Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i delikatna. Mała ilość gruczołów łojowych sprawia, że szybko ulega odwodnieniu, a płytkie unaczynienie w połączeniu ze słabym krążeniem krwi i limfy powoduje, że produkty przemiany materii łatwo zalegają w tkankach, w efekcie czego tworzą się cienie i sińce pod oczami. To jednak nie jedyna ich przyczyna.Skąd się biorą cienie pod oczami?Efekt podkrążonych oczu możemy zawdzięczać prześwitywaniu naczyń krwionośnych przez cienką skórę. Jednym z objawów starzenia się skóry wokół oczu jest utrata kolagenu, przez co staje się ona cieńsza i mniej gęsta, a tkanka budująca policzek ulega obniżeniu. Efekt? Sine kręgi pod oczami pogłębiają się. Powodem tworzenia się cieni pod oczami może być również zwiększona pigmentacja i przebarwienia wokół okolicy oczodołu. Predyspozycje do powstawaniu sińców pod oczami możemy także odziedziczyć w genach.„Worki” pod oczamiInnym problemem, z jakim duża część z Was

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i delikatna. Mała ilość gruczołów łojowych sprawia, że szybko ulega odwodnieniu, a płytkie unaczynienie w połączeniu ze słabym krążeniem krwi i limfy powoduje, że produkty przemiany materii łatwo zalegają w tkankach, w efekcie czego tworzą się cienie i sińce pod oczami. To jednak nie jedyna ich przyczyna.

Skąd się biorą cienie pod oczami?

Efekt podkrążonych oczu możemy zawdzięczać prześwitywaniu naczyń krwionośnych przez cienką skórę. Jednym z objawów starzenia się skóry wokół oczu jest utrata kolagenu, przez co staje się ona cieńsza i mniej gęsta, a tkanka budująca policzek ulega obniżeniu. Efekt? Sine kręgi pod oczami pogłębiają się. Powodem tworzenia się cieni pod oczami może być również zwiększona pigmentacja i przebarwienia wokół okolicy oczodołu. Predyspozycje do powstawaniu sińców pod oczami możemy także odziedziczyć w genach.

„Worki” pod oczami

Innym problemem, z jakim duża część z Was musi się zmagać, jest nieestetyczna opuchlizna pod oczami, czyli tzw. worki. Zanim przejdziemy do sposobów zwalczania worków pod oczami, zdradzimy Wam jak powstają. Najczęściej ich obecność to wynik naszego trybu życia. Tworzeniu się opuchlizny pod oczami sprzyjają:

  • Niewłaściwa dieta (w tym nadmiar soli w diecie, alkohol, odwodnienie organizmu).
  • Zbyt mała ilość snu.
  • Stres i przemęczenie.

Obrzmienie na górnej lub dolnej powiece często bywa także spowodowane nieprawidłowym przepływem limfy i jej zastojem. Sprzyja temu szczególnie pozycja leżąca ciała, dlatego worki pod oczami są bardziej widoczne rano.

Budowa skóry wokół oczu sprawia również, że w tych okolicach najszybciej widać oznaki upływającego czasu. Negatywny wpływ na skórę wokół oczu i pojawienie się zmarszczek ma także długotrwała praca przed monitorem i ciągłe mruganie oraz mrużenie oczu. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nasza skóra wokół oczu wymaga specjalistycznego i bardzo delikatnego traktowania.

 

Jak dbać o skórę wokół oczu?

Do pielęgnacji skóry oczu warto podejść kompleksowo. Zacznijcie od delikatnego demakijażu i dokładnego usunięcia ze skóry resztek kosmetyków kolorowych i zanieczyszczeń. Pamiętajcie, skóra pod oczami jest bardzo cienka i podatna na podrażnienia – nie trzyjcie jej podczas oczyszczania, aby nie spowodować uszkodzenia naczyń włosowatych, co tylko pogorszy sytuację z cieniami, może też wywołać podrażnienia.

Następny krok to wybór odpowiedniego serum i kremu pod oczy. Ważne, aby były to produkty przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu, przebadane pod tym kątem, a nie uniwersalne kosmetyki do twarzy. Jeżeli okolice oka są przesuszone, a skóra straciła swoją elastyczność, najlepiej wybrać preparaty o kremowej konsystencji, bogate w składniki nawilżające i ujędrniające, poprawiające elastyczność. Jeżeli  Waszym problemem jest opuchnięcie tej okolicy twarzy, lepszym wyborem będą kosmetyki o lekkiej, żelowej konsystencji, poprawiające mikrokrążenie. Pomocne przy niwelowaniu worków pod oczami będą także zimne okłady, na przykład w formie żelowej maseczki, schłodzonej w lodówce. Niektóre kremy pod oczy są także polecane do trzymania właśnie tam, m.in. Supremelab Hyalu Minerals Hydro-krem pod oczy z Kwasem Hialuronowym.

W ofercie Bielenda Professional znajdziecie produkty, które pomogą Wam skutecznie rozprawić się z problemami dotyczącymi skóry pod oczami:

  • Serum pod oczy z kompleksem rozświetlająco-ujędrniającym 8% - wpływa na poprawę mikrokrążenia oraz na zmniejszenie cieni pod oczami i obrzęków, działa też przeciwzmarszczkowo. Sprawia, że skóra wygląda na wypoczętą. Jego lekka formuła zawiera m.in. roślinne ekstrakty z żeń szenia, guarany i imbiru oraz kofeinę, które w połączeniu z peptydami zaspokajają potrzeby cery dojrzałej.
  • Kofeinowy krem pod oczy z kompleksem energetyzującym 6,5% - lekki krem na bazie wody pomarańczowej nadający się pod makijaż. Nawilża, pomaga niwelować cienie i zasinienia pod oczami, działa przeciwzmarszczkowo. Dzięki zawartości świetlika sprawdzi się również przy zmęczonych oczach.

Jeśli najbardziej zależy Wam na porządnej dawce nawilżenia i odświeżenia sięgnijcie po:

Doskonałym kosmetykiem dla skóry pod oczami potrzebującej dawki nawilżenia i odżywienia będzie z kolei:

Odpowiednio nawilżona skóra sprawi, że również makijaż będzie się lepiej prezentował. Pamiętajcie, że wykonując makijaż maskujący cienie pod oczami stosujcie korektor z przeznaczeniem do tego obszaru, a nie zwykły podkład, gdyż często ma on zbyt ciężką konsystencję dla delikatnej okolicy oka. Jeśli problem cieni pod oczami Was nie dotyczy – zastosujcie lekki rozświetlający produkt, który pozwoli uzyskać naturalny, świeży wygląd.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji