Mikrobiom skóry to nic innego jak drobnoustroje ją zasiedlające. To „dobre bakterie”, które zapobiegają powstawaniu wielu chorób skóry. Dbanie o dobrostan i równowagę mikrobiomu jest sposobem na zachowanie jej doskonałej kondycji zarówno zdrowotnej, jak i tej związanej z pięknym wyglądem.

Czym jest mikrobiom skóry?

Mikrobiom skóry to nic innego, jak mikroorganizmy, które zamieszkują jej powierzchnię. Ich działanie stanowi pierwszą barierę immunologiczną skóry i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi o niekorzystnym wpływie. Skład mikrobiomu skóry to głównie  grzyby, nużeńce, bakterie i wirusy. Przy czym jest on  indywidualny dla każdego człowieka i zróżnicowany ze względu na obszar zasiedlanej skóry - inny na obszarach bogatych w sebum, inny w strefach o dużej wilgotności, a jeszcze inny tam, gdzie skóra jest sucha.Większość mikroorganizmów, które zamieszkują naszą skórę, żyje w symbiozie z komórkami skóry. A harmonia ilościowa i jakościowa bakterii symbiotycznych i patogennych to gwarancja dobrej kondycji naszej skóry! 

Jakie funkcje pełni mikrobiom skóry?

„Dobre bakterie”, jak nazywa się czasem mikrobiom organizmu, wzmacniają barierę immunologiczną skóry. Oznacza to, że stoją na pierwszej linii frontu w walce o dobrostan skóry.. Ich obecność na powierzchni sprawia, że zmniejsza się ryzyko powstawania infekcji i chorób skóry -   Prawidłowy mikrobiom chroni organizm przed obcą mikroflorą - nie dopuszcza do namnażania patogenów chorobotwórczych. Mikrobiom skóry pomaga także zachować naturalne, właściwe pH, które jest również ważnym czynnikiem, chroniącym skórę przed patogenami, powodującymi choroby skóry. Ma on też wpływ na prawidłowe nawilżenie skóry i utrzymanie prawidłowego poziomu lipidów. Bakterie obecne w mikrobiomie wpływają również na  sebum, rozkładając je do składników nawilżających, gwarantując w ten sposób zachowanie równowagi hydrolipidowej. Mikrobiom skóry jest więc niezwykle ważnym elementem dbałości o jej kondycję. Niestety wiele czynników sprawia, że jest go łatwo zniszczyć - naruszając jego równowagę!. 

Co niszczy równowagę mikrobiomu skóry?

Mikrobiom skóry to żywe mikroorganizmy tworzące unikalny ekosystem, którego kondycja zależy od wielu czynników. Co wpływa na zaburzenia równowagi mikrobiomu skóry? Są to:

 • zanieczyszczenia powietrza,
 • promieniowanie UV,
 • przewlekły stres,
 • nieodpowiednia dieta,
 • nieodpowiednia pielęgnacja,
 • stosowanie agresywnych preparatów myjących,
 • częsta antybiotykoterapia,
 • stosowanie używek.

Znając czynniki, wpływające na kondycję mikrobiomu, możecie wpłynąć skutecznie na poprawę jego funkcjonowania, poprzez zmianę nawyków pielęgnacyjnych, żywieniowych, a także związanych ze stylem życia, by zredukować poziom stresu.

Efekty zaburzonego działania mikrobiomu skóry

Zaburzenie  funkcjonowania  mikrobiomu może być przyczyną wielu negatywnych objawów i prowadzić do dermatoz. Należą do nich:

 • trądzik różowaty,
 • łupież,
 • łuszczyca,
 • trądzik,
 • AZS
 • pojawiające się na skórze rany, trudne w leczeniu.

Podejrzewa się, że także brodawki, bielactwo czy infekcje płytki paznokci mogą być związane z zaburzeniem równowagi  mikrobiomu i  nasilonym działaniem szkodliwych patogenów.

Soraya Probio Care

Różnorodność mikrobiomu skóry jest bardzo korzystna dla jej dobrej kondycji, dlatego trzeba się troszczyć o jej dobrostan, który skutkuje lepszym działaniem skóry. Warto zatem wspierać  “dobre bakterie”, hamujące wzrost patogenów stosując odpowiednie kosmetyki wspierające mikrobom np. serię kosmetyków do twarzy Soraya Probio Care.

Jak dbać o mikrobiom skóry?

Wspieranie równowagi  mikrobiomu skóry opiera się w dużym stopniu na zmniejszeniu czynników ryzyka jej naruszenia. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Nie zmniejszymy zanieczyszczenia powietrza, ale możemy wpłynąć na poziom stresu czy dietę. To ważne elementy wspomagają regenerację i kondycję całego organizmu, w tym skóry. Mikrobiom skóry możesz wspierać także z zewnątrz, dostarczając mu składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Jak? Stosując kosmetyki, które zawierają probiotyki i prebiotyki. Probiotyki to dobroczynne szczepy bakterii, które odpowiadają za utrzymanie równowagi mikrobiomu, a prebiotykisą pożywką dla bakterii probiotycznych. Stosując kosmetyki probiotyczne:

 • wzmacniamy funkcje obronne skóry,
 •  przywracamy naturalne pH skóry,
 • zmniejszamy reaktywność skóry,
 • poprawiamy poziom nawilżenia,
 • wspomagamy leczenie zmian zapalnych i trądzikowych,
 • wpływamy na spowolnienie procesów starzenia się.

 • Zbyt agresywne detergenty niszczą mikrobiom, dlatego nie powinno się ich stosować bez wyraźnych wskazań. Znacznie korzystniej do mycia twarzy czy pielęgnacji skóry całego ciała stosować kosmetyki z probiotykami i prebiotykami, które znakomicie kondycjonują skórę.

Mikrobiom skóry a kosmetyki do pielęgnacji

Chcąc zachować zdrową skórę, warto stosować kosmetyki probiotyczne. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, w których składzie znajdziecie wspierające mikrobiom probiotyki. Przykładem jest linia produktów do pielęgnacji skóry twarzy Soraya ProBio, przeznaczona do różnego rodzaju skóry. W jej składzie znajdziecie kosmetyki umożliwiające stworzenie kompleksowego rytuału pielęgnacyjnego. Od łagodnego oczyszczenia, po nawilżenie i odżywienie skóry, dzięki kremom i serum, a wszystko to z zachowaniem równowagi mikrobiomu. Linia ta zawiera także prebiotyczne podkłady kryjące, które delikatnie wyrównują koloryt, a jednocześnie wspierają równowagę mikrobiomu skóry. 

Bielenda Professionam Microbiom Pro Care

Podobne działanie wspierające mikrobiom ma linia kosmetyków profesjonalnych, przeznaczonych do użytku domowego - Bielenda Professional Microbiom Pro Care, która wspomaga jego funkcjonowanie, a dodatkowo nawilża, odżywia i kondycjonuje. Jest idealna dla skór wrażliwych, delikatnych czy odwodnionych.

Czego unikać w pielęgnacji skóry, chcąc chronić naturalny mikrobiom?

Wrogiem mikrobiomu są silne detergenty, dlatego lepiej jest stosować łagodniejsze kosmetyki oczyszczające i do demakijażu. Trzeba także unikać produktów, zawierających w składzie alkohol. Nie warto przesadzać także z peelingami. Złuszczanie skóry 1-2 razy w tygodniu jest wystarczające. Warto też unikać nadmiernej ekspozycji na działanie promieniowania słonecznego, stosując regularnie kremy przeciwsłoneczne o wysokiej ochronie SPF. Warto też po każdym oczyszczaniu stosować odpowiednie toniki lub hydrolaty, aby przywrócić skórze właściwe pH..

Troska o mikrobiom skóry to jeden z ważnych elementów jej pielęgnacji. Warto o niego zadbać, aby zapewnić skórze najlepsze warunki do regeneracji i cieszyć się jej świetną kondycją oraz zdrowymwyglądem.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji