Oczyszczanie i demakijaż – jak prawidłowo myć twarz?
Oczyszczanie skóry twarzy to kluczowy etap pielęgnacji, bezpośrednio wpływający na jej kondycję i przygotowujący do dalszych kroków pielęgnacyjnych. Mycie twarzy samą wodą niestety nie wystarczy. Musimy starannie usunąć makijaż, nagromadzone sebum i wszystkie zanieczyszczenia, które, pozostawione na skórze, mogą przyczynić się do przykrych konsekwencji w przyszłości – pojawienia się stanów zapalnych, zaskórników i podrażnień.
Jak wykonać prawidłowy demakijaż i oczyszczanie?
Oczyszczanie skóry powinno być przede wszystkim dokładne, ale delikatne. Agresywne mycie, nadużywanie peelingów, mocne tarcie oraz wybór nieodpowiednich preparatów może przyczynić się do zaburzenia bariery hydrolipidowej, odwodnienia i podrażnienia skóry. Rodzaj preparatu do demakijażu i oczyszczania należy dobrać do swoich preferencji i rodzaju skóry oraz problemu, z jakim być może się zmagamy.
Oczyszczanie jest także istotnym etapem pielęgnacji porannej. Nasza skóra pracuje również w nocy - wydziela sebum, tym samym lekko się przetłuszcza, dlatego po przebudzeniu musimy ją oczyścić. Można użyć do tego delikatniejszych kosmetyków – emulsji czy kremów myjących.
Wieczorne oczyszczanie to czynność fundamentalna. Jeśli chcemy mieć pewność, że zostało wykonane dobrze – warto podzielić je na dwa etapy.
Dwuetapowe oczyszczanie – wszystko co musicie o nim wiedzieć
Dwuetapowe oczyszczanie to metoda, która swoją popularność zawdzięcza koreańskim rytuałom pielęgnacyjnym. Dzięki oczyszczaniu twarzy w dwóch etapach mamy pewność, że z naszej skóry znikną wszystkie pozostałości kosmetyków i inne zanieczyszczenia. Na czym polega? To proste – na rozdzieleniu mycia twarzy na dwa kroki – etap demakijażu i etap oczyszczania.
Krok 1. Demakijaż
Podczas pierwszego etapu usuwamy makijaż i inne zabrudzenia nagromadzone w ciągu dnia. Koreanki preferują w tym celu produkty olejowe – olejki do demakijażu, masła czy balsamy, zgodnie z zasadą, że olej najlepiej rozpuszcza olej (a więc podkłady czy nałożony na dzień krem). Warto zwrócić uwagę, aby były to produkty emulgujące, czyli takie, które w połączeniu z wodą tworzą białą emulsję i w prosty sposób można usunąć je z twarzy.
Krok 2. Oczyszczanie
W drugim etapie oczyszczania domywamy pozostałości zabrudzeń, których nie udało się usunąć w trakcie demakijażu. Stosujemy do tego kosmetyk, który przed nałożeniem na twarz łączymy z wodą. Świetnie sprawdzą się tutaj pianki oczyszczające, żele do mycia twarzy, pasty a także łagodne emulsje.
Jak właściwie wybrać produkty do demakijażu i oczyszczania?
Na rynku jest wiele kosmetyków oczyszczających, które skutecznie usuną makijaż i zanieczyszczenia. Ważne, aby to, czego używamy było dobrane do typu skóry.
Olejowy demakijaż sprawdzi się dla każdej skóry, także tłustej i mieszanej! Cery suche, odwodnione, wrażliwe powinny unikać pocierania, a więc płyny micelarne mogą okazać się nieodpowiednie. W takiej sytuacji lepiej postawić na olejek, mleczko lub krem do demakijażu i emulsję do mycia.
Delikatne kosmetyki do demakijażu, którymi z łatwością usuniecie nawet mocny makijaż to:
- Supremelab Clean Comfort Olejowy balsam do demakijażu rozpuszcza nawet mocny makijaż, a po połączeniu z wodą emulguje – tworzy łatwą do usunięcia z powierzchni skóry emulsję. Idealny do każdego typu skóry.
- Satynowe mleczko do demakijażu lekka emulsja, która skutecznie, a przy tym delikatnie usuwa makijaż. Idealnie odpowiada na potrzeby każdego rodzaju skóry, w tym skóry wrażliwej i reaktywnej.
- AQUA PORIN UE Ultranawilżający krem do demakijażu twarzy skutecznie usuwa makijaż i oczyszcza skórę z wszelkich zanieczyszczeń, a dodatkowo koi podrażnianie, nawilża i wygadza. Przeznaczony do każdego typu skóry, w szczególności suchej i odwodnionej.
Wybierając kosmetyki do mycia twarzy warto kierować się zarówno potrzebami swojej skóry, jak i preferencjami. Na rynku dostępnych jest mnóstwo ciekawych produktów i z łatwością można znaleźć taki, którego będziemy używać z przyjemnością.
Oto kilka interesujących kosmetyków do mycia twarzy:
- Supremelab Microbiome Pro Care Łagodząca emulsja do mycia twarzy to niezwykle łagodny dla skóry środek myjący, który wspiera i utrzymuje równowagę mikrobiomu, idealnie sprawdzi się w przypadku skóry suchej, wrażliwej i podrażnionej.
- Supremelab Sebio Derm Łagodny żel do mycia twarzy z Kompleksem Antybakteryjnym zawiera jedynie łagodne dla skóry składniki, dzięki czemu nie podrażnia, nie ściąga i nie wysusza skóry. Zawarte w nim substancje czynne regulujące wydzielanie sebum, pomagają w walce z niedoskonałościami i nadmiernym przetłuszczaniem się skóry. To doskonały produkt dla każdego rodzaju skóry, a w szczególności dla posiadaczek cery tłustej i mieszanej.
- Supremelab Clean Comfort Kremowa pianka do mycia twarzy z Aktywnym Kompleksem Kojącym zawiera łagodne substancje myjące (m.in. Gliko-lipidy) oraz dodatkowe składniki pielęgnacyjne, w tym łagodzący D-panthenol, kondycjonującą wodę ryżową i nawilżającą hydrofilową oliwę z oliwek. Może być stosowana do każdego typu cery.
Jak prawidłowo myć twarz?
Skoro wiadomo już czym myć twarz, warto skupić się także na tym jak robić to prawidłowo. Choć wydaje się to oczywiste, często zdarzają się, nawet nieświadome, błędy w myciu twarzy.
Przede wszystkim - nie spieszymy się! Nawet jeśli nie potrzebujemy demakijażu, a nasza skóra zbytnio się nie przetłuszcza, prawidłowo wykonane oczyszczenie skóry powinno trwać kilka minut. Delikatnie wmasowujemy kosmetyk w skórę twarzy, tak aby miał on czas odpowiednio zadziałać i zmyć wszystkie zanieczyszczenia (choć może niewidoczne gołym okiem). W taki sposób myjemy twarz dłuższą chwilę, dziesięć sekund absolutnie nie wystarczy! Preparaty myjące trzeba bardzo dokładnie spłukać wodą – najlepiej letnią. Błędem jest mycie twarzy zbyt gorącą wodą.
Najczęstsze błędy w oczyszczaniu twarzy
Chociaż zasady prawidłowego oczyszczania twarzy są proste, zdarzają się błędy, które mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji naszej skóry. Podsumujmy więc te najczęstsze pomyłki. Są to:
- Używanie drażniących formuł, które przesuszają i podrażniają skórę.
- Niedopasowanie kosmetyków do typu cery.
- Niedokładne lub niesystematyczne oczyszczanie (rano skóra także wymaga umycia).
- Zbyt częste mycie (nadgorliwość również nie popłaca, a może doprowadzić do uszkodzenia naturalnej bariery hydrolipidowej naskórka, w efekcie skóra staje się przesuszona i bardziej podatna na podrażnienia).
- Zbyt częste złuszczanie, używanie peelingów zamiast żeli myjących (żele z peelingami nie powinny być stosowane codziennie).