Ceramidy to zaliczane do lipidów organiczne związki chemiczne, stanowiące naturalny składnik skóry (konkretnie – warstwy rogowej naskórka). W skórze ludzkiej występuje naturalnie 7 rodzajów ceramidów. To właśnie one tworzą wraz z kwasami tłuszczowymi, triglicerydami i cholesterolem tzw. cement międzykomórkowy, czyli spoiwo wypełniające przestrzeń międzykomórkową warstwy rogowej naskórka.

Do lepszego zrozumienia co robią ceramidy może posłużyć opisana w latach 80. XX wieku koncepcja Petera Elias’a – porównał on warstwę rogową naskórka do „ceglanego muru”, gdzie rolę cegieł pełnią korneocyty, czyli martwe komórki górnej warstwy naskórka, a kompleks lipidów, w tym ceramidy – stanowi zaprawę, zapewniając spoistość.

Ceramidy – funkcje i właściwości

Ceramidy dbają o funkcjonowanie bariery hydriolipidowej oraz elastyczność skóry. Stanowią ważną część bariery chroniącą przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, wpływają na wzmocnienie skóry, jej nawilżenie i zdolności regeneracji.

Jak działają ceramidy?

  • budują i wzmacniają barierę ochronną skóry,
  • wpływają na utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia,
  • wygładzają powierzchnię skóry,
  • wpływają na utrzymanie elastyczności i jędrności,
  • wspierają procesy regeneracji,
  • przeciwdziałają nadmiernemu złuszczaniu się martwych komórek naskórka.

Niedobór ceramidów - objawy

Poziom ceramidów w skórze naturalnie obniża się wraz z wiekiem. Na ich niedobór może również wpływać nieprawidłowa pielęgnacja (m.in. zbyt częste i intensywne złuszczanie), narażenie na czynniki zewnętrzne, a także dermatozy, jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.

Jak objawia się niedobór ceramidów? To większa podatność na podrażnienia, uczucie ściągnięcia, suchość, pieczenie, spadek elastyczności, czasem łuszczenie. Ceramidy w kosmetykach pomogą uzupełnić ich poziom w naskórku oraz złagodzić te dolegliwości poprawiając odżywienie, komfort skóry i wspomagając jej regenerację.

Dla kogo ceramidy?

Kremy z ceramidami są zalecane dla osób z cerą suchą i odwodnioną. Sprawdzą się także gdy borykacie się z problemem nadwrażliwości skóry i nadmiernym jej łuszczeniem się. Po kremy z ceramidami powinny sięgnąć również posiadaczki cery dojrzałej, z widocznymi oznakami starzenia się skóry. Ceramidy pomogą także w odbudowie warstwy hydrolipidowej u osób po zabiegach kosmetologicznych, np. złuszczaniu kwasami.

Jeśli zauważycie u siebie oznaki przesuszenia cery lub Wasza skóra straciła dotychczasową jędrność i stała się mniej elastyczna sięgnijcie po nowoczesne formuły z ceramidami:

Pamiętajcie, obniżony poziom ceramidów może być także wynikiem nieodpowiedniego bądź zbyt intensywnego oczyszczania (przy użyciu zbyt agresywnych kosmetyków). Dlatego wybierając kosmetyki do demakijażu i mycia twarzy postawcie na delikatne produkty, które nie uszkodzą hydro-lipidowego płaszcza naskórka. Dobrym wyborem będzie na przykład:

  • AQUA PORIN UE Ultranawilżający krem do demakijażu twarzy - skutecznie usuwa makijaż i oczyszcza skórę z wszelkich zanieczyszczeń, a przy tym nawilża i wygładza naskórek. Jest idealny dla cery dojrzałej.

Łagodząca emulsja do mycia twarzy - niezwykle łagodny dla skóry kremowy produkt myjący, który skutecznie oczyszcza i odświeża jednocześnie pozostawiając cerę ukojoną i nawilżoną. Zawiera łagodne substancje myjące oraz dodatkowe składniki kojące i nawilżające.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji