Lanolina należy do grupy emolientów, czyli substancji nawilżających. Emolient zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody oraz jest doskonały emulgatorem. Stosowana w kremach do twarzy, balsamach i kremach do rąk pozwala nawilżyć nawet bardzo suchą skórę oraz odbudować zdrową barierę hydrolipidową. Jakie są właściwości lanoliny i kiedy warto sięgnąć po kosmetyki o takim składzie?
Zastosowanie lanolina kosmetyczna
Lanolina pozyskiwana jest jako produkt uboczny przy produkcji wełny. Wosk zwierzęcy ma właściwości zbliżone do produkowanego przez ludzką skórę sebum. Współcześnie najczęściej występuje w bezzapachowej formie syntetycznej. W przemyśle używana jest m.in. do produkcji smarów. W branży kosmetycznej znajduje zastosowanie w kosmetykach dociała,włosów itwarzy. Skład lanoliny przypomina warstwę hydrolipidową naskórka. Ze względu na swoje działanie nawilżające i zdolność do wiązania wody świetnie sprawdza się w kosmetykach nawilżających i eliminujących szorstkość skóry.
Czytaj więcej
Lanolina w przemyśle kosmetycznym. W jakich produktach?
Lanolina w kosmetykach może pełnić kilka funkcji. Producenci chętnie wykorzystują jej właściwości nawilżające i kondycjonujące oraz stosują jako emulgator. Znajdziemy ją m.in. w takich produktach jak:
krem do rąk – w kosmetykach d pielęgnacji rąk lanolina zabezpiecza skórę przed podrażnieniem i działa nawilżająco na suche skórki.
pomadka do ust – w kosmetykach pielęgnacyjnych do ust lanolina nawilża i zmiękcza wargi.
kosmetyki do kąpieli – mieszaninę lanoliny znajdziemy także w kosmetykach oczyszczających. Substancja ma zdolność wiązania z wodą, co czyni ją doskonałym emulgatorem.
szampony iodżywki – lanolinę znajdziemy także w produktach do pielęgnacji włosów. Obecna w ich składzie wygładza pasma i przywraca im blask, pozostawiając na ich powierzchni cienki film.
Zastosowanie lanoliny w pielęgnacji skóry
Lanolina świetnie sprawdza się w pielęgnacji zewnętrznej powierzchni skóry. Jak stosować lanolinę?
krem do twarzy – chroni skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych oraz pomaga odbudować warstwę lipidową. Ma właściwości zmiękczające i nawilżające. Jako składnik hipoalergiczny może być stosowana do skóry suchej i wrażliwej, która nie produkuje wystarczającej ilości sebum. Lanolinę kosmetyczną można stosować także w pielęgnacji skóry atopowej.
balsam do ciała – jest doskonałym emolientem. Zapobiega odparowaniu wody z naskórka i chroni przed nadmiernym wysuszeniem skóry. Jej skład zbliżony do naturalnego sebum sprawia, że jest stosowana także wkosmetykach pielęgnujących dla matek karmiących.