Peelingi do twarzy – rodzaje i dopasowanie do typów cery
Korzyści ze stosowania peelingów do twarzy
Regeneracja skóry jest naturalnym procesem, w wyniku którego pojawiają się nie tylko nowe komórki, ale obumierają także stare. Pozostają one na skórze, by następnie samoistnie ulec złuszczeniu. Jednak ten naturalny proces często ulega zaburzeniu – martwe komórki rogowe pozostają na skórze, blokując ujście porów i możliwość naturalnego, prawidłowego funkcjonowania skóry. Regularne stosowanie peelingów uwalnia skórę od martwego naskórka, a jednocześnie odblokowuje pory. Dzięki temu mogą się one naturalnie oczyszczać. Stosowanie peelingu, wpływa też na wydzielanie sebum, a także wygładza skórę i umożliwia substancjom aktywnym, dostarczanym z serum, kremami i maskami, na głębsze wniknięcie w skórę i skuteczniejsze oddziaływanie na nią. Peeling do twarzy pomaga też usunąć przebarwienia skórne, ujednolicając koloryt.
Jakie są rodzaje peelingów do twarzy?
Wśród scrubów do twarzy znajdziecie mnóstwo ich rodzajów, jednak podstawowy podział odnosi się do ich sposobu działania. Możecie więc wybrać:
- peeling mechaniczny – jego działanie oparte jest na ścierniwie, które mechanicznie ściera martwy naskórek, uwalniając w ten sposób skórę spod jego warstwy. W składzie peelingu może wystąpić zmielona kawa, sól, cukier czy rozdrobnione nasiona lub zmielone pestki owoców, a w zależności od stopnia rozdrobnienia ścierniwa możecie mieć do czynienia z peelingiem drobno- lub gruboziarnistym. Peeling gruboziarnisty ma większe drobinki, intensywniej oddziałujące na skórę. Peeling drobnoziarnisty jest łagodniejszy w działaniu. Dodatkowo, dzięki zawartym w peelingu składnikom odżywczym – peeling mechaniczny może mieć właściwości pielęgnujące lub rozjaśniające. Warto pamiętać, że w przypadku peelingów mechanicznych są one polecane jedynie do cery tłustej, mieszanej i normalnej. Jeśli posiadacie cerę wrażliwą czy naczynkową sięgnijcie po peeling chemiczny
- peeling enzymatyczny – to peeling oparty na właściwościach enzymów owocowych. Rozpuszczają one zawartą w komórkach keratynę, tym samym rozluźniają komórki naskórka, ułatwiając ich usunięcie i przyspieszając odnowę skóry. Tu nie ma konieczności intensywnego pocierania skóry. Enzymatyczny peeling zaliczamy do kategorii peelingów chemicznych. Złuszczanie martwego naskórka jest wyjątkowo delikatne i subtelne. Nie powoduje podrażnień. W enzymatycznym peelingu występują, podobnie jak w innych produktach tego typu, także dodatkowe składniki pielęgnujące i nawilżające, jak kwas hialuronowy czy ekstrakty roślinne o kojącym wpływie na skórę.
- peeling kwasowy – kwasy działają podobnie jak enzymy, jednak bardziej intensywnie, wpływając nie tylko na wierzchnią warstwę skóry, ale także na jej głębsze warstwy, pobudzając jednocześnie komórki skóry do regeneracji. Peeling kwasowy również zaliczamy do peelingów chemicznych.
Każdy z tych peelingów na swoje wady i zalety, dlatego musicie zdiagnozować rodzaj swojej skóry, by wybrać kosmetyk najlepiej dopasowany do jej potrzeb.
Jaki peeling wybrać do swojego rodzaju cery?
To ważne, by dopasować peeling do potrzeb swojej skóry. Peelingi mechaniczne do cery tłustej, mieszanej i normalnej
Wbrew pozorom wybór peelingu do twarzy nie jest trudny. Jeśli masz skórę normalną lub przetłuszczającą się czy mieszaną, możesz stosować peeling mechaniczny, który skutecznie złuszcza martwy naskórek. Do cery tłustej bez zmian trądzikowych możesz wybrać peeling drobnoziarnisty lub gruboziarnisty. Jest ona mniej podatna na podrażnienia, więc ta formuła sprawdzi się w jej pielęgnacji. Przykładem takich kosmetyków jest drobnoziarnisty peeling Supremelab czy gruboziarnisty peeling FaceBoom Ostry Obrońca. Jednak peelingi mechaniczne nie są polecane do cery trądzikowej. Chodzi tu zarówno o peelingi drobnoziarniste, jak i gruboziarniste. Obecność ścierających drobinek peelingujących może powodować podrażnienia i zaognienie problemu trądziku.
Enzymatyczny peeling do każdego rodzaju skóry
W przypadku skóry wrażliwej, podatnej na zaczerwienienia i podrażnienia, cery naczynkowej czy trądzikowej (bez zmian zapalnych), a także cery suchej sięgnij po peeling enzymatyczny, który nie podrażnia skóry, działając skutecznie, a przy tym delikatnie. Taki peeling jest odpowiedni do każdego rodzaju cery, również do normalnej, przetłuszczającej się czy suchej. Peelingi enzymatyczne działają skutecznie, ale bardzo łagodnie. Przykładem takiego kosmetyku jest nawilżająco-rozświetlający peeling Diamentowy Lider oraz figowy peeling enzymatyczny Supremelab. Możecie je stosować bez obaw, niezależnie od typu posiadanej cery!
Peelingi kwasowe do cery dojrzałej, trądzikowej i tłustej
Peelingi kwasowe nadają się do skóry z ukierunkowanym problemem. Przydają się w walce z przebarwieniami czy trądzikiem. Są odpowiednie również w przypadku skóry tłustej, dojrzałej i cierpiącej na utratę jędrności. Jednak ponieważ wnikają one głębiej w warstwy skóry, należy postępować z nimi ostrożnie, szczególnie w przypadku skóry wrażliwej. Peeling kwasowy do twarzy wygładza skórę i złuszcza martwy naskórek, dbając o kondycję cery. Przykładem takiego produktu jest wygładzający peeling FaceBoom Nadzwyczajny Przyjaciel czy żelowy peeling z kwasami AHA i PHA Bielenda Professional.
Jeśli nie macie pewności, jaki peeling wybrać, zdecydujcie się na najbezpieczniejszy, a przy tym skutecznie działający peeling enzymatyczny, który można stosować do każdego typu cery.
Zanim zrobicie peeling twarzy
Złuszczanie jest niezwykle ważnym elementem pielęgnacji. Zanim jednak rozpoczniecie peeling, przygotujcie do niego skórę. Kluczowe jest jej oczyszczenie. Może być ono dwuetapowe. Najpierw przeprowadźcie demakijaż, używając wody micelarnej, olejku lub masła do demakijażu. W kolejnym kroku sięgnijcie po kosmetyk, który używa się wraz z wodą. Może być to pianka myjąca, albo żel do twarzy. Dopiero tak oczyszczoną cerę możecie skutecznie złuszczyć.
Jak wykonywać peeling twarzy?
Jeśli wybieracie peeling mechaniczny, wmasujcie kosmetyk w skórę przez kilka minut, następnie spłuczcie go wodą. Podobnie postępujcie z peelingiem enzymatycznym, który możecie wmasować i pozostawić na skórze przez kilka minut. Po złuszczaniu pamiętajcie o tonizacji skóry, by przywrócić jej naturalne pH. Peeling kwasowy rozprowadźcie na skórze i pozostawcie przez kilka minut, pozwalając na głębsze złuszczenie skóry w warstwie rogowej.
Po zastosowaniu peelingu, stonizujcie skórę, wybierając hydrolat lub tonik dopasowany do jej potrzeb. Potem zastosujcie serum, maskę lub krem.. Ich składniki wnikną głębiej w skórę, zapewniając skuteczniejsze działanie.
Regularne stosowanie peelingu i złuszczanie skóry sprawia, że ma ona zdrowszy i i bardziej promienny wygląd. Pory są odblokowane, a cera zyskuje gładkość i jednolity kolor.