podrażnienia. Niektóre z Was zapewne borykają się nawet z niewielkimi rankami, podobnymi do przecięcia papierem, pojawiającymi się szczególnie na grzbietach palców. To właśnie efekt przesuszonej skóry, która staje się zbyt napięta, a ze względu na swoją ruchomość na dłoni, łatwo ulega uszkodzeniu i pęka. Chcąc uniknąć takich sytuacji, trzeba wybrać  kosmetyki do pielęgnacji dłoni i dbać o ich nawilżenie, ale także wzmocnienie ochronnego płaszcza lipidowego. I pamiętajcie – to często na dłoniach najszybciej można zauważyć upływ czasu! Utrata jędrności, spowodowana zaniedbaniami w pielęgnacji, sprawia, że skóra rąk staje się wiotka i pomarszczona.  Wysuszone dłonie nie są dobrą wizytówką. Stosowanie kremu nawilżającego to podstawa, ale o kondycję dłoni warto zadbać jeszcze skuteczniej.

Sztuka mycia rąk – wybierz odpowiednie mydło

Czy może być coś skomplikowanego, w tak oczywistej czynności jak mycie rąk? Okazuje się, że może! Jeśli do pielęgnacji skóry używacie mydeł o zasadowym pH lub innych preparatów, które powodują silne odtłuszczenie skóry, możecie doprowadzić do jej przesuszenia. Dlatego wybierajcie naturalne kosmetyki myjące, które nie naruszają płaszcza lipidowego. Nie ma znaczenia czy będzie to “mydło” w kostce, czy żel w płynie – ważne, aby było delikatne, o pH zbliżonym do fizjologicznego pH skóry, a jego skład oparty na naturalnych olejach roślinnych. Myjąc dłonie unikajcie gorącej wody - wypłukuje lipidy, osłabiając płaszcz ochronny naskórka.  Trzecim ważnym elementem mycia rąk jest ich dokładne osuszanie. Spiesząc się, czasem robi się to niedokładnie, tymczasem woda, która zostanie na skórze po umyciu dłoni, przyczynia się do dalszego jej przesuszenia, niszcząc warstwę ochronną, zwłaszcza gdy od razu po umyciu rąk wychodzicie na zewnątrz. Zawsze dokładnie osuszajcie ręce miękkim ręcznikiem (nie używajcie suszarek!) i nie zapomnijcie o ciepłych rękawiczkach. Pielęgnacja dłoni zimą zaczyna się już na etapie mycia rąk. Warto o tym pamiętać.

Kremowanie na zawołanie!

Zimowa pielęgnacja dłoni opiera się na dobrym kremie do rąk. Warto mieć go zawsze pod ręką: w torebce, w kieszeni, obok mydła na umywalce w łazience. I nie może to być przypadkowy kosmetyk. W  formule kremu muszą się znaleźć składniki nawilżające, łagodzące, odżywiające i wspomagające funkcje ochronne bariery hydrolipidowej. Podstawą składu najlepszych kremów powinny być naturalne oleje roślinne, takie jak masło shea, olej z orzechów babassu, olej z awokado, olej makadamia czy olej arganowy. Krem do rąk możecie stosować bez ograniczeń. Dla skóry przesuszonej, wymagającej intensywnej regeneracji i silnej ochrony przed działaniem niekorzystnych czynników pogodowych, świetny będzie krem regenerujący, o działaniu łagodzącym podrażnienia. W pielęgnacji dłoni niezwykle ważna jest systematyczność. Odżywczy krem zapewni Wam przyjemne uczucie komfortu i nawilżenia. Warto zatem mieć krem zawsze pod ręką.Postawcie krem do rąk wszędzie tam, gdzie macie częsty dostęp do niego i stosujcie go kilka razy dziennie, chroniąc delikatną skórę dłoni. Takie działanie sprawi, że będziecie miały zadbane dłonie, o gładkiej i miękkiej skórze.

Peeling dłoni – tajemnica ich gładkości nawet zimą

Usuwanie martwego naskórka to jeden z najważniejszych etapów pielęgnacji rąk. Stanowi on blokadę, utrudniającą wnikanie składników aktywnych w głąb skóry, dlatego warto regularnie złuszczać skórę dłoni, pozbywając się martwych komórek naskórka. W tym celu możesz stosować specjalistyczny peeling do rąk lub  peeling do ciała który stosujecie na co dzień. Wystarczy, że nałożycie go także na dłonie. Krem do rąk zaaplikowany po takim złuszczaniu zadziała skuteczniej, zapewniając piękny wygląd skóry dłoni i jeszcze lepiej wpływając na jej kondycję.. 

Formulacja, którą będziesz uwielbiać!

Wybierając ochronny krem do rąk, zwróć uwagę na jego formułę. Większość kosmetyków ma postać wygodnego w użyciu kremu, jednak możecie też zastosować gęste, skoncentrowane masło. Jego działanie jeszcze silniej wspiera ochronę dłoni. Masła zwykle zamknięte są w niewielkich pudełeczkach lub słoiczkach, które możecie zabrać ze sobą i stosować wszędzie, gdziekolwiek będziecie. Niektóre kosmetyki mają postać lekkiego kremo-żelu, który szybko się wchłania. To świetna formuła dla osób, które nie lubią ciężkich formuł i tłustego filmu, jaki zostawiają czasem na skórze dłoni masła czy kremy. Warto jednak pamiętać, że lekka, żelowa formuła lepiej się sprawdzi latem, niż zimą!

W kremach do rąk zawsze szukajcie  naturalnych składników aktywnych, formuł pełnych witamin, jak witamina E, ale także olejów i maseł roślinnych czy  gliceryny. Wspomagają one działanie warstwy hydrolipidowej skóry, chroniąc ją przed przesuszeniem i zatrzymują wodę w skórze. 

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji