Cera naczynkowa jest wyjątkowo delikatna i narażona na działanie zarówno czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dbanie o nią opiera się przede wszystkim na jej nawilżeniu i ukojeniu oraz ochronie przed niekorzystnie wpływającym na nią otoczeniem.

Jak wygląda cera naczynkowa?

Cera naczynkowa charakteryzuje się widocznymi, rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, które tworzą tuż pod jej powierzchnią delikatne, czerwone linie, zwane teleangiektazjami. Skóra tego typu jest szczególnie wrażliwa na czynniki zewnętrzne, takie jak: zmiany temperatury, wiatr, słońce, stres, dietę.

Ekspozycja na ich działanie prowadzi do zaczerwienień i podrażnień. Cera naczynkowa wymaga pielęgnacji, która wzmocni naczynia krwionośne, zminimalizuje zaczerwienienia i ochroni skórę przed szkodliwymi czynnikami. Kluczowe jest stosowanie łagodnych kosmetyków o dobrych, dopasowanych do jej potrzeb składach, regularne nawilżanie oraz ochrona przed promieniowaniem UV.

Serum zmniejszające widoczność naczynek redukuje zaczerwienienia i "pajączki" oraz skutecznie nawilża cerę.

Czynniki, które pogarszają problem

Na skórę naczynkową oddziałuje mnóstwo czynników, które mogą pogarszać jej kondycję. Oprócz wspomnianego już ryzyka przesuszenia, które powoduje napięcie, świąd i bolesność, skóra taka reaguje także na pogodę: słońce, wiatr czy zmiany temperatur. Jest to szczególnie niebezpieczne zimą, kiedy na zewnątrz panuje niska temperatura, a w biurach i domach jest ciepło. Dodatkowo negatywnie wpływa na nią także suchość w pomieszczeniach, ale cera naczynkowa nie lubi także nadmiernej wilgotność. Ogromny wpływ na wygląd skóry naczynkowej mają także emocje. Stres czy ekscytacja mogą pogorszyć wygląd i kondycję skóry. Do czynników ryzyka należą także spożywane potrawy. Chodzi przede wszystkim o dania pikantne, ale także alkohol. Nie bez znaczenia dla cery naczynkowej pozostaje wysiłek fizyczny. Szkodzić mogą także niektóre leki oraz nieodpowiednio dopasowane kosmetyki, które mogą wywoływać dodatkowe podrażnienia.ABC pielęgnacji cery naczynkowej

Jak zatem dbać o cerę naczynkową, aby ją chronić i minimalizować wpływ czynników niekorzystnie na nią wpływających? Choć etapy pielęgnacji cery naczynkowej są takie same jak przy każdym innym typie cery, ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków,  aby nie rozwinął się trądzik różowaty. Kluczowe są tutaj kosmetyki do skóry wrażliwej, które mają łagodzić podrażnienia, wzmacniać i uszczelniać naczynia krwionośne oraz zmniejszać zaczerwienienia. Jak zatem pielęgnować cerę naczynkową?

Krok 1 – oczyszczanie

Codzienne oczyszczanie powinno być delikatne. W ekipie FaceBooma znajdziesz kosmetyki, które będą wspierać i chronić skórę naczynkową już na tym etapie, bez podrażniania. Możesz zastosować delikatnie działającą wodę micelarną, która oczyszcza bez konieczności pocierania skóry. Nie można zapominać o konieczności złuszczania skóry. Tu niezbędny jest delikatnie działający peeling enzymatyczny, który rozpuszcza martwy naskórek.

Krok 2 – tonizacja cery naczynkowej

Tonizowanie przywraca skórze odpowiednie pH, łagodzi podrażnienia i koi skórę. Warto sięgnąć po kosmetyk, który nie wymaga pocierania twarzy wacikiem, a jedynie delikatnego wklepania w skórę. Takie jest Rozpieszczające mleczko tonizujące do twarzy Skin Harmony, które sprawi, że cera naczyniowa będzie przygotowana na dalsze kroki pielęgnacji, a jednocześnie ukojona.

Krok 3 – nawilżenie

Nawilżenie to priorytet w pielęgnacji tego typu cery. Wybór odpowiedniego kremu jest kluczowy. Musi on działać intensywnie, a jednocześnie delikatnie, kojąc podrażniania i zaczerwienienia. Najlepsze są kosmetyki oparte na działaniu naturalnych olejów roślinnych i ekstraktów bogatych w witaminę C, a także takich składników jak kwas hialuronowy, które dodatkowo uszczelniają naczynia krwionośne. Taki krem wzmacnia naczynka i sprawia, że skóra lepiej radzi sobie z wpływem, jaki mają na nią czynniki zewnętrzne.

Krok 4 – ochrona przed słońcem

Osoby z cerą naczynkową powinny szczególnie uważać na słońce, stosują na dzień kremy i podkłady z filtrami SPF. Powinna być to wysoka ochrona SPF 50 lub SPF 30, ograniczająca negatywny wpływ promieni UV na delikatną skórę.

Odpowiednia pielęgnacja, połączona z dbałością o odżywianie, unikanie pikantnych potraw oraz używek, przyniesie cerze mnóstwo korzyści i piękny wygląd.

pielęgnacja cery naczynkowej

Tego unikajcie, gdy posiadacie cerę naczynkową:

W pielęgnacji cery naczynkowej łatwo o błędy, dlatego podpowiem Wam, czego nie należy robić. Unikajcie:

  • peelingów mechanicznych,
  • szorstkich gąbek i szczoteczek oczyszczających i jakiegokolwiek mocnego pocierania,
  • pary i gorącej wody oraz wysokiej temperatury pod prysznicem, w saunie, czy w kąpieli.
  • ekspozycji na słońce zwłaszcza bez ochrony,

Dobrze prowadzona pielęgnacja sprawia, że wzmocnione naczynka nie pękają, a te rozszerzone obkurczają się, a cera zachowuje równowagę. Traktuj ją z delikatnością i wrażliwością, a stanie się piękna i gładka, bez widocznych pajączków i rumienia!

Do cery naczynkowej - sprawdź, czego potrzebujesz!

W House of Beauty Brands wybraliśmy najlepsze produkty do cery naczynkowej, znanych i cenionych marek. To kosmetyki pełne wartościowych składników aktywnych, które nawilżają, koją, łagodzą i holistycznie pielęgnują cerę naczynkową. Poniżej zebraliśmy przykładowe kosmetyki do codziennej pielęgnacji oraz cechy, na które warto zwrócić uwagę przy ich doborze dla cery naczynkowej.

Kosmetyk do demakijażu

Powinien być to wyjątkowo łagodny i delikatny produkt, który nie podrażnia wrażliwej skóry. Warto wybierać kosmetyki kojące i nawilżające. Płyny micelarne przeznaczone do skóry wrażliwej i naczynkowej, mleczka, ale także masełka do demakijażu sprawdzą się świetnie. Dobre kosmetyki do demakijażu dla cery naczynkowej często zawierają kojące składniki, takie jak aloes, pantenol czy wyciągi z roślin, które pomagają zmniejszyć zaczerwienienia i łagodzą podrażnienia.

Produkt do oczyszczania twarzy

Wybieraj łagodne żele, pianki lub emulsje do mycia, które są przeznaczone do skóry wrażliwej i naczynkowej. Formuły z dodatkiem kojących składników zrównoważą skórę twarzy i zmniejszą jej reaktywność. Warto pamiętać, że oczyszczanie twarzy jest zabiegiem dość inwazyjnym dla skóry, jeśli nie jest przeprowadzane odpowiednim kosmetykiem. Może wysuszać i podrażniać, co dla skóry naczynkowej jest bardzo niekorzystyne.

Delikatny peeling enzymatyczny

Złuszczanie martwego naskórka jest ważnym elementem pielęgnacji. Do eksfoliacji cery naczynkowej nie używaj peelingów mechanicznych, ale delikatnie i jednocześnie skutecznie działające, peelingi enzymatyczne. Rozpuszczają one martwy naskórek, bez podrażnienia wymagającej skóry naczynkowej.

Tonik lub hydrolat, przywracający skórze równowagę

To ważny produkt w pielęgnacji cery naczynkowej. Działa równoważąco na skórę twarzy. Przygotowuje ją na kolejne kroki pielęgnacji. Wybieraj tonik do skóry naczynkowej lub delikatnej, przeznaczony do jej potrzeb. Możesz także sięgnąć po hydrolat z wyciągiem z dzikiej róży, który jest odpowiedni do pielęgnacji każdego typu cery.

Łagodząco-nawilżający krem

Taki krem ma za zadanie nawilżyć i ukoić skórę, choć to niejedyna jego główna funkcja. Dobry krem zmniejsza zmarszczki mimiczne i zapobiega powstawaniu nowych, poprawia elastyczność skóry, działa antyoksydacyjnie, chroniąc przed wolnymi rodnikami. To codzienne wsparcie, zapewniające skórze świetny wygląd na długo.

Skoncentrowane serum

Takie serum warto stosować do każdego rodzaju cery. W przypadku cery naczynkowej składniki aktywne kosmetyku powinny maksymalnie nawadniać skórę i działać łagodząco, by zmniejszać jej reaktywność. Mogą mieć one dodatkową funkcję, na przykład działać przeciwstarzeniowo, rozjaśniająco czy rozświetlająco.

Maska wspierająca kondycję skóry

Uzupełnienie pielęgnacji skóry naczynkowej o maskę to sposób na jeszcze skuteczniejsze wsparcie jej kondycji. Możesz wybrać taką maskę, której formulacja najbardziej Ci odpowiada - n a tkaninie czy kremową. Unikaj masek peel-off, które mogą podrażnić skórę.

Fluid korygujący

Wśród naszych produktów znajdziesz fluid, zmniejszający widoczność zaczerwienień. To produkt, który świetnie wyrównuje koloryt skóry, jednocześnie dbający o jej kondycję. Kosmetyki do makijażu także powinny pozostawać w zgodzie z potrzebami skóry.

Krem przeciwsłoneczny

Przy pielęgnacji cery naczynkowej zapomina się czasem, jak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. A to właśnie słońce jest jednym z czynników, które mogą pogarszać kondycję tego rodzaju cery. Stosuj kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi SPF 50. Niektóre z nich mają formulację, odpowiednią do stosowania jako bazę pod makijaż.

Niezależnie od ilości produktów używanych każdego dnia, pielęgnacja cery naczynkowej wymaga delikatnego podejścia i odpowiednio dobranych kosmetyków. Kluczowe jest stosowanie produktów wzmacniających naczynka krwionośne, łagodzących podrażnienia oraz zmniejszających zaczerwienienia. Regularne nawilżanie i ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak słońce czy zmiany temperatury, pomagają w utrzymaniu zdrowej i promiennej cery.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji