Krem pod oczy jest kosmetykiem niedocenianym i często pomijanym w pielęgnacji. Tymczasem jego właściwości i wpływ na skórę wokół oczu mają ogromne znaczenie dla wyglądu twarzy. Krem pod oczy wspomaga najdelikatniejszy obszar skóry, na którym bardzo szybko  widoczne są pierwsze oznaki starzenia, ale także zmęczenie czy stres. Czy wiecie, jak nakładać krem pod oczy i jaki kosmetyk wybrać dla siebie?

Dlaczego zmarszczki pod oczami powstają tak szybko?

Skóra okolicy oczu jest inna niż na pozostałej części twarzy. Jest bardziej delikatna i cienka, a przez to bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Narażona jest też przez to na szybsze powstawanie zmarszczek i utratę jędrności. Zanieczyszczenia i niska wilgotność powietrza, promieniowanie słoneczne, a czasem również nieodpowiedni makijaż, pogarszają kondycję skóry. Mają na nią wpływ także czynniki wewnętrzne – stres, zmęczenie, brak snu, nieodpowiednia dieta, zbyt niskie nawodnienie oraz intensywne działanie mięśni mimicznych, które w naturalny sposób powodują powstawanie zmarszczek mimicznych. Skóra wokół oczu jest więc dość mocno narażona na przesuszenie, utratę jędrności  i przedwczesne powstawanie zmarszczek. 

Dlaczego warto stosować krem pod oczy?

Dzięki aplikacji kremu pod oczy możesz zniwelować niekorzystny wpływ otoczenia i chronić skórę przed wysuszeniem i utratą jędrności. Dobry krem pod oczy odżywia, nawilża i jest impulsem do skuteczniejszej regeneracji skóry. Dzięki temu, jest ona mniej podatna na powstawanie zmarszczek i nie traci elastyczności. 

Jaki krem pod oczy wybrać dla siebie?

Wybierając krem pod oczy, zwróć uwagę na potrzeby skóry. Odpowiednio dobrany krem działa optymalnie na jej kondycję, niwelując niedoskonałości. Jeśli chcecie rozświetlić zmęczoną skórę i usunąć opuchliznę, powstałą w wyniku zmęczenia, sięgnijcie po rozświetlający krem odżywczy, który wspomaga mikrokrążenie i stymuluje rewitalizację skóry. W przypadku skóry dojrzałej, wybierzcie krem silnie regenerujący, nawilżający i odżywiający, który wzmacnia włókna kolagenowe i zapewni skórze impuls do intensyfikacji procesów naprawczych.

Jak przygotować skórę przed nałożeniem kremu pod oczy?

Przed aplikacją kremu pod oczy należy zawsze dokładnie oczyścić skórę. Najlepiej przeprowadzić dwuetapowe oczyszczanie, które przynosi najlepszy efekt. Najpierw wykonajcie demakijaż ulubionym kosmetykiem, a następnie użyjcie, żelu, pianki czy innego produktu oczyszczającego, który stosujesz z użyciem wody. W kolejnym etapie ważne jest zastosowanie toniku lub hydrolatu, który zbalansuje skórę i zadba o dobre środowisko dla mikrobiomu. Teraz możesz nałożyć krem do twarzy lub serum, omijając okolice oczu. O skórę pod oczami zadbasz w kolejnym kroku.

Jak poprawnie nakładać krem pod oczy?

Nakładajcie go opuszkami palców! Co ważne, nakładanie kremu powinno być delikatne. Nie naciągajcie skóry. Nadmierne rozciąganie skóry przyspieszy pojawiania się zmarszczek i może wpłynąć na pogorszenie jej elastyczności. Znacznie lepiej jest delikatnie wklepywać krem pod oczy w skórę i pozwolić kosmetykowi się wchłonąć. Możecie też wykonać delikatny masaż, który pobudzi mikrokrążenie - poprawiając skuteczność odżywienia skóry od wewnątrz, a w przypadku zastoju limfy - pomoże zniwelować opuchliznę pod oczami.

Jaką ilość kremu pod oczy nakładać?

Nie warto aplikować grubej warstwy kremu. Wystarczy niewielka ilość, by zapewnić skórze pod oczami odpowiednią pielęgnację. Co ważne, kremy pod oczy mają zwykle lekką formulację i nie pozostawiają po sobie śladu. Szybko się wchłaniają. Wyjątkowo delikatna formuła kremów jest dopasowana do okolic, które mają pielęgnować. Zwykle pudełeczka czy tubki tych kosmetyków mają niewielkie pojemności, właśnie dlatego, że jednorazowo aplikuje się  małe ilości, dzięki czemu i tak wystarczają na długo.

Aplikacja kremu pod oczy na górną powiekę

Jeśli używacie kremu pod oczy, zwróćcie uwagę na to, czy jest on przeznaczony do aplikacji na górnej powiece. Nie każdy krem się do tego nadaje! To ważne, by nie spowodować podrażnień i innych problemów skórnych. Przykładem takich kremów pod oczy, których nie aplikuje się na górną powiekę, są kosmetyki niwelujące opuchliznę i obrzęki. Są one przeznaczone wyłącznie pod oczy. Aplikować na powieki można kremy nawilżające, ale także te  o działaniu anti-aging, jeśli jest na nich informacja, że są przeznaczone do pielęgnacji okolic oczu.

Zastosowanie rollerów masujących – stymulacja skóry, zapobieganie obrzękom i zastojom limfatycznym

Rollery do masażu twarzy to doskonałe urządzenia, które wspierają działanie kremu pod oczy, zmniejszając obrzęki i im przeciwdziałając. Najlepsze są te, w których wykorzystuje się naturalne kamienie, jak jadeit czy kwarc. Mają one właściwości chłodzące, co doskonale sprawdza się w masażu obrzęków pod oczami. Wałeczki jadeitowe lub kwarcowe pomagają odprowadzić limfę, zmniejszając widoczną opuchliznę. Ich dodatkowe działanie chłodzące koi skórę i wpływa na nią łagodząco, co przy obrzękach jest bardzo pożądanym efektem. W chińskiej medycynie znaczenie ma także "moc" kamienia. Zarówno jadeit, jak i kwarc są uważane za te minerały, które bardzo korzystnie wpływają zarówno na skórę, jak i na cały organizm. Takie rollery warto stosować przed aplikacją kremu pod oczy, by zwiększyć ukrwienie skóry, a na koniec zabiegu dostarczyć jej cennych składników odżywczych, nawilżających i będących impulsem do skutecznej regeneracji delikatnej skóry okolic oczu.

Kiedy stosować krem pod oczy: rano czy wieczorem?

Jak często używać kremu pod oczy? Nałóżcie krem zawsze w czasie wieczornej pielęgnacji, by wykorzystać naturalne procesy naprawcze, jakie zachodzą w skórze podczas nocnej regeneracji. Takie działanie zniweluje przedwczesne kurze łapki, czy inne drobne zmarszczki, spłycając je i opóźniając powstawanie nowych. A co z porankiem? Kosmetyki do pielęgnacji okolic oczu  mają zwykle lekką konsystencję -świetnie nadają się do aplikacji na dzień. Dzięki nim j zadbacie o nawilżenie skóry i wzmocnicie działanie warstwy hydrolipidowej, ograniczającej przeznaskórkową migrację wody.

Kremy do pielęgnacji skóry wokół oczu to kosmetyki, które warto włączyć do swoich rytuałów, gdyż to właśnie okolice oczu najszybciej zdradzają upływ czasu i wiek. Ich prawidłowe i systematyczne stosowanie opóźnia procesy starzenia i umożliwia zachowanie świeżego wyglądu przez długi czas.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji