Słońce ma korzystny wpływ na zdrowie, o ile jest serwowane w niewielkich dawkach. Jednak nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, może prowadzić do poważnych konsekwencji i skutkować oparzeniami słonecznymi. Aby tego uniknąć stosujcie kremy zawierające filtry UV. Sprawdźcie, czym są filtry przeciwsłoneczne i jak one działają?

Co oznacza skrót SPF?

Każda skóra wymaga ochrony przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Promieniowanie słoneczne może być przyczyną poważnych uszkodzeń skóry, związanych z poparzeniem, a nawet doprowadzić do rozwoju choroby nowotworowej. SPF to skrót od Sun Protection Factor i określa on poziom ochrony przed promieniowaniem UVB, które stanowi główny czynnik odpowiedzialny za opaleniznę, ale także rumień i oparzenia słoneczne. Wartość SPF określa, o ile dłużej skóra może być wystawiona na promienie słoneczne bez ryzyka oparzeń, w porównaniu do sytuacji, gdy nie użyto kremu z filtrem. Jeśli więc użyjecie kosmetyku z SPF 50, aż 50 razy dłużej możecie przebywać bezpiecznie na słońcu. Jeżeli przyjmiemy, że bez kosmetyków ochronnych rumień pojawia się u Was po 20 minutach, to przy SPF 50, czas wydłuży się 50 x 20 min. Trzeba jednak pamiętać, że kremy z filtrem należy nakładać na skórę równomiernie i co jakiś czas powtarzać aplikację, zwłaszcza po kontakcie z wodą, a także, gdy w wyniku upału skóra się poci. 

Jak wysoką ochronę SPF wybrać?

Najwyższą dostępną ochronę przeciwsłoneczną zapewniają filtry SPF 100 i 50+, które chronią skórę w ok. 99%. Krem SPF 50 blokuje promieniowanie UVB w 98% Tego typu ochrona idealna  jest dla osób z jasną karnacją, wrażliwych na działanie promieni słonecznych, ale także dla dzieci i osób starszych. Takie filtry warto stosować także po długiej przerwie od kontaktu ze słońcem. Na przykład, jeśli zimą polecicie do ciepłych krajów, koniecznie zacznijcie ekspozycję od wysokiej ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania UVB.

 Kremy z filtrem SPF 30 są także dobrym rozwiązaniem zarówno dla cery jasnej, jak i ciemnej. Chronią skórę blokując 96,7% promieniowanie UVB. Kremy przeciwsłoneczne z filtrami SPF o niższej ochronie mogą stosować osoby o ciemniejszej karnacji.  A co z promieniowaniem UVA? Tutaj o poziomie ochrony przeciwsłonecznej informuje nas oznaczenie PA z plusami, gdzie PA+++ oznacza wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA, a PA++++ - bardzo wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA. Możecie też spotkać się czasami z oznaczeniami:PPD (Persistant Pigmentation Darkening) i IPD (Pigment Darkening). 

Warto przy tym pamiętać, że skóra twarzy jest nieustannie narażona na działanie promieni ultrafioletowych, więc jej wysoka ochrona jest konieczna. Stosuj krem z filtrami UV do twarzy przez cały rok.

Rodzaje filtrów w kremach przeciwsłonecznych?

Najczęściej stosowane są filtry chemiczne. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że łatwo rozprowadza się je na powierzchni skóry. Takie kosmetyki mają postać lekkich kremów, emulsji czy mgiełek. Są doskonałe do stosowania na ciele, ale także na twarzy. Ich zaletą jest to, że nie pozostawiają smug ani białego filmu na skórze. Są niezwykle popularne ze względu na swoją skuteczność oraz wygodę stosowania.Drugim rodzajem filtrów są filtry fizyczne, nazywane także mineralnymi. Kosmetyk z filtrem mineralnym zapewnia bardzo wysoką ochronę, ale jednocześnie jest nieco trudniejszy do rozprowadzenia. Często pozostawia widoczny film na skórze - bieląc ją. 

Jak działają kremy z filtrami chemicznymi?

Filtry chemiczne pozwalają więc wniknąć im w skórę, jednocześnie neutralizując ich niekorzystne działanie. Zapewniają zróżnicowany poziom ochrony przeciwsłonecznej, zależny od poziomu SPF. Takie filtry mogą powodować jednak na wrażliwej skórze podrażnienia słoneczne, dlatego jeśli masz skórę skłonną do alergii, sprawdź najpierw na niewielkiej powierzchni skóry ich działanie. Chemiczne filtry UV są najczęściej wykorzystywane w kosmetykach ze względu na swoją skuteczność oraz łatwość aplikacji. Umożliwiają tworzenie kosmetyków o zróżnicowanych, nawet bardzo lekkich formulacjach.

Jak działają filtry fizyczne?

Filtry mineralne nie pochłaniają promieni ultrafioletowych, ale tworzą na skórze cienką barierę,- warstwę ochronną, która odbija promieniowanie UV, nie pozwalając mu wnikać do wnętrza skóry.. Cząsteczki filtrów mineralnych są na tyle duże, że nie mogą przenikać w głąb skóry, dzięki czemu bardzo rzadko wywołują reakcje alergiczne. Z tego względu są szczególnie polecane dla skóry wrażliwej i alergicznej. . Takie filtry warto stosować także u dzieci, których skóra jest szczególnie podatna na wszelkie podrażnienia i wymaga wysokiej ochrony przeciwsłonecznej. 

Jaki krem z filtrem wybrać?

Wybierając krem z filtrem do twarzy, warto zastanowić się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami z nim związanymi. Jeśli ma być to kosmetyk dla dzieci, powinien zapewniać  bardzo wysoką ochronę, aby promienie UV nie wpływały na skórę malucha. W tym przypadku trzeba sięgać po krem z filtrem SPF 50/PA++++. A jaki krem z filtrem wybrać dla siebie? Jeśli macie skórę wyjątkowo wrażliwą na słońce, która łatwo ulega poparzeniu ,sięgnijcie po wysoką ochronę. W przypadku gdy Wasza skóra opala się szybko, a ryzyko oparzenia jest minimalne możecie wybierać kremy o nieco niższej ochronie, które ograniczą wpływ promieniowania na skórę. Do twarzy stosujcie jednak krem z filtrem o wysokim współczynniku ochrony - jako  zabezpieczenie przed fotostarzeniem się skóry, odpowiedzialnym za utratę jędrności i przedwczesne powstawanie zmarszczek.

A co z opalaniem i pięknym odcieniem skóry muśniętej słońcem?

Wiele kobiet rezygnuje z filtrów przeciwsłonecznych i wystawia skórę na słońce, aby szybciej się opalić! To błąd! Nawet tzw. blokery, a więc kosmetyki z SPF 100 czy 50+ nie blokują w 100% promieniowania UVB. Stosując krem z filtrem SPF 50, także się opalisz. Różnica polega na tym, że proces ten przebiega łagodniej i nie powoduje poparzeń słonecznych. Warto pamiętać, aby zawsze po ekspozycji na słońce stosować także kosmetyki po opalaniu, które łagodzą wszelkie podrażnienia, ukoją i nawilżą skórę.

A po ekspozycji na słońce zadbajcie także o nawilżenie skóry używają kremów i balsamów po opalaniu.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji