Zapewne zauważyłyście, że masło shea to składnik wielu kosmetyków naturalnych. Jego obecność tam nie jest przypadkowa. Właściwości masła shea są bardzo wszechstronne i nie ograniczają się do pielęgnacji skóry ciała. To „bomba” odżywcza, która sprawia, że skóra staje się miękka, gładka i bardziej jędrna.

Czym właściwie jest masło shea?

Masłosz parka – drzewo masłowe jest źródłem pozyskiwania masła shea. Masło karité, jak nazywane jest również masło shea, powstaje z nasion owoców tego drzewa, które zanim zacznie owocować, musi rosnąć przez 20 lat! Nie przez przypadek ten naturalny olej roślinny nazywa się masłem. Konsystencja masła shea, a nawet jego kolor są zbliżone do masła. Po rozgrzaniu, np. pod wpływem ciepła skóry dłoni, przyjmuje postać oleistą. We wnętrzu masła shea znajdziecie prawdziwe bogactwo, bezcennych dla skóry, składników odżywczych, Czyste masło shea świetnie sprawdza się w kremach, serum, regenerujących balsamach czy kosmetykach przeznaczonych do walki z cellulitem i rozstępami. a czasem znajdziecie je także w recepturach produktów do makijażu, które łączą upiększanie z pielęgnacją skóry. 

Masło shea – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Masło shea sprawdzi się zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, jak i ciała. 

Jak działa masło shea na skórę? 

  • ma właściwości regenerujące,
  • opóźnia procesy starzenia się skóry,
  • wspiera odbudowę naturalnej warstwy lipidowej,
  • nawilża skórę i chroni przed utratą nawilżenia,
  • zabezpiecza skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych,
  • ujędrnia i uelastycznia skórę,
  • zmniejsza widoczność rozstępów i cellulitu,
  • koi i łagodzi skórę,
  • przyspiesza gojenie ran i oparzeń,
  • regeneruje spierzchniętą skórę,
  • odżywia skórę,
  • działa kojąco,
  • poprawia kondycję włosów, regenerując suche końcówki.

Jak widzicie masło shea działa wszechstronnie, co sprawia, że pozytywnie wpływa zarówno  na kondycję skóry, jak i włosów. To składnik bezpieczny nawet dla wrażliwej skóry niemowląt i małych dzieci. Warto włączyć kosmetyki, które go zawierają do codziennej pielęgnacji skóry. 

Rafinowane masło shea czy masło nierafinowane – o co tu chodzi?

Masło shea jest tłoczone na zimno, poprzez wyciskanie, zwykle specjalną prasą. Takie masło ma mnóstwo drogocennych składników odżywczych i zachowuje swoje dobroczynne właściwości. Jeżeli poprzestaniemy jedynie na mechanicznym tłoczeniu, bez dodatkowych składników chemicznych czy podgrzewania – powstaje masło shea nierafinowane. Nierafinowane masło shea ma najwięcej dobroczynnych właściwości. Niestety wadą takiego produktu jest mniejsza trwałość. Nierafinowane masło shea szybciej jełczeje, czyli po prostu psuje się. Rafinacja jest procesem, który umożliwia zachowanie dłuższej trwałości – masło poddawane jest obróbce cieplnej i oczyszczaniu metodami chemicznymi. Masło shea rafinowane pozbawione jest zapachu i ma biały odcień.

To sprawia, że masło jest dłużej przydatne do użycia, jednak jednocześnie traci ono część swoich właściwości. Zmienia się jego zapach i kolor, a także zmniejsza ilość cennych składników, wpływających korzystnie na skórę.

Masło shea w pielęgnacji ciała i twarzy

Kosmetyki z masłem shea świetnie sprawdzają się w pielęgnacji:

  • ciała – ujędrniając je, nawilżając i tworząc barierę ochronną, zapobiegając przesuszeniu skóry. Ze względu na jego działanie uelastyczniające i ujędrniające masło zmniejsza ryzyko pojawienia się rozstępów i cellulitu.
  • twarzy – działa przeciwstarzeniowo, nawilżając i odżywiając skórę. Nadaje się także jako składnik kremów pod oczy – uelastycznia delikatną skórę tego obszaru. Świetnie sprawdza się także w pielęgnacji spierzchniętych ust, nadając im miękkość i gładkość,
  • włosów – masło shea świetnie kondycjonuje włosy i jest wykorzystywane do ich olejowania.

Właściwości masła shea sprawiają, że znajdziecie je w wielu kosmetykach – zarówno w produktach do pielęgnacji ciała i twarzy. Dobroczynne masło shea kryje się m.in. w takich kosmetykach, jak:

To tylko przykłady produktów do pielęgnacji skóry z dodatkiem masła shea. 

Masło shea jest niezastąpione szczególnie zimą, gdyż wpływa na poprawę jakości warstwy lipidowej naskórka. Jest ona niczym zbroja skóry, chroniąca ją przed negatywnym wpływem mrozu czy suchego powietrza, a także zanieczyszczeń. Zatrzymuje też wodę w skórze, zapobiegając przeznaskórkowej utracie nawilżenia. Ma więc szerokie zastosowanie. Masło shea i jego wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne sprawiają, że skóra zyskuje miękkość i gładkość, a także wolniej się starzeje. Z masłem shea możecie dłużej cieszyć się jędrnością i elastycznością ciała, a także gładkością skóry twarzy. W kosmetyce wykorzystuje się także masło shea na włosy. Naturalne oleje wspomagają je w intensywnej regeneracji. Masło shea zapobiega utracie wody z włosów, zachowując ich miękkość, elastyczność i świetną kondycję. Co ciekawe, składnik ten wykorzystuje się także wkosmetykach dla niemowląt. Jest to świetny środek łagodzący odparzenia pieluszkowe o działaniu kojącym, nawilżającym i zmniejszającym podrażnienia skórne.

Masło shea naturalnym filtrem przeciwsłonecznym

Masło shea warto stosować do pielęgnacji całego ciała nie tylko ze względu na jego działanie pielęgnacyjne, ale także ochronne. Okazuje się, że masło shea zastosowane w balsamie czy innym kosmetyku do ciała, a także w kremach do twarzy czy pomadkach do pielęgnacji ust wykazuje działanie przeciwsłoneczne. To naturalny filtr UV. Trzeba jednak pamiętać, że jego wartość jest zbyt niska, by dobrze chronić skórę twarzy i ciała. Jego właściwości raczej nawilżają i przyspieszają gojenie oparzeń, tylko symbolicznie chroniąc przed promieniowaniem UV. Jego działanie trzeba więc uzupełnić, stosując także mocniejsze filtry w kosmetykach do opalania

Masło karite to oręż w walce o piękną skórę. To moc i siła płynąca prosto z Afryki!

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji