Pielęgnacja cery wrażliwej
Jak rozpoznać cerę wrażliwą?
Uczucie napięcia, zaczerwienienie, suchość, pieczenie, a także odczuwanie nadmiernego ciepła to niektóre z objawów cery wrażliwej. Dodatkowo jest ona podatna na reakcje alergiczne i wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Reaguje przy gwałtownej zmianie temperatur. Objawy wrażliwości widoczne są niemal na każdym kroku. Cera wrażliwa to także często cera naczynkowa, która charakteryzuje się widocznymi „pajączkami” i rumieniem, zwłaszcza przy zmianie temperatury. Jeśli zauważacie na swojej skórze którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, prawdopodobnie macie cerę wrażliwą, która wymaga szczególnej uwagi w codziennej pielęgnacji. Trzeba też odróżnić cerę wrażliwą od Atopowego Zapalenia Skóry, czyli AZS, które wymaga specjalistycznego postępowania po konsultacji z lekarzem. Cera wrażliwa reaguje na czynniki zewnętrzne natychmiast. Zmiany na skórze alergicznej zwykle pojawiają się po pewnym czasie, a w przypadku AZS zaostrzenie objawów zwykle następuje zimą, z okresami remisji latem.
Co jest przyczyną skóry wrażliwej?
Zapewne zastanawiacie się, jak to się dzieje, że skóra staje się wrażliwa i bardziej podatna na czynniki środowiskowe.
Niektórych czynników nie sposób wyeliminować, jednak wielu z nich można uniknąć, na przykład modyfikując swoją dietę, wprowadzając do niej więcej warzyw i produktów zbożowych, jednocześnie ograniczając spożywanie żywności przetworzonej. Istotne jest także unikanie alkoholu, papierosów czy kawy. Do pielęgnacji cery wrażliwej konieczny jest odpowiedni dobór kosmetyków, które wzmocnią barierę ochronną skóry i przygotują ją do codziennego funkcjonowania, nawet w niesprzyjającym środowisku. Takie działanie redukuje świąd skóry czy uczucie ściągnięcia, łagodzi podrażnienia i zmniejsza wrażliwość skóry na działanie czynników zewnętrznych, np. na gwałtowne zmiany temperatur.
Jak dbać o skórę wrażliwą? Ściąga do pielęgnacji cery wrażliwej!
Do pielęgnacji skóry wrażliwej konieczne są kosmetyki, które działają aktywnie, a jednocześnie delikatnie, bez podrażniania skóry. Ryzyko wystąpienia alergii w przypadku skóry wrażliwej jest większe, dlatego warto sięgnąć po produkty o naturalnym składzie, stworzone z myślą o skórze podatnej na podrażnienia i alergie.
Oto jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry wrażliwej.
Krok 1 – Oczyszczanie
W przypadku cery wrażliwej warto stosować dwuetapowe oczyszczanie. Na pierwszym etapie postawcie na porządny i jednocześnie delikatny demakijaż. Tu świetnie sprawdzi się masło do demakijażu lub olejek, które zawierają w swoim składzie moc naturalnych olejów roślinnych, które nie tylko oczyszczają, ale jednocześnie koją i łagodzą skórę. Możecie wykorzystać też płyny micelarne, pamiętając, by były to kosmetyki przeznaczone do cery wrażliwej. Do mycia twarzy w kolejnym kroku zastosujcie delikatne kosmetyki, jak pianki, żele, emulsje czy pasty stworzone z myślą o skórze wrażliwej. Już na tym etapie zapewnią one cerze odpowiednią pielęgnację i łagodzenie podrażnień.
Krok 2 – Złuszczanie
Choć może się wydawać, że cera wrażliwa nie powinna być podrażniana takim zabiegiem, jak złuszczanie, nic bardziej mylnego! Kluczem jest odpowiedni dobór peelingu. Wybierzcie peelingi enzymatyczne, które działają delikatniej, dzięki działaniu enzymów roślinnych skutecznie usuwają martwy naskórek, bez podrażniania. Stosując peeling enzymatyczny, skutecznie usuniecie martwy naskórek, oczyszczając pory, zwężając je i wyrównując koloryt cery. Posiadaczki cery wrażliwej z pewnością docenią łagodność połączoną ze skutecznością tego produktu. A to wszystko bez inwazyjnego ścierania. Inaczej działają peelingi mechaniczne, które ścierają naskórek z pomocą ścierniwa np. kryształków soli lub cukru. Takie działanie jest zbyt podrażniające dla delikatnej skóry wrażliwej.
Krok 3 – Tonizacja
Skóra wrażliwa jest podatna na podrażnienia, dlatego przywrócenie skórze wrażliwej równowagi i naturalnego pH jest bardzo ważne. Wybierzcie odpowiedni tonik lub hydrolat, które ukoją skórę i umożliwią efektywniejsze wchłanianie substancji aktywnych, znajdujących się w kosmetykach, które zaaplikujecie w dalszych etapach pielęgnacji cery wrażliwej.
Krok 4 – Odżywienie i regeneracja
Krem, serum i maska do twarzy o odpowiednim składzie zadbają o barierę ochronną, która wspomoże skórę wrażliwą w starciu z czynnikami zewnętrznymi. Dla posiadaczek cery wrażliwej najlepsze są kosmetyki, które skutecznie nawilżają skórę, ale także ją łagodzą i koją. To formuły, które zawierają takie składniki, jak kwas hialuronowy czy wysokie stężenia ekstraktów roślinnych, na przykład łagodzący podrażnienia i doskonale pielęgnujący wrażliwą skórę wyciąg z aloesu lub prowitamina B5, o silnym działaniu kojącym.
Wybierając kosmetyki nawilżające, odżywiające czy regenerujące, warto dopasować je do potrzeb swojej skóry. W zależności od nich wybierajcie formuły przeznaczone do skóry suchej, naczynkowej, przetłuszczającej się, dojrzałej czy trądzikowej. Działajcie kierunkowo na skórę, ale zawsze dbając o nawilżenie.
Krok 5 – Nawilżenie
Dobre nawilżenie jest kluczowe dla zmniejszenia napięcia i zadbanie o kondycję skóry. Zarówno pielęgnacja cery wrażliwej twarzy, jak i pielęgnacja ciała wymaga zawsze skutecznego nawodnienia. Zmniejsza ono uczucie swędzenia, napięcia i dyskomfortu. Nie tylko pielęgnacja skóry suchej, ale także dojrzałej, trądzikowej, tłustej – każdego typu cery – wymaga skutecznego i regularnego nawodnienia i nawilżenia. Nawilżający krem do twarzy to must have w pielęgnacja skóry wrażliwej. Stosujcie go rano – pod makijaż, jako bazę, a także wieczorem, wspierając nocną regenerację skóry.
Jakie kosmetyki do pielęgnacji skóry wrażliwej stosować?
Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry wrażliwej, sięgajcie po kosmetyki o starannie opracowanych recepturach, które zawierają składniki łagodzące i kojące. Dzięki temu, nawet w przypadku podrażnienia, skóra będzie przez nie "zaopiekowana". Wybierajcie produkty oczyszczające bez silnych detergentów i substancji zapachowych, a także składników, które mogą wywołać reakcje alergiczne. Jeśli zauważycie objawy alergii, zrezygnujcie ze stosowania takiego kosmetyku i zastąpcie go innym, który działa przeciwzapalnie i pomoże w poprawie kondycji skóry. Zawsze dbajcie też o nawilżenie skóry, redukując także – na ile to możliwe – suchość powietrza w swoim otoczeniu. Stosujcie kosmetyki o działaniu łagodzącym, kojącym i chroniącym przed utratą wody. Pomóżcie skórze odbudować barierę hydrolipidową – warstwę, która zapewnia skórze ochronę przed niekorzystnym wpływem otoczenia, a także zadbajcie o równowagę mikrobiomu - pre- i probiotyki będą wsparciem dla Waszej skóry.
Pamiętajcie, że skóra wrażliwa to nie zawsze skóra alergiczna. Reakcja alergiczna pojawia się na skórze, gdy ma ona kontakt z czynnikiem wywołującym alergię, tymczasem skóra wrażliwa jest podatna na podrażnienia bez względu na taką ekspozycję. Na szczęście nie jesteście skazane na samotną walkę z podrażnieniami. Wprowadźcie efektywną pielęgnację już dziś. Bądźcie piękne i czujcie się świetnie w swojej skórze, stosując odpowiednio dobrane kosmetyki!