Martwe komórki naskórka stanowią barierę, blokującą dostęp składnikom odżywczym.  I chociaż skóra w naturalny sposób się regenerują, a komórki naskórka ulegają złuszczeniu, to proces ten często ulega zaburzeniu, dlatego warto go wspomóc peelingami. Na rynku znajdziecie mnóstwo tego typu kosmetyków – peelingi kwasowe,  enzymatyczne, peelingi mechaniczne -  drobnoziarniste i gruboziarniste – można się w tym pogubić. Jaki peeling wybrać, aby idealnie dopasować go do rodzaju cery, a jednocześnie zadbać o to, aby  pielęgnacja była przyjemnością, a nie uciążliwością?

Co właściwie daje złuszczanie skóry?

Włączenie peelingu twarzy do pielęgnacji to same zalety. Stosowanie peelingów to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim ogromne korzyści dla skóry. Wiele z Was boryka się z różnymi problemami skórnymi – zaskórnikami, trądzikiem, przebarwieniami, suchością skóry, nadmiernym wydzielaniem sebum.

Czy wiecie, że właściwie dobrany peeling do twarzy jest skutecznym kosmetykiem niwelującym lub wspierającym walkę z tymi dolegliwościami? Macie wątpliwości? Sprawdźcie, jak to działa!

Skóra w wyniku naturalnych procesów nieprzerwanie się odnawia, a martwe komórki na najwyższej położonej warstwie rogowej naskórka stale ulegają złuszczeniu. Jednak nie wszystkie komórki złuszczają się jednocześnie, dodatkowo naturalny proces odnowy czasami ulega zaburzeniu i trzeba go wspomóc. Regularne usuwanie martwego naskórka sprawia, że skóra może się skuteczniej regenerować. Peeling poprzez otwarcie porów, pozwala na ich oczyszczenie i zwężenie, a w konsekwencji na lepszą pracę skóry, w tym regulację wydzielania sebum. Usunięcie martwych komórek naskórka umożliwia również głębsze wniknięcie substancji odżywiających i nawilżających, a przez to skuteczniejsze pobudzenie skóry do regeneracji. Właściwie dobrany peeling do twarzy jest również koniecznością przy skórze trądzikowej, pozwalając jej na lepsze oczyszczanie się. Działanie złuszczające wyrównuje koloryt skóry, zmniejsza przebarwienia i poprawia wchłanianie substancji odżywczych. Wpływa także na wygładzenie skóry i jej optymalne funkcjonowanie. Warto więc przeprowadzać złuszczanie regularnie i odpowiednio dobrać peeling do rodzaju swojej skóry.

Skóra wrażliwa, trądzikowa, tłusta, normalna – jaki wybrać peeling?

Wśród kosmetyków do złuszczania w domowych warunkach wyróżniamy trzy ich rodzaje:

Zastanawiacie się, który z nich wybrać? To zależy od tego, do jakiego rodzaju skóry będzie on przeznaczony.

Peeling mechaniczny oparty jest na działaniu ściernym, a więc usuwaniu martwego naskórka poprzez pocieranie skóry ścierniwem, takim jak cukier w peelingu cukrowym, sól w peelingu solnym czy kawa w kawowym – w przypadku peelingów naturalnych. Ze względu na jego ostre działanie można go stosować do cery normalnej, mieszanej lub tłustej, ale bez aktywnych zmian zapalnych. Może być to peeling gruboziarnisty lub drobnoziarnisty. Taki peeling ziarnisty zapewnia skórze także delikatny masaż, poprawiając jej ukrwienie.

Używanie peelingu mechanicznego do skóry wrażliwej, naczynkowej czy ze zmianami trądzikowymi może przynieść im szkodę. W ich przypadku lepiej wybrać peeling enzymatyczny. Jego działanie oparte jest na naturalnych właściwościach enzymów roślinnych. Skutecznie rozpuszczają one białka w zrogowaciałych komórkach naskórka, przyczyniając się do złuszczania c warstwy rogowej, bez konieczności pocierania. To idealne scruby do skóry wymagającej bardziej delikatnej pielęgnacji. Co więcej, peeling enzymatyczny nadaje się do wszystkich rodzajów skóry, także do skóry normalnej czy mieszanej oraz cery tłustej. Jego skuteczne i jednocześnie delikatne działanie sprawia, że jest on odpowiednim kosmetykiem dla każdego.

Martwy naskórek można też usunąć, stosują peelingi kwasowe. Są one doskonałe szczególnie do skóry tłustej, trądzikowej czy w przebarwieniami. Pozwalają lepiej kontrolować wydzielanie  sebum -wpływając na pracę gruczołów łojowych. 

Pamiętajcie, dobór odpowiedniego peelingu do rodzaju cery jest koniecznością, jeśli nie chcecie swojej cerze bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Jak często robić peeling twarzy?

Regularne usuwanie warstwy rogowej naskórka jest ważne w przypadku każdego typu skóry. Jak często zatem należy przeprowadzać złuszczanie? Możecie to robić 1-2 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb skóry. W przypadku cery suchej, wrażliwej należy obserwować skórę i dostosować odpowiednio częstotliwość. Peeling przeznaczony do skóry twarzy jest kosmetykiem dość silnie na nią oddziałującym, dlatego nie należy wykonywać go zbyt często. Martwy naskórek jest efektem naturalnych procesów regeneracyjnych skóry i nie narasta z dnia na dzień, ale stopniowo, dlatego peeling do twarzy warto stosować zgodnie z zaleceniami i dopasować częstotliwość jego przeprowadzania do typu cery. 

Rola złuszczania w codziennym rytuale piękna

Tworzenie własnych rytuałów pielęgnacyjnych jest niezwykle ważne, zarówno dla kondycji skóry, jak i przyjemności, jaką mogą one zapewniać. Złuszczanie odgrywa tu ważną rolę. W przypadku twarzy poprzedzone powinno być dokładnym, dwustopniowym   oczyszczaniem. W pierwszym kroku należy wykonać   demakijaż – można go przeprowadzić kosmetykiem na bazie oleju lub używając   płynu micelarnego. Następnie trzeba oczyścić twarz kosmetykiem z użyciem wody. W tym celu użyjcie  żelu lub    pianki.  Dokładnie oczyszczona skóra  gotowa  jest na złuszczanie. Po jego przeprowadzeniu warto przywrócić twarzy odpowiednie pH,  tonizując ją. Tak przygotowana skóra, znacznie skuteczniej wchłonie składniki odżywcze z   serum,   maski czy  kremu, które zaaplikujecie w następnych krokach.

Naturalna moc złuszczania

Natura wyposażyła nas w oręż do doskonałej pielęgnacji. Czerpiąc z jej mocy, możecie cieszyć się piękną skórą, wykorzystując naturalne składniki,takie jak kawa, cukier,  sól, łupiny orzechów, nasiona, kwasy czy enzymy roślinne. To najlepsza pielęgnacja, jaką możecie dać swojej skórze. Gdy już wiecie, jak ważne jest złuszczanie oraz jak wybrać odpowiedni peeling do określonego typu skóry, wybierzcie swój produkt i stwórzcie własny rytuał piękna!

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji