Naturalne kosmetyki od lat są bardzo popularne i uważane za świetne produkty nie tylko pielęgnacyjne, ale coraz częściej także do makijażu. Dobroczynne składniki czerpane z natury doskonale wpływają na kondycję i wygląd skóry oraz włosów. Czy jednak wiecie już wszystko o kosmetykach naturalnych?

Kosmetyk naturalny – co to jest?

Po chwilowej fascynacji produktami kosmetycznymi wytwarzanymi w oparciu o syntetyczne związki chemiczne, kobiety zaczęły coraz chętniej szukać naturalnych rozwiązań, uznając składniki naturalne za bezpieczniejsze, łatwiej tolerowane przez skórę, a przy tym równie skuteczne . W składzie kosmetyków naturalnych jest mnóstwo cennych substancji aktywnych, które doskonale kondycjonują skórę i włosy. Produkty te powodują rzadziej podrażnienia, a mnogość składników naturalnych, które wykorzystuje się do ich produkcji, sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie!  Pianki, żele, płyny micelarne, maseczki, serum, kremy, balsamy, masła do ciała, szampony, odżywki i płukanki do włosów  – wszystkie te produkty mogą bazować na naturalnych składnikach. 

Kosmetyki naturalne nie muszą mieć prostych składów!

Może się wydawać, że skoro składniki kosmetyków naturalnych powinny być naturalne, to cały skład musi być krótki. Tak to działa w przypadku jedzenia, ale niekoniecznie kosmetyków! W bogatej ofercie naturalnych kosmetyków znajdziecie produkty z bardzo prostym składem. Przykładem mogą być hydrolaty. Ale nie jest to wymóg konieczny! W kosmetykach naturalnych występują różnorodne substancje o określonym wpływie na skórę. Co więcej, ich formuły mogą zawierać wiele składników o podobnym działaniu, np. nawilżającym lub regenerującym, aby wzmocnić skuteczność działania. Takie zróżnicowanie składników może także zmniejszać ryzyko powstawania reakcji uczuleniowych. Nawet jeśli jeden ze składników odżywczych wpływa na skórę alergicznie, jego stężenie jest na tyle niewielkie, by nie spowodować niepożądanej reakcji. Kosmetyki naturalne mogą więc mieć krótkie składy, ale wcale nie muszą.

Kosmetyki naturalne, a kosmetyki wegańskie 

Na rynku jest mnóstwo naturalnych kosmetyków bez składników pochodzenia zwierzęcego. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jest regułą. Naturalne kosmetyki mogą zawierać także substancje pochodzenia zwierzęcego, takie jak: miód, mleko, jogurt, wosk pszczeli czy lanolina. Jeśli są one obecne w składzie, to oczywiście nie można mówić o wegańskości produktu. Jest jednak i druga strona tego medalu. Nie wszystkie kosmetyki wegańskie są w pełni naturalne! Wiele z nich zawiera składniki syntetyczne. Warto więc zwrócić uwagę na informacje zamieszczone na opakowaniu, by wybierać dokładnie takie kosmetyki, jakie lubicie. Przykładem  produktów,  które mają jednocześnie naturalne, jak i wegańskie składy, są kosmetyki BodyBoom, HairBoom czy FaceBoom.

Składniki w kosmetykach naturalnych

No dobrze, ale jakie składniki można znaleźć w naturalnych kosmetykach? To przede wszystkim ekstrakty roślinne oraz masła i oleje roślinne. Jakie? Olej arganowy, olejek z drzewa herbacianego, olej z pestek malin, ole kokosowy, olej babasu, olej z pestek winogron, olej ze słodkich migdałów, masło kakaowe, masło shea, masło z mango – to tylko kilka z przykładów! Mają one działanie odżywcze, ale także chronią skórę przed wysuszeniem, wspierając naturalne działanie warstwy hydrolipidowej.  Producenci kosmetyków naturalnych nie zapominają też o cudownej i bardzo zróżnicowanej mocy ekstraktów roślinnych. 

W kosmetykach naturalnych znaleźć można także składniki mineralne, np. węgiel aktywny czy  mikę, a także olejki eteryczne. Rozpoznanie olejku eterycznego w składzie kosmetyku nie zawsze jest łatwe, bo mają one różne nazwy. Często jednak informacja o tym składniku jest widoczna także poza INCI. 

INCI – źródło całej wiedzy o kosmetyku

Cała tajemnica produktu jest zawsze ukryta w INCI, a więc szczegółowym składzie kosmetyku. INCI to skrót od International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli Międzynarodowego Nazewnictwa Składników Kosmetyków. Dzięki niemu na terenie całej Unii Europejskiej składy produktów kosmetycznych na opakowaniach mają takie same nazwy. W wielkim skrócie system opiera się na zasadzie, że nazwy naturalnych składników pochodzenia  roślinnego podaje się po łacinie, a po angielsku widoczne są nazwy składników chemicznych.Ważna jest również kolejność składników -podawana zgodnie z malejącym stężeniem. Jednak w przypadku kiedy zawartość jest poniżej 1% to kolejność wymieniania składników jest dowolna.Trzeba przyznać, że analiza INCI niemal zawsze wymaga wprawy i wiedzy. Na szczęście w sieci bez problemu znajdziecie zawsze informacje o każdym składniku. Popularność kosmetyków naturalnych przyczyniła się do poszerzania wiedzy o składzie, więc dziś niemal każdy kosmetyk naturalnyjest dobrze prześwietlony przez fanów czytania składów.  Możecie także skorzystać z aplikacji do analizowania składów, które błyskawicznie poinformują Was, co znajduje się w danym produkcie.

Kosmetyki naturalne zawierają konserwanty

Produkty kosmetyczne o naturalnym składzie, jeśli zawierają wodę, muszą zawierać konserwanty. Są to jednak inne składniki niż te, które znajdziesz w kosmetykach konwencjonalnych. Działają one delikatniej, a często także są pochodzenia roślinnego. Co ciekawe, olejki eteryczne są też naturalnymi konserwantami. Świetnym przykładem jest olejek z drzewa herbacianego lub lawendy. Do bezpiecznych konserwantów stosowanych w naturalnych kosmetykach należą także: 

  • Sodium Benzoate
  • Salicid Acid
  • Lactobacillus Ferment
  • Potassium Sorbate
  • Benzyl alcohol
  • Tocopherol
  • Citric Acid.

To oczywiście tylko przykłady konserwantów, które znajdziesz w INCI naturalnych produktów kosmetycznych. Czego nie powinno w ich być? Przede wszystkim parabenów, PEG-ów, SLS-ów, SLES-ów, ALS-ów i silikonów. Syntetyczne konserwanty nie powinny pojawić się w kosmetykach naturalnych.

Kosmetyki naturalne są świetnym wyborem w pielęgnacji skóry. Zawierają cenne składniki, które sprawiają, że skóra jest dogłębnie odżywiona, nawilżona i chroniona przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji