Jak smog i zanieczyszczenia działają na skórę?
Czym jest smog?
Smog to mieszanina wielu substancji zawieszonych w powietrzu. Wśród nich można wyróżnić m.in. ozon, pyły zawieszone, metale ciężkie i niewielkie ilości sadzy węglowej. Zjawisko to nasila się w okresie jesienno-zimowym, ponieważ powietrze jest gęstsze i wolniej się porusza. Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są pyły zawieszone PM 2,5. Mają one niewielkie rozmiary, dzięki czemu z łatwością przedostają się do organizmu poprzez usta i nos. Nie pozostają również bez znaczenia dla skóry i włosów. Przyspieszają starzenie się skóry poprzez naruszenie bariery hydrolipidowej i wywołanie stresu oksydacyjnego.
Jak smog wpływa na zdrowie?
Smog ma negatywny wpływ na zdrowie, dlatego należy na niego uważać. Najbardziej narażeni są ludzie starsi, dzieci, młodzież, osoby z chorobami przewlekłymi oraz palacze. Zanieczyszczenia powietrza mogą być odpowiedzialne za pojawienie się wielu chorób:
- choroby układu sercowego (nadciśnienie tętnicze, niewydolność mięśnia sercowego, zawał serca),
- choroby układu oddechowego (astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, rak płuc, infekcje górnych dróg oddechowych),
- pogorszenie stanu psychicznego (depresja, niepokój, zaburzenia lękowe, pogorszenie pamięci i koncentracji),
- choroby oczu,
- choroby skóry,
- choroby nowotworowe.
Przebywanie w miejscach o wysokim stężeniu pyłów zawieszonych może mieć również wpływ na ciążę i poród. Tego typu zanieczyszczenia zwiększają ryzyko wcześniejszego porodu, urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową, a nawet obumarcia płodu.
Wpływ smogu na skórę
Wiedząc, jak smog wpływa na zdrowia, warto pamiętać, że w kontakcie ze skórą może również wywołać szereg dolegliwości i chorób. Osadzając się na skórze, wnika przez gruczoły łojowe do jej głębszych warstw. W wyniku czego można zauważyć przyspieszone starzenie się, w postaci pogłębienia zmarszczek, szarego i ziemistego kolorytu i braku elastyczności. Skóra staje się przesuszona, łuszcząca się, a w dotyku szorstka.
Smog jest szczególnie niebezpieczny dla cer naczynkowych i wrażliwych. Zwiększa ich podatność na podrażnienia, zaczerwienienie czy swędzenie. Na powierzchni skóry można zaobserwować stany zapalne, krosty, zmiany trądzikowe i nadmierną suchość. W przypadku dermatoz, jak atopowe zapalenie skóry (AZS) czy łuszczyca, może dojść do nasilenia objawów. Skóra traci swoje zdolności obronne, co czyni ją doskonałym celem do ataku dla czynników zewnętrznych.
Narażenie skóry na długotrwałe działanie smogu wpływa również na mikrobiom, czyli bakterie, które bytują na jej powierzchni. W przypadku jego zachwiania na skórze mogą tworzyć się niedoskonałości, jak krosty, podskórne grudki czy zmiany ropne. Często dochodzi do nasilenia trądziku zwyczajnego lub różowatego. Podrażniona skóra gorzej się goi, jest mniej odporna na mikrouszkodzenia czy promieniowanie słoneczne, mróz i wiatr.
Serum zmniejszające widoczność naczynek zmniejsza zaczerwienienia oraz "pajączki" i skutecznie nawilża cerę naczynkową, narażoną na działanie smogu.
Jak chronić skórę przed smogiem?
Wpływ smogu na skórę jest ogromny, ale można zminimalizować skutki jego działania, wprowadzając kilka nawyków do swojego życia. Najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest unikanie miejsc o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Niestety nie zawsze jest to możliwe, dlatego warto wiedzieć, jak ograniczyć kontakt ze smogiem.
Po powrocie do domu należy zmienić ubranie na inne, a także zająć się pielęgnacją skóry i włosów. Kluczowe jest dobre oczyszczanie tych miejsc ze wszystkich zanieczyszczeń, które mogły się na nich zgromadzić. Jak wiadomo, nie tylko smog osiada na skórze, ale są to również alergeny, kurz, sebum czy składniki kosmetyków do wykonywania makijażu. Dzięki ich usunięciu można skrócić czas ekspozycji na szkodliwe związki zawarte w smogu.
Czym zatem oczyszczać skórę? Najlepiej sięgnąć po produkty, które mają delikatne działanie i nie będą jej podrażniać. Sprawdzą się wszelkiego rodzaju pianki lub żele, które doskonale umyją skórę, a także zadbają o jej płaszcz lipidowy. Zachęcamy do dwuetapowego mycia. Za pierwszym razem pozbędziesz się zanieczyszczeń, makijażu i sebum z jej powierzchni, a za drugim doczyścisz skórę i pozwolisz jej wchłonąć cenne składniki znajdujące się w kosmetykach. Na koniec warto użyć toniku, który przywróci skórze prawidłowe pH, odświeży ją i przygotuje do kolejnego ważnego etapu, jakim jest regeneracja.
Regeneracja skóry narażonej na działanie smogu
Dokładnie oczyszczona skóra jest gotowa na dalszą pielęgnację. Powinna być ona skoncentrowana na regeneracji i odżywieniu skóry. Linia Chrono Age 24 h została stworzona po to, aby przeciwdziałać biologicznym skutkom różnego rodzaju zagrożeń cywilizacyjnych, w tym smogu. Znajdziesz w niej odbudowujące serum oraz kremy do twarzy o różnym działaniu:
- nawilżającym,
- regenerującym,
- wygładzającym,
- ujędrniającym,
- naprawczym,
- rewitalizującym.
Dzięki temu nie tylko ochronisz skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ale również zadbasz o jej potrzeby. Kosmetyki Chrono Age 24 h zawierają składniki aktywne, które tworzą na powierzchni skóry niewidoczną siateczkę zabezpieczającą ją przed przenikaniem w głąb cząsteczek smogu. Warto po nie sięgnąć, kiedy chcesz spowolnić procesy starzenia się, za które odpowiadają zanieczyszczenia środowiska. Znajdziesz w nich cenne antyoksydanty, ekstrakty roślinne i lipidy, które uszczelnią naskórek, zadbają o właściwe nawilżenie i odżywienie.
Podczas porannej pielęgnacji nie zapominaj o nawilżeniu i kremie przeciwsłonecznym. Promieniowanie UV jest również niebezpieczne jak smog. W połączeniu z zanieczyszczeniem powietrza tworzy tzw. smog fotochemiczny, czyli taki, który powstaje w ciepłe, słoneczne dni. Jest on równie niebezpieczny, jak smog powstający w zimowe miesiące. Osiada na skórze, tworząc cienką niewidoczną warstwę, która blokuje oddychanie skóry, powoduje stres oksydacyjny i nasila łojotok. Rewitalizujący krem przeciwzmarszczkowy 60+ na noc
Wygładzający krem przeciwzmarszczkowy 50+ na dzień
Nawilżający krem przeciwzmarszczkowy 40+ na dzień
Ujędrniający krem przeciwzmarszczkowy 50+ na noc
Nawilżający krem przeciwzmarszczkowy pod oczy
Naprawczy krem przeciwzmarszczkowy 60+ na dzień
Dobre nawyki w ochronie przed smogiem
Pielęgnacja jest doskonałym uzupełnieniem innych nawyków, jak dieta czy sen. Aby zmniejszyć narażenie na zanieczyszczenia powietrza, które wpływają na skórę:
- noś maskę antysmogową, która ochroni Cię przed wdychaniem toksycznych substancji,
- sprawdzaj na mapie smogowej, jaki jest stan powietrza, a w przypadku niekorzystnych warunków, przełóż niepotrzebne przebywanie na zewnątrz,
- zrezygnuj z aktywności fizycznej na zewnątrz, jeśli wiesz, że poziom zanieczyszczeń jest wysoki,
- stosuj odświeżacz powietrza w domu,
- nawadniaj się,
- stosuj dietę bogatą w antyoksydanty, które znajdziesz w ciemnych, zielonych i czerwonych warzywach oraz owocach, np.papryce, brokule, bakłażanie, borówkach, jagodach,
- wysypiaj się, ponieważ w nocy procesy regeneracyjne są najsilniejsze.
Nie zapominaj również o ochronie włosów przed niekorzystnym działaniem smogu. Wzmożone wypadanie, kruche końcówki i nasilony łojotok może wynikać z negatywnego wpływu zanieczyszczeń na kosmyki. Stosuj spraye ochronne i regularnie myj skórę głowy. Zadbaj o właściwe nawilżenie włosów, ich wzmocnienie i odżywienie. Jeśli masz możliwość, noś czapki, chusty i kapelusze, które ochronią Cię przed działaniem smogu.
Zanieczyszczenia powietrza wpływają na skórę w sposób negatywny i niechciany. Nie da się ich całkowicie uniknąć, ale można znacznie ograniczyć ich wpływ. Wystarczy wprowadzić kilka zmian do swojej pielęgnacji i trybu życia.
Bibliografia
1. McDaniel, P. Farris, G. Valacchi, Atmospheric skin aging – Contributors and inhibitors, „Journal of Cosmetic Dermatology” 2018, vol. 17, i. 2, s. 124-137.
2. Łabij-Reduta B., Borawski J., Naumnik B., Uwaga! Smog!, Varia Medica 2019, tom 3, nr 1, s. 68–76.
3. Mistry, N. Guidelines for Formulating Anti-Pollution Products. Cosmetics 2017, 4, 57.