Gęste, puszyste włosy są marzeniem niemal wszystkich kobiet. Tymczasem uzyskanie efektu włosów pełnej objętości, nie jest łatwe. Co zrobić, aby dzięki prostym trikom Wasze włosy wyglądały na gęste, puszyste  i zniewalały wyglądem? Jak zwiększyć objętość włosów długich i krótkich? Oto kilka wskazówek!

Nie bagatelizujcie fryzjerskich sztuczek

Nadanie włosom objętości jest znacznie łatwiejsze, jeśli włosy są właściwie ścięte. Dotyczy to zarówno włosów krótkich, jak i długich. Zwłaszcza w przypadku włosów długich, grubych ich odpowiednie wycieniowanie tchnie w nich życie! Sprawi, że staną się one lżejsze, przez co bardziej podatne na uniesienie od skóry głowy. Stylizacja dobrze obciętych włosów jest znacznie łatwiejsza, dlatego warto mieć fryzjera, który zna się na swoim rzemiośle i potrafi odpowiednio ściąć pasma - uwzględniając ich rodzaj, naturalny skręt lub jego brak, , tak by same układały się w optymalny sposób. 

Objętość dla krótkich włosów

Uzyskanie dużej objętości przy krótkich włosach jest łatwiejsze niż w przypadku włosów długich. Są one lżejsze, dzięki czemu ich ciężar nie przytłacza fryzury. Jak ją uzyskać? Czasem wystarczy odrobina stylizatora i roztrzepanie włosów palcami. Można także zastosować stary trik z tapirowaniem, jednak uważajcie, by nie przesadzić. Włosy tapirujcie z umiarem – od wewnątrz, warstwami, lekko je utrwalając. Objętość włosów powinna wyglądać naturalnie. Miękko opadające włosy wyglądają lepiej, niż sztywne hełmy!

Mądra pielęgnacja – cienkie włosy bez objętości odzyskują piękny wygląd

Efekt pięknych, lśniących włosów wymaga starannej pielęgnacji. Odżywki do włosów, maski do włosów, oleje – wszystko to jest potrzebne, jednak, chcąc zachować objętość, trzeba z tymi produktami postępować mądrze. Tu niezwykle ważna jest równowaga PEH, a więc balans pomiędzy nawilżaniem, odbudową i ochroną włosów za pomocą substancji takich jak emolienty, proteiny oraz humektanty. Niedobór jednych lub nadmiar innych sprawi, że włosy będą pozbawione objętości lub nadmiernie puszące się. Pamiętajcie, kosmetyki, które służą koleżance, nie muszą być odpowiednie dla was. Zadbajcie o pielęgnację dopasowaną do waszych włosów, a możliwe, że triki na zwiększenie ich objętości nie będą już konieczne! 

A co z myciem włosów?

 Z pewnością zauważyłyście, że po myciu włosy stają się bardziej puszyste i sypkie. Dotyczy to nawet cienkich włosów. To mit, że włosy się  niszczą przy częstym myciu. Jeśli będziecie używały odpowiednio dobranych kosmetyków - do pielęgnacji włosów cienkich, farbowanych, kręconych czy tłustych, a także odżywek poprawiających strukturę włosów, włosy będą zdrowe i piękne, bez względu na codzienne mycie. Warunkiem jest ograniczenie suszenia włosów suszarkami czy stylizowania prostownicą lub lokówką - mogą uszkadzać łodygę włosa.

Jak zwiększyć objętość włosów? Suszenie czyni cuda!

Suszenie włosów to jeden z najlepszych sposobów na nadanie im oczekiwanej objętości. Wilgotne włosy, które wysychają naturalnie, nie uniosą się zadowalająco. Jak zatem suszyć włosy, aby nadać im objętości? Po umyciu odciśnij nadmiar wody w miękki, puszysty ręcznik - nigdy nie trzyj nim mocno włosów, może to uszkodzić pasma! Susz włosy z głową skierowaną ku dołowi. Nie używaj nakładki koncentrującej strumień powietrza -  Można użyć też dyfuzora do suszarki, który w lepszy sposób „rozdmucha” pasma włosów, co pozwala na optyczne zwiększenie ich objętości. W przypadku włosów cienkich suszenie zwykle przebiega szybko. Gęste włosy suszy się dłużej, a jeśli dodatkowo są długie, może to potrwać naprawdę długo. Warto więc zainwestować w dobry sprzęt, chroniący włosy i termoochronne  kosmetyki, które ochronią włosy przed ciepłem suszarki . 

Stylizatory, czyli jak zwiększyć objętość włosów cienkich

Na rynku dostępnych jest mnóstwo kosmetyków do stylizacji włosów: pianki, żele, kremy, pasty, lakiery. Jak wybrać odpowiedni kosmetyk? Warto zwracać uwagę na skład. Jednym ze składników najbardziej wysuszających włosy jest alkohol. To przez niego włosy są suche i się puszą. Wybierajcie produkty dedykowane, o możliwie najbardziej naturalnym składzie, które nie tylko stylizują włosy, ale pielęgnują je i chronią. Ich konsystencja jest kwestią drugorzędną wobec składu -ważna jest jakość produktu! Jeśli chcecie zwiększyć objętość włosów cienkich, kręconych czy oklapłych, wybierajcie produkty do nich przeznaczone i stosujcie je zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Na przykład do włosów kręconych wybierzcie aktywator skrętu, który nałóżcie na mokre włosy, a następnie zastosujcie kosmetyk  i ugniećcie włosy, pozwalając im naturalnie wyschnąć. Po osuszeniu rozgniećcie powstałe "sucharki" palcami,  uzyskacie spektakularną objętość i wyraźny skręt.

Przedziałek ostatnim ratunkiem

Są dni, kiedy Wasze włosy nie układają się, jak tego oczekujecie. No cóż, bad hair day może się przytrafić każdemu, ale jeśli pozostałe metody nie skutkują, a włosy są pozbawione objętości, możecie zastosować trik, który da jej złudzenie. To zmiana linii przedziałka. Włosy, na których przedziałek jest w stałym miejscu, „przyzwyczajają” się do niego i bywa, że ciężko je unieść. Zmiana linii przedziałka nawet o kilka centymetrów sprawia, że włosy znajdują się w innej niż zazwyczaj pozycji, unosząc się u nasady. . Najlepsze efekty daje zmiana strony przedziałka na głowie. Dzięki temu trikowi przechytrzycie własne włosy – optycznie dodając im objętości!  

Oklapnięte włosy – co zrobić, jeśli nic nie działa?

Jeśli pomimo stosowanych wskazówek nie możecie uzyskać zadowalającej objętości włosów, a co więcej, zaczynają one mocno wypadać, warto skorzystać z porady specjalisty – trychologa. Być może problem z objętością włosów jest większy i dotyczy problemów związanych ze skórą głowy. Takie przypadki zawsze warto skonsultować z lekarzem. Odpowiednie leczenie pozwoli poprawić ogólną kondycję włosów, w tym zwiększy ich gęstość! Bez względu na to, czy macie długie włosy czy krótkie, warto zadbać o ich kondycję i wygląd. A dzięki prostym trikom możecie znacznie dodać im objętości!

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji