Skóra to nie tylko  warstwa barierowa naszego ciała, chroniąca nas przed czynnikami zewnętrznymi, ale też nasza wizytówka. Piękna, gładka i zadbana skóra to marzenie wielu kobiet. Czasami w pogoni za pięknem staramy się za bardzo, a czasem gubimy się w gąszczu zaleceń. Oto krótka ściąga z tego, czego należy unikać w codziennej pielęgnacji skóry, by zachować jej dobrą kondycję i świetny wygląd!

Spanie w makijażu - tak pogarszasz wygląd i kondycję naszej skóry

Wyobraź sobie, że wracasz nad ranem z imprezy, tak wykończona, że każdy następny ruch jest dla Ciebie nadludzkim wysiłkiem? W efekcie kładziesz się spać w pełnym makijażu, bo „przecież i tak już nie ma co zmywać?” To błąd kardynalny! Resztki makijażu zapychają pory skóry, a to prowadzi do podrażnień, powstawania stanów zapalnych i innych zmian znacząco pogarszających kondycję skóry. A wystarczy, że zmyjesz makijaż płynem micelarnym, który jest bardzo łatwy w użyciu. Co więcej, płyn micelarny oczyszcza skórę ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń - dzięki wyjątkowej budowie miceli, które przyciągają tłuszcz z tłustych kosmetyków i sebum, a pozostałe zanieczyszczenia rozpuszczają.. Warto jednak pamiętać, że stosowanie płynów micelarnych wymaga późniejszego zmycia skóry z użyciem wody,  i np. żelem czy pianką do mycia. To zapewni naszej skórze dokładne oczyszczenie. 

Kosmetyki niedopasowane do potrzeb skóry

Zanim sięgniesz po kosmetyk do mycia lub pielęgnacji cery, sprawdź, czy jest on odpowiedni do Twojego typu skóry. Jeśli masz skórę suchą - wybierz kosmetyki, których składniki aktywne będą nawilżać cerę, a jednocześnie wzmocnią barierę lipidową. Jeśli masz cerę tłustą, sięgaj po kosmetyki, które oczyszczą ją z nadmiaru sebum i unormują pracę gruczołów łojowych. Nigdy nie myj twarzy zwykłym mydłem. Zaburza ono naturalne pH skóry i może podrażniać cerę. Właściwe dopasowanie kosmetyków do rodzaju cery i jej potrzeb dotyczy nie tylko kosmetyków oczyszczających, ale i pielęgnujących.. Dzięki temu pielęgnacja twarzy będzie najbardziej skuteczna. Nieodpowiednie kosmetyki sprawiają, że problemy skórne stają się jeszcze bardziej widoczne i mogą skutkować nawet reakcją alergiczną.Skip to the end of the images gallery Bestseller Skip to the beginning of the images gallery Blue fluffy foam – pianka do mycia twarzy nawilżająco oczyszczającaBlue fluffy foam to pianka do mycia twarzy o działaniu nawilżającym i oczyszczającym, która zawiera aż 97% składników pochodzenia naturalnego, daje efekt świeżej i nawilżonej skóry oraz posiada delikatny niebieski kolor

Brak dbałości o zachowanie naturalnej bariery ochronnej skóry

 W trosce o nadmierne oczyszczenie wiele kobiet stosuje mydła antybakteryjne i kosmetyki silnie matujące skórę - zupełnie niepotrzebnie. Kosmetyki te, jeśli nie są stosowane rozsądnie, wysuszają skórę i zaburzają jej równowagę. Niszczą warstwę hydrolipidową i zaburzają mikrobiom. Warto więc pamiętać, że błędy w pielęgnacji dotyczą także nadmiernej higienizacji, niezgodnej z potrzebami skóry. Aby zachować skórę w dobrej kondycji zadbajmy w codziennej pielęgnacji o jej warstwę hydrolipidową i naturalny mikrobiom.

Zbyt agresywne wcieranie kremu

Także nałożenie kremu ma znacznie. Zbyt agresywne wcieranie kremu prowadzi do powstawania zmarszczek, szczególnie wokół skóry oczu. Pamiętaj, że Twoja skóra wymaga delikatności, zwłaszcza ta pod oczami. Krem pod oczy należy wklepywać opuszkami palców, a resztki kosmetyku delikatnie rozprowadzić opuszkami, bez niepotrzebnego podrażniania skóry, niezależnie od rodzaju cery.

Zbyt częste zmiany kosmetyków

Kupiłaś nowy rewolucyjny kosmetyk, zastosowałaś, ale jakoś tej rewolucji nie widzisz? Wyrzucasz kosmetyk po jednym użyciu? Poczekaj! Chcąc zauważyć zmiany, musisz stosować kosmetyki regularnie przez co najmniej miesiąc. Pielęgnacja skóry to proces. Wymaga czasu. Daj szansę nowym produktom aktywnie wpłynąć na kondycję skóry i nie zniechęcaj się po jednorazowym użyciu. Co ważne, dotyczy to także maseczek, które powinny być stosowane regularnie.

Niestosowanie baz w pielęgnacji skóry

Przejdźmy do makijażu. Nałożyłaś krem pod oczy, krem nawilżający i od razu sięgasz po podkład i puder? Pogarszasz tym nie tylko trwałość swojego makijażu, ale też uniemożliwiasz dokładne wchłonięcie się odżywczych składników kremu. Pozwól się wchłonąć kosmetykom pielęgnacyjnym, a dopiero potem sięgaj po te kolorowe. Warto stosować bazy pod makijaż bez względu na rodzaj skóry. Cienka skóra, podatna na podrażnienia, ale także przetłuszczająca się czy sucha, będzie wyglądała znacznie lepiej, jeśli zabezpieczysz ją bazą. Taki kosmetyk utrwala także makijaż.

Pomijanie peelingu w pielęgnacji cery

Złuszczanie martwego naskórka to bardzo ważny etap pielęgnacji. Zabieg ten powinien być przeprowadzany 1-2 razy w tygodniu. Brak złuszczania prowadzi do blokowania porów, co może skutkować powstawaniem zmian zapalnych, dodatkowo gromadzenie się martwego naskórka utrudnia wchłanianie składników aktywnych. Warto więc włączyć peeling do swoich stałych rytuałów pielęgnacyjnych.

Brak ochrony przeciwsłonecznej

Błędy w pielęgnacji to także niezważanie na codzienne działanie słońca. W ochronie przeciwsłonecznej regularność jest bardzo ważna. W przypadku jasnej karnacji kremy z wysokimi filtrami SPF 50 lub SPF 30  należy stosować codziennie przez cały rok jako bazę pod makijaż, by mieć piękną skórę, chronioną przed fotostarzeniem i przedwczesnym pojawianiem się zmarszczek. Ochrona przed promieniowaniem UV to także zapobieganie powstawaniu przebarwień i poważnych chorób skóry, takich jak czerniak.Satynowy krem ochronny SPF 50 Supremelab Sun Protect zapewnia wysoką ochronę przed promieniowaniami UVA, UVB, a także HEV (blue light) oraz IR (podczerwień).

Gdy już wiesz, czego unikać, zadbaj o swoją skórę, by błędy w pielęgnacji Ci nie towarzyszyły. Wybierz odpowiednie kosmetyki i spraw, by Twoja skóra wyglądała zawsze zdrowo, świeżo i pięknie.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji