Retinal
Retinal w kosmetykach
Retinal to składnik aktywny, który wpływa na syntezę kolagenu i elastyny, wspomagając procesy naprawcze skóry i opóźniając procesy starzenia. Ma działanie podobne do retinolu, jednak nieco różni się od niego. W przeciwieństwie do retinolu jest przeznaczony także do skór wrażliwych. To świetny składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji przeciwstarzeniowej, a także do skóry z trądzikiem pospolitym.
Czym jest retinal?
Retinal to składnik z grupy retinoidów. Są to pochodne witaminy A, które znajdują zastosowanie w pielęgnacji skóry dojrzałej i trądzikowej. Retinal stymuluje syntezę białek budulcowych – kolagenu i elastyny. To właśnie dzięki nim skóra jest jędrna, elastyczna i mniej podatna na powstawanie zmarszczek. Retinal pod wpływem enzymów przekształca się w kwas retinowy, pobudzający wspomniane procesy odnowy. Zmniejsza szorstkość skóry i może być stosowany także w pielęgnacji skóry wrażliwej.
Retinol i retinal – czym różnią się od siebie?
W kosmetykach często wykorzystywana jest inna pochodna witaminy A – retinol. Jest to bardzo popularny składnik, wykorzystywany w głównie w kosmetykach przeciwstarzeniowych, ale także do cery trądzikowej, ze względu na jego działanie złuszczające.
Czym zatem różni się retinal od retinolu? Ich działanie jest bardzo podobne. Oba składniki aktywne wpływają na syntezę elastyny i kolagenu. Oba też pobudzają procesy odnowy, wpływają na normalizację pracy gruczołów łojowych, poprawiają koloryt cery. Retinal ma jednak mniejszy potencjał drażniący. Powoduje mniejsze przesuszenie skóry, dlatego jest chętnie wykorzystywany w pielęgnacji cery reaktywnej, podatnej na podrażnienia.
Zalety stosowania retinoidów
Wszystkie retinoidy wpływają na redukcję zmarszczek. Poprawiają elastyczność skóry i jej jędrność. Sprawiają, że regeneracja skóry jest bardziej efektywna. Retinoidy zmniejszają widoczność przebarwień, wpływając na zmniejszenie produkcji melaniny. Dzięki temu koloryt skóry staje się jednolity, bez niechcianych plam i przebarwień różnego pochodzenia, w tym także słonecznych. Są to doskonałe składniki aktywne dla skóry z widocznymi oznakami starzenia. Pozwalają zachować młodzieńczą świeżość i piękny wygląd skóry na dłużej.
Dzięki swoim właściwościom złuszczającym retinal odblokowuje skórę trądzikową, umożliwiając jej łatwiejsze oczyszczanie. Redukuje też powstawanie zaskórników.
Efekty działania retinalu na skórę
Dzięki właściwościom retinalu skóra zyskuje młodzieńczą świeżość, spłycenie zmarszczek i przywrócenie elastyczności oraz jędrności. Wyrównuje się jej koloryt. Niwelowane są wszelkie niedoskonałości skóry. Retinal zmniejsza też wydzielanie sebum, co sprzyja normalizacji pracy skóry tłustej i mieszanej, czego efektem jest brak błyszczenia. To sposób na piękną cerę o młodzieńczej świeżości i naturalnym blasku.
Kiedy warto sięgnąć po kosmetyki z retinalem?
Kosmetyki z retinalem to doskonała alternatywa dla produktów z retinolem. Wykazują zbliżone działanie, ale są delikatniejsze dla skóry. Idealnie odpowiadają na potrzeby skóry wrażliwej i podatnej na podrażnienia, przy której stosowanie retinolu jest zbyt inwazyjne. To sposób pielęgnacji przeciwstarzeniowej także dla skóry naczynkowej. Retinal nadaje się także do pielęgnacji cery trądzikowej. Ryzyko podrażnienia skóry retinalem jest znacznie niższe niż w przypadku retinolu. Nie musisz więc rezygnować ze skutecznej terapii retinoidami, jeśli masz skórę wrażliwą. Retinal jest świetnym wyborem! Warto przy tym pamiętać, by rozpocząć pielęgnację od możliwie najniższego stężenia, by stopniowo przyzwyczajać skórę do jego działania. Kosmetyki z retinalem możesz też stosować przed kuracją retinolem.
Środki ostrożności w kuracji retinalem
Podobnie jak retinol, także retinal wykazuje reaktywność z działaniem promieni słonecznych, dlatego należy przestrzegać zasad ochrony przeciwsłonecznej. Przede wszystkim należy unikać słońca. Najlepiej pielęgnację retinalem prowadzić jesienią i zimą, kiedy ekspozycja na jego działanie jest mniejsza. Zawsze w pielęgnacji retinalem należy stosować kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi – SPF 50 i pamiętać o konieczność ich reaplikacji w ciągu dnia.
Kosmetyków z retinalem nie należy stosować w ciąży. Pochodne witaminy A mają zdolność przenikania przez skórę do krwioobiegu. Co prawda, nie są to duże ilości, ale nadmiar witaminy A w ciąży może prowadzić do wad rozwojowych płodu, więc retinal nie jest wskazany w tym okresie.
Choć retinal nie przesusza skóry tak, jak retinol, nie należy zapominać o intensywnym nawilżaniu, dla zachowania maksymalnych efektów pielęgnacji.
Kosmetyki z retinalem dla Twojej skóry
Większość kosmetyków z retinalem jest przeznaczona do stosowania na noc. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie interakcji słonecznych, mogących prowadzić do uszkodzenia skóry. Jednocześnie kosmetyki te wspomagają nocne procesy odbudowy, maksymalnie oddziałując na skórę. W jakich kosmetykach znajdziesz retinal?
Poznaj serię:
- Bielenda Professional Supremelab Re-Advanced, która łączy skuteczne stężenia z wygodnymi formułami kosmetyków przeznaczonych do każdego typu skóry;
- Dermika Esthetic Solutions – to intensywnie działające składy, inspirowane medycyną estetyczną;
- SheCare Sleeping Mask – w tej linii znajdziesz nocną maskę z retinalem o wegańskiej formule i bogatym składzie.
Sięgnij po kremy do twarzy na noc lub serum na noc z retinalem, jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z przeciwstarzeniowym działaniem retinoidów i masz cerę wrażliwą i reaktywną. To efektywny i bezpieczny składnik, przywracający gładkość i wyraźnie poprawiający jędrność i elastyczność skóry.