Niektóre kosmetyki zawierają składniki, które w kontakcie z promieniowaniem UV mogę skórze zaszkodzić.Inne mają formulację, która zbytnio obciążają skórę i nie sprawdzają się w czasie upałów. Jakich kosmetyków unikać latem, by zapewnić cerze piękny wygląd i ją pielęgnować, nie szkodząc?

Pielęgnacja skóry latem - dlaczego niektórych składników należy unikać?

W pielęgnacji skóry latem warto zwrócić szczególną uwagę na to, co zawierają kosmetyki, które stosujesz na co dzień. Może się okazać, że choć wiosną, jesienią czy zimą, świetnie spełniają swoje zadanie, latem mogą powodować podrażnienia i niekorzystnie wpływać na kondycję skóry. Niektóre z nich działają w ten sposób ze względu na interakcje chemiczne, powstające pod wpływem ciepła czy promieniowania słonecznego. Inne zatykają pory, co w połączeniu ze zwiększonym wydzielaniem potu i sebum, może prowadzić do powstawania wykwitów. Jak zatem pielęgnować skórę latem i jakich składników oraz kosmetyków lepiej unikać w tym czasie?

Kremy, maseczki i serum z retinolem - latem lepiej ich unikaj

Retinol jest jednym z bardzo skutecznie działających na skórę składników kondycjonujących. Wykazuje działanie przeciwstarzeniowe, wygładzające i złuszczające. Świetnie nawilża skórę. Sprawdza się w codziennej pielęgnacji zwłaszcza skóry dojrzałej. Jego wpływ na skórę przyspiesza jej odnowę i naturalne procesy regeneracyjne. Dzięki temu skutecznie poprawia kondycję skóry. Wpływa na włókna kolagenowe, usprawniając ich naturalną odbudowę. To sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna, a więc mniej podatna na powstawanie zmarszczek. Retinol ma więc mnóstwo zalet, jednak lepiej go nie używać latem. Dlaczego? Retinol w połączeniu ze słońcem może powodować podrażnienia i wywoływać reakcje alergiczne. Powoduje także przebarwienia skórne. Co prawda nie jest on całkowicie zakazany latem, bo można go stosować wraz z wysoką ochroną przeciwsłoneczną. Trzeba jednak pamiętać, by skórę latem systematycznie zabezpieczać kosmetykami o wysokiej ochronie - SPF 50. To pozwoli uniknąć niechcianych podrażnień.

Kosmetyki z kwasami AHA i BHA nie służą skórze latem

Z kosmetykami z kwasami AHA i BHA jest podobnie, jak z produktami z retinolem. One także mogą działać drażniąco i lepiej stosować je w okresie jesienno-zimowym. Jeśli chcesz używać ich latem, włącz do swojej pielęgnacji wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Promieniowanie UV może powodować w połączenie z kwasami AHA i BHA podrażnienia i przebarwienia. Ochrona przeciwsłoneczna niweluje to szkodliwe działanie słońca. Trzeba jednak pamiętać, by kremy przeciwsłoneczne stosować regularnie. Warto przy tym wiedzieć, że nie wszystkie kwasy reagują tak samo intensywnie na słońce. Kosmetykami, które warto odstawić w czasie lata, są produkty z kwasem glikolowym. Penetruje on do głębokich warstw skóry, powodując złuszczanie, ale jednocześnie może powodować przebarwienia i podrażnienia. Podobnie jest z kwasem szikimowym, cytrynowym czy migdałowym. Czym zatem zastąpić te składniki? Możesz sięgnąć po kwas laktobionowy czy glukanolakton, a więc kwasy PHA. Zapewniają one odpowiednie nawilżenie i nie działają podrażniająco przy ekspozycji słonecznej.

Kosmetyki pełne olejów, pozostawiające tłuste wykończenie - latem powiedz im NIE!

Choć olejki myjące, oleje do oczyszczania twarzy czy pielęgnacji skóry świetnie sprawdzają się przy różnych cerach, to latem lepiej z nich zrezygnować. Pielęgnacja skóry latem powinna być pełna kosmetyków o lekkiej konsystencji, by zapewniać maksimum korzyści bez obciążania skóry. Stosowanie ciężkich kremów nawilżających może przynieść niekorzystne skutki, pozostawiając tłusty film, który wraz z ciepłem i produkcją sebum może powodować zapychanie porów i ujścia mieszków włosowych, powodując wykwity i pojawianie się wągrów. Nie ma potrzeby latem zapychać skóry takimi ciężkimi składnikami. Lepiej sięgnąć po lekkie kremy nawilżające, które są doskonałe do każdego typu skóry.

Fluidy i ciężkie podkłady kryjące - omijaj je w czasie wakacji

Podobnie jak ciężkie kosmetyki, tak i podkłady mogą przynosić skórze więcej szkody niż korzyści. Dotyczy to zwłaszcza podkładów silnie kryjących. Mają one czasem tendencję do zapychania skóry, a latem, gdy dodatkowo się poci i jest narażona na działanie promieniowania słonecznego, efekt może być opłakany. Taki podkład może migrować wraz z potem, zbierać się w załamaniach skóry, spływać. Lepiej jest postawić na kremy BB. Lekki krem tego typu wyrównuje koloryt skóry i maskuje niedoskonałości naszej skóry. Dodatkowo ma działanie pielęgnujące. Nawilża i odżywia skórę. Dobry krem niweluje nawet drobne zmarszczki. Niektóre kosmetyki tego typu wspierają działanie ochrony przeciwsłonecznej, gdyż zawierają filtry SPF.

Kosmetyki przeciwsłoneczne z niskimi filtrami

Jeśli chcesz skutecznie dbać o skórę latem, zrezygnuj s produktów z niskim filtrem SPF i postaw na kosmetyki, zapewniające optymalną ochronę. Niskie filtry do twarzy i ciała, poniżej SPF 30 nie zabezpieczają przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, ale częściowo chronią skórę, zmniejszając jego wpływ. Jednak latem to za mało. Warto jako bazę pod makijaż zastosować codziennie krem z wysokim filtrem SPF. Krem BB, który zwykle zawiera symboliczną ochronę przeciwsłoneczną stanowi tylko dodatkowe uzupełnienie tej ochrony. W okresie letnim warto zatem szczególnie dbać o skórę i postawić na wyższą ochronę przeciwsłoneczną. Pozwoli to na uniknięcie przedwczesnego fotostarzenia się skóry i powstawania zmarszczek, wiotkości i utraty jędrności.

Olejki eteryczne o działaniu fototoksycznym - zapach, który może zaszkodzić skórze

Okazuje się, że także zapach, jaki stosujesz latem, może wywoływać interakcje ze słońcem. Niektóre z olejków eterycznych pod wpływem działania promieni słonecznych powodują podrażnienie i przebarwienia pojawiające się na skórze. Jakie to olejki? Chodzi między innymi o olejki cytrusowe, ale także cedrowe, lawendowe, waniliowe czy z drzewa sandałowego. Takie olejki mogą znajdować się nie tylko w perfumach, ale także w mgiełkach do ciała, dlatego warto zwrócić uwagę na to, jakie składniki zawierają ulubione kosmetyki zapachowe. Jeśli jesteś przywiązana do swojego zapachu i nie chcesz z niego rezygnować latem, unikaj po prostu aplikacji go na skórę. To wystarczy, by nie powodować podrażnień i cieszyć się swoją ulubioną kompozycją zapachową.

Pielęgnacja skóry latem. Filtr to podstawa!

Wysokie temperatury i intensywne działanie słońca to znak, że najwyższy czas włączyć do codziennej pielęgnacji kosmetyki z filtrami i kosmetyki po opalaniu. Nowoczesne produkty tego typu działają multifunkcyjnie, jednocześnie chroniąc skórę latem przed niekorzystnym działaniem promieniowania i nawilżając oraz odżywiając skórę.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji