Cera naczynkowa jest wyjątkowo delikatna i narażona na działanie zarówno czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dbanie o nią opiera się przede wszystkim na jej nawilżeniu i ukojeniu oraz ochronie przed niekorzystnie wpływającym na nią otoczeniem.
Spis treści:

Jak wygląda cera naczynkowa?

Choć cera naczynkowa pojawia się często u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, bywa, że już po 20 roku życia powstają pierwsze pajączki i zaczerwienienia. Skóra naczynkowa jest bardzo cienka i płytko unaczyniona, dlatego naczynka są wyraźnie widoczne. To właśnie pękanie cienkich naczyń krwionośnych, znajdujących się pod skórą jest największym problemem tej cery. Wspomniałem już o tzw. pajączkach? To naczynia krwionośne, które pękając, tworzą czerwoną sieć, widoczną na powierzchni skóry. Najczęściej są widoczne naczynka w okolicy nosa. Warto pamiętać, że cera naczynkowa jest nadwrażliwa, podatna na podrażnienia, wywołane czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Taka skóra szybko się przesusza, napina, co jeszcze bardziej pogarsza jej stan.

Czynniki, które pogarszają problem

Na skórę naczynkową oddziałuje mnóstwo czynników, które mogą pogarszać jej kondycję. Oprócz wspomnianego już ryzyka przesuszenia, które powoduje napięcie, świąd i bolesność, skóra taka reaguje także na pogodę: słońce, wiatr czy zmiany temperatur. Jest to szczególnie niebezpieczne zimą, kiedy na zewnątrz panuje niska temperatura, a w biurach i domach jest ciepło. Dodatkowo negatywnie wpływa na nią także suchość w pomieszczeniach, ale cera naczynkowa nie lubi także nadmiernej wilgotność. Ogromny wpływ na wygląd skóry naczynkowej mają także emocje. Stres czy ekscytacja mogą pogorszyć wygląd i kondycję skóry. Do czynników ryzyka należą także spożywane potrawy. Chodzi przede wszystkim o dania pikantne, ale także alkohol. Nie bez znaczenia dla cery naczynkowej pozostaje wysiłek fizyczny. Szkodzić mogą także niektóre leki oraz nieodpowiednio dopasowane kosmetyki, które mogą wywoływać dodatkowe podrażnienia.

ABC pielęgnacji cery naczynkowej

Jak zatem dbać o cerę naczynkową, aby ją chronić i minimalizować wpływ czynników niekorzystnie na nią wpływających? Choć etapy pielęgnacji cery naczynkowej są takie same jak przy każdym innym typie cery, ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków,  aby nie rozwinął się trądzik różowaty. Kluczowe są tutaj kosmetyki do skóry wrażliwej, które mają łagodzić podrażnienia, wzmacniać i uszczelniać naczynia krwionośne oraz zmniejszać zaczerwienienia. Jak zatem pielęgnować cerę naczynkową?

Krok 1 – oczyszczanie

Codzienne oczyszczanie powinno być delikatne. W ekipie FaceBooma znajdziesz kosmetyki, które będą wspierać i chronić skórę naczynkową już na tym etapie, bez podrażniania. Możesz zastosować delikatnie działającą wodę micelarną, która oczyszcza bez konieczności pocierania skóry. Nie można zapominać o konieczności złuszczania skóry. Tu niezbędny jest delikatnie działający peeling enzymatyczny, który rozpuszcza martwy naskórek.

Krok 2 – tonizacja cery naczynkowej

Tonizowanie przywraca skórze odpowiednie pH, łagodzi podrażnienia i koi skórę. Warto sięgnąć po kosmetyk, który nie wymaga pocierania twarzy wacikiem, a jedynie delikatnego wklepania w skórę. Takie jest Rozpieszczające mleczko tonizujące do twarzy Skin Harmony, które sprawi, że cera naczyniowa będzie przygotowana na dalsze kroki pielęgnacji, a jednocześnie ukojona.

Krok 3 – nawilżenie

Nawilżenie to priorytet w pielęgnacji tego typu cery. Wybór odpowiedniego kremu jest kluczowy. Musi on działać intensywnie, a jednocześnie delikatnie, kojąc podrażniania i zaczerwienienia. Najlepsze są kosmetyki oparte na działaniu naturalnych olejów roślinnych i ekstraktów bogatych w witaminę C, a także takich składników jak kwas hialuronowy, które dodatkowo uszczelniają naczynia krwionośne. Taki krem wzmacnia naczynka i sprawia, że skóra lepiej radzi sobie z wpływem, jaki mają na nią czynniki zewnętrzne.

Krok 4 – ochrona przed słońcem

Osoby z cerą naczynkową powinny szczególnie uważać na słońce, stosują na dzień kremy i podkłady z filtrami SPF. Powinna być to wysoka ochrona SPF 50 lub SPF 30, ograniczająca negatywny wpływ promieni UV na delikatną skórę.

Odpowiednia pielęgnacja, połączona z dbałością o odżywianie, unikanie pikantnych potraw oraz używek, przyniesie cerze mnóstwo korzyści i piękny wygląd.

Tego unikajcie, gdy posiadacie cerę naczynkową:

W pielęgnacji cery naczynkowej łatwo o błędy, dlatego podpowiem Wam, czego nie należy robić. Unikajcie:

  • peelingów mechanicznych,
  • szorstkich gąbek i szczoteczek oczyszczających i jakiegokolwiek mocnego pocierania,
  • pary i gorącej wody oraz wysokiej temperatury pod prysznicem, w saunie, czy w kąpieli.
  • ekspozycji na słońce zwłaszcza bez ochrony,

Dobrze prowadzona pielęgnacja sprawia, że wzmocnione naczynka nie pękają, a te rozszerzone obkurczają się, a cera zachowuje równowagę. Traktuj ją z delikatnością i wrażliwością, a stanie się piękna i gładka, bez widocznych pajączków i rumienia!