Bakuchiol nazywany jest roślinnym retinolem i nie ma w tym przesady. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu skutecznie ujędrnia skórę, spłyca zmarszczki, a w przeciwieństwie do retinolu, jest dobrze tolerowany przez skórę, także wrażliwą. Dowiedz się, co jeszcze może bakuchiol w kosmetykach!
Jak bakuchiol wpływa na skórę?
Roślinny retinol to składnik chętnie wykorzystywany w kosmetykach przeciwstarzeniowych, wspierających jędrność skóry dojrzałej i jej elastyczność. W wyniku stosowania bakuchiolu można wpłynąć na poprawę efektywności wytwarzania kolagenu i elastyny – składników odpowiedzialnych za zachowanie młodzieńczego wyglądu skóry. Bakuchiol jako przeciwutleniacz dodatkowo poprawia koloryt skóry, a także rozjaśnia przebarwienia i drobne zmarszczki. Jego działanie hamuje namnażanie bakterii, a więc ma właściwości antybakteryjne oraz zmniejsza wydzielanie sebum. Choć jest składnikiem aktywnym o skutecznym działaniu, nie powoduje podrażnień i jest łagodny dla skóry.
Bakuchiol a retinol – poznaj najważniejsze różnice
Retinol znany jest ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych. Chętnie wykorzystywany jest w kosmetykach anti-aging jako składnik przyczyniający się do poprawy elastyczności skóry. Jego skuteczność jest niepodważalna, jednak ma on także pewne ograniczenia. Przede wszystkim może powodować podrażnienia, zwłaszcza w przypadku skóry wrażliwej. Retinol wpływa także na wysuszenie skóry, co powoduje, że w czasie kuracji kosmetykami z retinolem konieczna jest komplementarna pielęgnacja o działaniu intensywnie nawilżającym. Nie bez znaczenia jest także wpływ promieniowania słonecznego na skórę w czasie pielęgnacji retinolem. Żaden z tych problemów nie dotyczy bakuchiolu, który działa podobnie jak retinol, a jednocześnie nie wysusza skóry i nie podrażnia jej. To roślinna alternatywa dla tradycyjnego retinolu, która może być stosowana w codziennej pielęgnacji skóry.
Czytaj więcej
Kiedy wybrać kosmetyki z bakuchiolem?
Bakuchiol poprawia elastyczność, wpływa na rozjaśnianie przebarwień i prowadzi do wygładzenia zmarszczek, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku pielęgnacji skóry z oznakami starzenia, a więc cery dojrzałej. Jest też stosowany jako środek wspomagający leczenie chorób skóry w tradycyjnej medycynie indyjskiej i chińskiej. Chroni przed działaniem wolnych rodników. Antybakteryjne właściwości bakuchiolu sprawiają, że jest on dobrym składnikiem w pielęgnacji cery trądzikowej. Możliwość zmniejszania produkcji sebum sprawia, że znajduje zastosowanie w kosmetykach do cery tłustej i mieszanej. Co ważne, radzi sobie świetnie z problematyczną cerą wrażliwą, nie powodując podrażnień, a także przesuszenia. Jest więc to świetna alternatywa dla osób, które nie powinny stosować kosmetyków z retinolem, ale chciałby uzyskać jego wpływ na skórę. Bakuchiol w kosmetykach doskonale wygładza skórę, redukuje przebarwienia i wpływa na poprawę jędrności skóry.
Bakuchiol a promieniowanie słoneczne
Bakuchiol w przeciwieństwie do retinolu nie wykazuje właściwości fotouczulających. To bardzo ważna zaleta tego składnika. Stosując retinol, należy ściśle przestrzegać ograniczeń związanych z nadmierną ekspozycją słoneczną oraz chronić skórę, stosując wysokie filtry. Z bakuchiolem nie jest to potrzebne. Wystarczy chronić skórę tak, jak zwykle, a pielęgnację bakuchiolem można prowadzić przez cały rok. W przypadku retinolu nie jest to wskazane. W naszym klimacie zaleca się rozpoczęcie kuracji retinolem w miesiącach jesienno-zimowych, gdy słońca, niekorzystnie reagującego z retinolem jest najmniej.
Moc kosmetyków z bakuchiolem
Bakuchiol wykazuje dużą łatwość stosowania go w kosmetykach o różnych formułach. Najchętniej wykorzystywany jest w kosmetykach do pielęgnacji twarzy. Oczywiście pojawia się w takich produktach, jak kremy, serum czy boostery, ale także w mniej oczywistych kosmetykach, jak płyn micelarny czy maseczka do rąk. Bakuchiol stosuje się także w kremach pod oczy, gdzie doskonale wpływa na zniwelowanie niechcianej wiotkości i wygładzenie skóry. Bakuchiol znajdziesz w kosmetykach takich linii, jak: