Prawidłowy demakijaż twarzy i oczu oczyszcza skórę, zmywając resztki makijażu, ale także usuwając kurz,  pot i inne zanieczyszczenia. O tym, że trzeba go wykonywać codziennie, z pewnością wiecie, czy jednak robicie to właściwie? Czy macie kosmetyki do demakijażu dopasowane do potrzeb swojej skóry?

Dlaczego demakijaż twarzy jest tak ważny?

Każdego dnia skóra twarzy jest eksponowana na działanie różnorodnych czynników, wpływających na jej kondycję. Mróz, wiatr, suche powietrze z klimatyzacji czy ogrzewania, promieniowanie UV, zanieczyszczenia. Dodatkowo skóra często przykryta jest  makijażem, nie zawsze korzystnie wpływającym na jej stan, zwłaszcza gdy makijaż nie jest wykonywany z użyciem kosmetyków o właściwościach  pielęgnacyjnych. Co więcej, skóra w naturalny sposób wydziela sebum, które łącząc się z zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu, czy ze składnikami kosmetyków, zatyka pory, narażając nas na powstawanie zaskórników, a nawet doprowadzając do stanów zapalnych i trądziku.  

Naturalne funkcje ochronne skóry, pomimo iż potrafią poradzić sobie z wieloma czynnikami, wymagają wsparcia, aby pozostać w dobrej kondycji. Dokładne oczyszczenie z zanieczyszczeń i resztek makijażu jest zatem ogromnie ważne.

Jak często oczyszczać skórę? 

Choć oczyszczanie skóry często jest traktowane po macoszemu, warto poświęcić mu więcej uwagi. Jak często zatem należy oczyszczać skórę twarzy? Optymalnie dwa razy dziennie. Rano, po nocy, skóra wymaga oczyszczenia ze zgromadzonego sebum oraz drobnych zanieczyszczeń, takich jak kurz. Dobrze oczyszczona cera znacznie lepiej wygląda po nałożeniu makijażu. Kolejne oczyszczanie należy wykonać wieczorem. Chodzi przede wszystkim o zmycie makijażu oraz zanieczyszczeń, jakie w ciągu dnia zebrały się na twarzy. Złota zasada pielęgnacji brzmi: NIGDY NIE CHODŹCIE SPAĆ W MAKIJAŻU! Nie róbcie od niej wyjątków!  A do mycia twarzy i oczu stosujcie kosmetyki dopasowane do potrzeb skóry.

Jakich kosmetyków używać do demakijażu? 

Demakijaż wieczorny czy poranne oczyszczanie twarzy wymagają odpowiednich kosmetyków. Najlepiej takich o dobrze skomponowanym składzie. Czego potrzebujecie do wykonania doskonałego demakijażu i oczyszczania twarzy? Oto lista produktów:

Kosmetyki do demakijażu oczu, twarzy i ust:

Kosmetyki do oczyszczania skóry twarzy

Kosmetyki złuszczające

Wśród kosmetyków do demakijażu oraz do oczyszczania skóry twarzy, wybierzcie po jednym produkcie o ulubionej formulacji i określonym oddziaływaniu na skórę. Może być to płyn micelarny i pianka oczyszczająca, ale także galaretka do makijażu i pasta czy żel oczyszczający. Konfiguracja tych produktów jest dowolna. W demakijażu twarzy ważne jest, by zastosowane kosmetyki były idealnie dobrane  do cery i jednocześnie dokładnie usuwały zanieczyszczenia, nadmiar sebum oraz makijaż. Wśród tych produktów znajdziecie kosmetyki do cery tłustej, skóry suchej, cery trądzikowej, wrażliwej czy dojrzałej. Pamiętajcie, że złuszczanie to także jeden z podstawowych kroków pielęgnacji, dlatego 1-2 razy w tygodniu stosujcie peelingi. 

Z takim zestawem jesteście gotowe na perfekcyjne oczyszczanie.  

3 kroki do doskonale oczyszczonej skóry twarzy

Starannie wykonany demakijaż i oczyszczanie skóry przed snem nie musi być przykrym obowiązkiem. Stwórzcie swój własny rytuał pielęgnacyjny, a w  codziennym demakijażu znajdziecie przyjemność! Wystarczy dobra muzyka, zapalona świeca aromaterapeutyczna, a stanie się to dla Was relaksem.  Oto 3-stopniowe oczyszczanie krok po kroku: 

  • Krok pierwszy – demakijaż 

Bez względu na to, jaki kosmetyk do demakijażu wybierzecie, przyłóżcie się do usunięcia wszelkich zanieczyszczeń. Zarówno olejek, jak i galaretka czy płyn micelarny dokładnie usuną wszystkie kosmetyki kolorowe oraz zanieczyszczenia ze skóry. W przypadku płynu micelarnego wystarczy nalać niewielką jej ilość na płatek kosmetyczny i dokładnie oczyścić nim twarz. Starajcie się nie trzeć skóry! Przyłóżcie płatek do oczu i poczekacie aż micele zaczną działać! Czynność powtarzajcie tak długo, aż płatek będzie czysty.  Olejek lub masełko rozprowadźcie na powierzchni twarzy, delikatnie wmasujcie w skórę i spłuczcie.

  • Krok drugi – oczyszczanie kosmetykiem z użyciem wody 

Ten etap pozwala na usunięcie resztki makijażu i doskonałe oczyszczenie skóry. Pamiętajcie, żeby żel, piankę czy emulsję spłukać letnią wodą. Zbyt ciepła wysuszy skórę.

  • Krok trzeci – złuszczanie 

Złuszczanie bywa najbardziej niedocenianym i pomijanym krokiem. Przede wszystkim usuwa martwy naskórek, umożliwiając składnikom aktywnym wniknięcie w głębsze warstwy skóry, zmniejsza widoczność porów, oczyszczając je jednocześnie z zalegającego łoju, a także wygładza i zmniejsza przebarwienia. Pozbycie się zrogowaciałego naskórka to doskonałe zakończenie demakijażu.  Dlatego 1-2 razy w tygodniu włączcie do swojej pielęgnacji   peeling do twarzy.. W przypadku skóry tłustej i mieszanej lub trądzikowej wybierzcie peeling kwasowy. Sprawdzi się on także do cery dojrzałej. Możecie też wybrać peeling enzymatyczny, który jest odpowiedni do każdego rodzaju skóry. Do skóry normalnej lub mieszanej  skuteczny będzie też peeling mechaniczny. Nie zapomnijcie także o peelingu do ust.  Dzięki niemu  usta staną się gładkie i miękkie, a Wy pozbędziecie się nieestetycznych, przesuszonych skórek! 

Na koniec zastosujcie kosmetyk, który działa na skórę tonizująco, by przywrócić jej balans.

A co z demakijażem oczu?

Do demakijażu oczu możecie stosować te same kosmetyki, jakimi oczyszczacie całą twarz. Zwróćcie jednak uwagę na to, czy zmywają one także trwały, wodoodporny makijaż. Potrafią to niektóre płyny micelarne oraz masełka do demakijażu i wszystkie olejki do demakijażu. W okolicy oczu postępujcie zawsze ostrożnie. Pamiętajcie też o tym, jak ważny jest demakijaż ust dla zachowania ich pięknego wyglądu..

Demakijaż twarzy  to podstawa pielęgnacji skóry twarzy, dlatego pamiętajcie o systematyczności. Pierwsze dwa kroki wykonujcie dwa razy dziennie – każdego dnia. Ostatni, trzeci krok, możecie przeprowadzać 1-2 razy w tygodniu. Teraz, gdy już wiecie, jak zadbać o prawidłowy demakijaż i oczyszczanie skóry, przyznajcie – nie jest to takie trudne? 

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji