Umiejętność analizowania składników kosmetyku jest bardzo przydatna w pielęgnacji i wyborze odpowiednich dla siebie produktów. Jak zatem czytać składy kosmetyków, by wiedzieć, co się w nich znajduje? Odpowiedzią jest INCI, gdzie znajdziesz wszystkie informacje o składzie danego kosmetyku. Czy można jednak analizować składy kosmetyków bez szczegółowej wiedzy? Są na to sposoby!

Czym jest INCI?

INCI to skrót od International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, a więc Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków. To ujednolicony sposób zapisu składników kosmetyku, umożliwiający rozpoznanie substancji czynnych i dodatkowych w danym kosmetyku. Dzięki tej normalizacji w zapisywaniu składów łatwiej jest rozpoznać, z jakim kosmetykiem mamy do czynienia. I nie chodzi jedynie o jego skład, ale także właściwości, jakich możemy się spodziewać po danej recepturze. Wszak ważna jest też ilość, a więc stężenie określonych substancji. Co prawda, nie ma konieczności podawania dokładnego ich stężenia, choć zdarza się, że producenci to robią, to miejsce składnika w INCI może być wskazówką w tym zakresie.

składniki kosmetyków INCI

INCI powstał, aby ujednolicić nazewnictwo i ułatwić identyfikację składników używanych w kosmetykach na całym świecie.

INCI – dlaczego tak ważna jest umiejętność czytania składów kosmetyków?

O tym, jak ważne są składy kosmetyków, nie trzeba przypominać alergikom, którzy dobrze wiedzą, że niektóre składniki mogą podrażniać skórę. Jednak nie tylko ryzyko podrażnień jest istotne w wyborze kosmetyków. Warto wiedzieć, jakich składników użyto i jaki mają one wpływ na skórę. Czy są to substancje pochodzenia naturalnego, czy może składniki syntetyczne? Istnieją też substancje, których warto unikać. Co prawda, w kosmetykach nie można stosować składników, które, zgodnie ze współczesną wiedzą, działają szkodliwie na skórę, jednak istnieje grupa składników kontrowersyjnych, dozwolonych do stosowania w kosmetykach. Będąc świadomymi ważności wpływu pielęgnacji i kosmetyków na skórę, warto dowiedzieć się więcej o składzie kosmetyków i ich właściwościach.hydro lipidium

Jeśli poszukujesz kosmetyków do skóry wymagającej szczególnej troski i wrażliwiej, sprawdź linię Hydro Lipidium, która nie zawiera sztucznych zapachów i barwników.

Najważniejsze zasady zapisywania składów w INCI

Jak zatem czytać skład kosmetyków i je analizować? Trzeba wiedzieć, że nie jest to niestety intuicyjne. Wymaga nieco wprawy i wiedzy, by nauczyć się, które składniki są pożądane, które są neutralne, a które kontrowersyjne. Odrobina praktyki sprawi, że stanie się to łatwiejsze. Zadanie ułatwi wiedza o tym, jakie zasady rządzą umieszczaniem składników kosmetyków w INCI. Najważniejsze z nich to:

  • zapis składników kosmetyków od lewej do prawej – oczywistość? Nie w każdej kulturze tak zapisuje się tekst, więc jest to ważny element normalizacyjny;
  • składniki produktu ułożone są w kolejności od najwyższych do najniższych stężeń – dzięki temu z łatwością rozpoznasz, ile wartościowych substancji jest w wybranym produkcie. Nie dotyczy to składników o stężeniu niższym niż 1%. Te mogą być ułożone w dowolnej kolejności;
  • jeśli składnik składa się z innych składników, tworząc kompleks, jego poszczególne komponenty także muszą być rozpisane w INCI.

Niezwykle ważny jest język, w jakim zapisuje się nazwy składników kosmetyków. Skład INCI zapisywany jest po angielsku i po łacinie. Nazwy składników chemicznych zapisuje się w języku angielskim, a nazwy roślin po łacinie.

składniki kosmetyków INCI  składniki kosmetyków INCI

INCI jest zarządzane przez Personal Care Products Council (PCPC) w USA i Cosmetics Europe (wcześniej COLIPA) w Europie.

Jak rozpoznać wartościowe składniki aktywne w kosmetykach? 

Nawet jeśli znamy język angielski, specjalistyczne nazwy składników aktywnych mogą być trudne do rozpoznania. Tym bardziej dotyczy to łacińskich nazw roślin. Tu rzeczywiście praktyka przydaje się najbardziej. Im częściej sprawdzamy składy kosmetyków, tym łatwiej rozpoznajemy pożądane składniki. Od czego jednak zacząć taką analizę? Warto poznać powtarzające się w składach nazwy, by zwiększyć swoją orientację. Oto kilka przykładów:

  • oil – to oleje roślinne, ale nie tylko. Mineral oil – a więc olej mineralny, który nie zawsze jest składnikiem pożądanym, także ma "oil" w nazwie składowej. Oleje roślinne są często spotykane w produktach kosmetycznych, ze względu na ich właściwości, dlatego warto ich wypatrywać w INCI. Tu kryją się także olejki eteryczne, nadające kosmetykom piękny zapach;
  • butter – masła, jak na przykład masło shea jest częstym elementem skład kosmetyku na bazie składników naturalnych;
  • extract – to rozmaite wyciągi z roślin, które są pożądanym elementem skład kosmetyków. Działają nawilżająco, odżywiająco i kojąco-łagodząco;
  • water/hydrosol – po tym można rozpoznać hydrolaty, a więc wody roślinne;
  • acid – to kwasy, jak na przykład kwas hialuronowy, znany ze swoich właściwości nawilżających, ale także kwas glikolowy, czy kwas mlekowy oraz inne tego typu składniki o korzystnym oddziaływaniu na skórę;
  • paraben – to środki konserwujące.

Lista składników jest oczywiście znacznie dłuższa i zawiera także substancje zapachowe, które określa się jako parfum/aroma/fragrance

Składy kosmetyków – substancje kontrowersyjne

INCI przegląda się często po to, by wykluczyć występowanie składników, których obecności nie jest pożądana w recepturze. Warto podkreślić, że wszystkie składniki kosmetyków dostępne na rynku europejskim podlegają kontroli i nie można umieszczać w recepturach składników szkodliwych. Są jednak takie, które wywołują kontrowersje. Jeśli nie chcesz ich stosować, masz do tego prawo. Warto wiedzieć, o jakie substancje chodzi. Są to m.in.:

  • parebeny – a więc wspomniane już konserwanty;
  • PEG i PPG – to składniki myjące, emulgatory, ale także humektanty;
  • oleje mineralne – stosowane są w kosmetykach jako emolienty;
  • silikony – to także składniki stosowane jako emolienty, które dodatkowo poprawiają formulację produktów;
  • SLS i SLES (Sodium Laureth Sulfate) – to składniki myjące i oczyszczające.

Warto podkreślić, że nie są to składniki szkodliwe! Niektóre z nich, jak na przykład silikony ograniczają migrację wody z naskórka, ale nie mają właściwości pielęgnujących, co jest głównym zarzutem wobec nich, podobnie jak potencjalne "zapychanie skóry". Warto więc z rozwagą podchodzić do złej sławy niektórych substancji.

składniki kosmetyków INCI składniki kosmetyków INCI
System INCI zwiększa przejrzystość i umożliwia konsumentom lepsze zrozumienie tego, co znajduje się w produktach kosmetycznych, które kupują i używają.

Na jakie składniki kosmetyków uważać w ciąży?

Ciąża to szczególny czas. I choć stężenie składników zawartych w kosmetykach jest zbyt niskie, by zagrażać zdrowiu maluszka, warto wiedzieć, co może wpływać na rozwój płodu i czego unikać w czasie ciąży oraz zwracać uwagę na obecność takich składników, jak:

  • retinol może powodować wady płodu, lecz należy pamiętać, że większość kosmetyków nie ma stężenia tak wysokiego, by oddziaływać na dziecko;
  • kwasy AHA i BHA – ich działanie może prowadzić w ciąży do powstawania plam pigmentacyjnych i nieładnych przebarwień skóry;
  • kofeina – ma działanie poprawiające ukrwienie i metabolizm komórkowy. W ciąży może prowadzić do powstawania żylaków;
  • olejki eteryczne – ich pozornie niewinne działanie wpływa na rozwój płodu. Warto więc unikać takich substancji zapachowych, stosowanych w aromaterapii.

Będąc w ciąży, warto sięgać po kosmetyki przeznaczone dla mam, których skład jest bezpieczny i przebadany pod kątem potencjalnego oddziaływania na organizm płodu.

składniki kosmetyków INCI

Chcąc rozpoznać kosmetyk z dobrym składem, korzystaj z aplikacji analizujących składy, wybieraj produkty zaufanych marek i czytaj informacje na opakowaniach.

Jak łatwo rozpoznać kosmetyk z dobrym składem?

Czy musisz czytać i znać składy kosmetyków, by mieć pewność, że dobrze wybierasz? Na szczęście są sposoby na to, by łatwo rozpoznać dobry produkt. Jak? Oto wskazówki, które to ułatwią:

  • aplikacje, sprawdzające składy produktów – umożliwiają najszybsze sprawdzenie jakości kosmetyków i z łatwością wyłapią w INCI obecności kontrowersyjnych składników;
  • kupowanie kosmetyków zaufanej marki – przywiązanie do sprawdzonej marki to świetny sposób na uniknięcie konieczności analizowania składów. Dobra, zaufana marka daje pewność skuteczności i odpowiedniej receptury;
  • czytanie informacji na opakowaniach – producenci kosmetyków nie mogą umieszczać na opakowaniach nieprawdy, więc warto czytać to, co jest tam napisane. Często są to informacje o działaniu kosmetyku i jego najważniejszych składnikach aktywnych, ale także o tym, czy jest to produkt wegański i dla kogo jest on przeznaczony.

Wegańskie, naturalne – to także ważne informacje, umieszczone na opakowaniu produktu. Choć to właśnie w INCI znajdziesz najbardziej szczegółowe informacje o składzie kosmetyku, nie musisz być specjalistką. Odrobina wiedzy oraz dokładne czytanie informacji na etykietach to także świetne źródło wiedzy o produkcie.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji