Przebarwienia to zmora wielu kobiet. Powstają one nie tylko przez nadmierną ekspozycję na słońce. Nie wszystkie przebarwienia mają takie same przyczyny, różni je także to, w jaki sposób można się ich najskuteczniej pozbyć. Poniżej przedstawiamy kompendium wiedzy w pigułce na temat przebarwień.Jakie są przyczyny powstawania przebarwień na twarzy?Powodów powstawania przebarwień skórnych jest wiele. Jakie przyczyny przebarwień można wyróżnić? Są to między innymi:OpalanieNadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może sprawiać, że melanocyty, czyli komórki barwnikowe skóry, będą produkować więcej barwnika – melaniny, w ramach reakcji obronnej. Proces ten wywołuje enzym – tyrozynaza. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że opalenizna to sposób naszej skóry na obronę przed promieniowaniem. Przebarwienia wywołanie promieniami UV pojawiają się w miejscach, które mają z nimi największy kontakt, czyli na twarzy, szyi, grzbietac

Przebarwienia to zmora wielu kobiet. Powstają one nie tylko przez nadmierną ekspozycję na słońce. Nie wszystkie przebarwienia mają takie same przyczyny, różni je także to, w jaki sposób można się ich najskuteczniej pozbyć. Poniżej przedstawiamy kompendium wiedzy w pigułce na temat przebarwień.

Jakie są przyczyny powstawania przebarwień na twarzy?

Powodów powstawania przebarwień skórnych jest wiele. Jakie przyczyny przebarwień można wyróżnić? Są to między innymi:

Opalanie

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może sprawiać, że melanocyty, czyli komórki barwnikowe skóry, będą produkować więcej barwnika – melaniny, w ramach reakcji obronnej. Proces ten wywołuje enzym – tyrozynaza. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że opalenizna to sposób naszej skóry na obronę przed promieniowaniem. Przebarwienia wywołanie promieniami UV pojawiają się w miejscach, które mają z nimi największy kontakt, czyli na twarzy, szyi, grzbietach dłoni, dekolcie.

Zmiany hormonalne

Zaburzenia w gospodarce hormonalnej zwiększają ryzyko pojawienia się przebarwień, ponieważ sprawiają, że melanocyty są bardziej wrażliwe na promieniowanie UV. Z tego powodu kobiety w ciąży, przyjmujące antykoncepcję hormonalną czy borykające się z chorobami nadnerczy lub tarczycy częściej walczą z plamami na skórze.

Reakcje fotoalergiczne skóry

Mogą być one efektem stosowania leków lub kosmetyków zawierających składniki o działaniu fotouczulającym. Dlatego jeśli jesteście w trakcie farmakoterapii, ważne jest, aby mieć świadomość ryzyka związanego z przyjmowaniem zaleconych leków. Nawet tak popularne preparaty, jak niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą zwiększyć ryzyko przebarwień.

Choroby skórne, stany zapalne, urazy skóry

W tym przypadku nadprodukcja melaniny wynika ze stanu zapalnego, związanego z chorobą skóry, na przykład trądzikiem czy łuszczycą, a także z różnymi urazami (zadrapaniem, oparzeniem).

Starzenie się skóry

Naturalne, fizjologiczne procesy starzenia sprawiają, że na skórze pojawia się więcej przebarwień.

Rodzaje przebarwień

Istnieje kilka rodzajów przebarwień. Dzielimy je m.in. ze względu na położenie w skórze. Wyróżniamy przebarwienia naskórkowe (położone w naskórku, a więc najłatwiejsze do usunięcia, najpłytsze, zwykle brązowe), skórne (głębsze, o kolorze niebieskim, niebieskoszarym, trudne do usunięcia) oraz mieszane (znajdujące się w naskórku i skórze właściwej, są najtrudniejsze do usunięcia).

Przebarwienia możemy także podzielić ze względu na ich wygląd, pochodzenie. Typy przebarwień to:

 • Piegi– ich występowanie zależy od genetycznych skłonności.
 • Przebarwienia posłoneczne –pojawiają się w wyniku działania promieni UV.
 • Melasma– przebarwienia powstające w związku ze zmianami hormonalnymi (inaczej zwane ostudą), np. podczas ciąży, menopauzy, w trakcie terapii hormonalnej.
 • Przebarwienia pozapalne i potrądzikowe –można podzielić je na dwa rodzaje. PIE (Post Inflammatory Erythema)to świeża zmiana w kolorze czerwonym, różowym (w miejscu np. rozdrapanego, wyciśniętego wyprysku) – nie zawiera pigmentu. Zmiana PIH (Post Inflammatory Hyperpigmentation) ma z kolei kolor brązowy. PIE może, pod wpływem promieni UV, zmienić się w PIH.

Jak pozbyć się przebarwień?

Musicie przede wykazać się cierpliwością i systematycznością. Niezależnie od rodzaju przebarwień najlepsze efekty przyniesie połączenie działań - głównie przy pomocy kosmetyków o działaniu złuszczającym, rozjaśniającym oraz hamującym nadmierną produkcję melaniny. Ważna jest również ochrona przed promieniowaniem UV – stosowanie kosmetyków z filtrami zmniejszy ryzyko wystąpienia dalszych przebarwień.

Jakie składniki stosować na przebarwienia na twarzy?

Istnieje grupa składników aktywnych szczególnie polecanych w przypadku przebarwień. Są to:

 • Niacynamid
 • Kwas Azelainowy, Azeloglicyna
 • Kwasy AHA
 • Retinoidy – w tym retinol, retinal
 • Kwas traneksamowy
 • Kwas kojowy
 • Witamina C
 • Arbutyna
 • Resweratrol

Jak łączyć witaminę C W kosmetykach

pośród tych substancji najsilniej będą działały (oczywiście wiele zależy także od stężenia substancji) retinoidy, kwasy AHA, azelainowy i kojowy – można oprzeć na nich pielęgnację wieczorną. Niacynamid, Arbutyna, Kwas taneksamowy będą doskonałymi dodatkami poprawiającymi skuteczność kuracji. Rozjaśniająca Witamina C jest zaś polecana szczególnie na dzień, w postaci np. serum stosowanego pod krem z filtrem.

Najlepsze sposoby na przebarwienia posłoneczne

W przypadku, kiedy zmorą są przebarwienia po opalaniu lub pojawiające się po przebywaniu na słońcu, spośród składników wymienionych wyżej warto zainteresować się kwasami - kojowym, azelainowym. Świetnym wyborem będą także preparaty bazujące na działaniu kwasów AHA w odpowiednio dobranych stężeniach – takich, które gwarantują skuteczność, a przy tym bezpieczeństwo stosowania w domowych warunkach. Szukaj w składzie przede wszystkim kwasu glikolowego.

Co na przebarwienia pozapalne?

W przypadku świeżych, czerwonych zmiany typu PIE absolutnie kluczowa jest fotoprotekcja. Sprawdzą się też produkty regenerujące, kojące, ze składnikami takimi, jak ceramidy, CICA, składniki NMF. W przypadku PIE warto wprowadzić też do pielęgnacji niacynamid, witaminę C czy kwas azelainowy.

Na pozapalne, brązowe przebarwienia można zastosować zarówno składniki „uniwersalne” wymienione wyżej, w szczególności kwas azelainowy, retinoidy, kwasy AHA. W ich przypadku również ważna jest dobra regeneracja skóry.

PIE i PIH to często przebarwienia potrądzikowe, które na skórze występują jednocześnie z niedoskonałościami. Zarówno kwas azelainowy, jak i retinoidy, a także niacynamid czy kwas glikolowy mają tę zaletę, że będą działać dwutorowo i zmniejszać zarówno przebarwienia po trądziku, jak i wypryski.

Jak zwalczyć melasmę?

Melasma to typ przebarwień najtrudniejszy do usunięcia, ponieważ może sięgać aż do skóry właściwej. Czasem kosmetyki to za mało by pozbyć się ostudy, dlatego w przypadku głębokich zmian konieczne mogą się okazać profesjonalne zabiegi. Oprócz ważnej ochrony przed UV warto stosować przede wszystkim retinoidy oraz kwasy AHA.

Zalety witaminy C w kosmetykach

Kosmetyki na przebarwienia twarzy

Jak wybrać kosmetyki, które zredukują przebarwienia, rozjaśnią i wyrównają koloryt skóry? Profesjonalne kosmetyki na przebarwienia zawierają w swoim składzie skuteczne składniki aktywne w optymalnych stężeniach. Mają także odpowiednie formuły i zawierają promotory przenikania. Oto skuteczne produkty na różne rodzaje przebarwień.

Jeśli chodzi o kwasy na przebarwienia, oto kilka propozycji:

Stabilna, skuteczna Witamina C w wysokim stężeniu 4% to składnik aktywny bestsellerowego Rozjaśniającego serum SUPREMELAB z linii Energy Boost.

Kluczowym produktem w walce z przebarwieniami oraz w przeciwdziałaniu ich powstawania musi być zawsze dobry krem z wysokim filtrem. Do hitów marki Bielenda Professional Supremelab należy m.in. Satynowy krem ochronny SPF 50.

Jak widzicie odpowiedź na z pozoru proste pytanie -„co na przebarwienia twarzy”, jest bardzo złożona i zależna od wielu aspektów. Zdecydowanie najprostszym sposobem będzie zadbanie o profilaktykę i zapobieganie ich powstawaniu.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji