Pędzle to jedne z najważniejszych akcesoriów do makijażu. Ułatwiają i usprawniają jego wykonanie, sprawiając, że wygląda on naturalnie. Trzeba jednak pamiętać, że są to narzędzia, które mają codzienny kontakt ze skórą. Włosie pędzli dotyka jej bezpośrednio. Czyszczenie pędzli jest więc koniecznością, aby zachować ich pełną funkcjonalność oraz nie narażać skóry na infekcje.

Dlaczego trzeba czyścić pędzle do makijażu?

W czasie wykonywania makijażu włosie pędzla ma kontakt ze skórą. Podczas nakładania kosmetyku na twarz, pozostaje na pędzlu sebum, martwy naskórek i pozostałości kolorowych kosmetyków. Jeśli nie myjesz pędzli, zabrudzenia te wracają na skórę podczas każdej aplikacji kosmetyków. Może się okazać, że pomimo świetnej pielęgnacji pojawiają się problemy ze skórą. Brudne pędzle mogą być przyczyną wielu infekcji skórnych i pogorszenia kondycji oraz wyglądu cery. Niemyte regularnie pędzle pogarszają także efekt makijażu. Na skórze pozostają smugi, a nawet resztki kosmetyków kolorowych, które mieszając się na skórze - psują finalny rezultat. Jeśli pędzle do makijażu stosujesz w gabinecie kosmetycznym, musisz szczególnie zadbać o ich czystość. W takim przypadku należy stosować także specjalne preparaty do dezynfekcji pędzli. 

Jak często myć pędzle do makijażu?

Mycie pędzli to bardzo ważny element dbałości o ich kondycję. Nie ma większego znaczenia, czy stosujecie pędzle naturalne, które mają delikatne włosie, czy pędzle syntetyczne. Ważniejsze od rodzaju pędzli jest formuła kosmetyków, jakie nimi aplikujecie. Pędzle do makijażu, którymi nakładacie kosmetyki płynne, jak fluid, eyeliner czy cień w kremie, trzeba myć codziennie. Do wilgotnego włosia przykleją się zanieczyszczenia, które kolejnego dnia nałożycie znowu na skórę. W przypadku pędzli do makijażu oczu może to powodować nawet ich infekcje. Co więcej, kosmetyki płynne zaschną na włosiu, uniemożliwiając normalne użycie pędzla.Nieco inaczej jest w przypadku kosmetyków sypkich. Tu czyszczenie pędzli każdego dnia nie jest konieczne. Wystarczy to zrobić raz w tygodniu, pamiętając, by przechowywać pędzle w zamkniętym pojemniku, szafce lub szufladzie, by nie osiadał na nich kurz.

Czym myć pędzle do makijażu?

Czyszczenie pędzli do makijażu domowym sposobem nie jest trudne. Nie bój się ich uszkodzić. Mycie im nie zaszkodzi. Warto pamiętać, że pędzle z naturalnego włosia do makijażu są delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Jednocześnie stosuje się je do aplikacji sypkich kosmetyków, więc nie wymagają intensywnych środków czyszczących. Jakie kosmetyki stosować do mycia pędzli tego typu? Możecie używać w tym celu specjalnych preparatów do tego przeznaczonych. Świetnie nadają się także płyny do mycia twarzy. Pianka do twarzy też sprawdzi się świetnie. Możecie też zastosować płyn micelarny – ten sam, którego używacie w codziennej pielęgnacji, na przykład Zaradną Wizjonerkę czy wegańską wodę micelarną Bielenda Botanical Clay. Po zastosowaniu tych kosmetyków, opłuczcie pędzle czystą wodą.

Jak jednak czyścić pędzle z włosia syntetycznego, które stosowane są do aplikacji kosmetyków płynnych? Formuły ciężkich podkładów, kremowe eyelinery czy cienie usuniecie kosmetykami na bazie olejków. I tu znowu możecie zastosować produkty, których używacie do demakijażu twarzy. Do czyszczenia pędzli użyjcie Cudownego Wybranka lub olejowego balsamu do demakijażu Supremelab. To olejek myjący i balsam do demakijażu, którzy świetnie nadają się także do czyszczenia pędzli z ciężkich kosmetyków. Pędzle opłuczcie pod bieżącą wodą. Możecie zastosować też delikatny szampon, który zapewni czystość pędzli bez ich uszkodzenia.

Tipy, które sprawią, że pędzle zachowają  trwałość na dłużej

Pamiętajcie, aby czyścić pędzle do makijażu tak, by im nie szkodzić. Bez względu na to, czy pędzel ma syntetyczne, czy naturalne włosie, należy skupić się właśnie na nim, ograniczając zamaczanie trzonka i skuwki. Podczas mycia pędzli trzeba uważać, by niepotrzebnie nie moczyć tych elementów, przedłużając żywotność pędzli. Ważne jest także to, jak suszymy pędzle. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

  1. Po każdym użyciu i myciu zawsze delikatnie osuszajcie pędzle, wycierając je np. w ręcznik papierowy.
  2. Nie suszcie pędzli na grzejnikach lub w pełnym słońcu – to również może osłabić ich konstrukcję i spowodować wypadanie delikatnego włosia. Najlepiej osuszcie je wstępnie i pozostawcie na noc w poziomej pozycji lub włosiem w dół w przewiewnym miejscu. Susząc pędzle włosiem w dół chronimy je przed odkształceniami. Suszenie pędzli ułatwią specjalne stojaki. Warto pamiętać, by suszyć pędzle włosiem skierowanym ku dołowi. Dzięki temu przy myciu pędzli nie będzie się ono odkształcało. Pędzle trzeba pozostawić w miejscu, w którym jest swobodny przepływ powietrza.
  3. Jeśli chcecie, aby pędzle zachowały swój kształt po myciu  zastosujcie specjalne osłonki.
  4. Poza myciem pędzli pamiętajcie o ich odpowiednim przechowywaniu. Świetnie nadają się do tego specjalne etui lub zamknięte pojemniki, które ograniczają dostęp zanieczyszczeń.

Choć codzienne mycie pędzli może wydawać się męczące, tak naprawdę zajmuje kilkanaście sekund. Warto je poświęcić,  aby mieć pewność, że pędzle, z których korzystacie, nie pogarszają kondycji skóry. Co więcej, aby skutecznie myć pędzle, nie musicie kupować specjalnych kosmetyków. Wystarczą produkty, którymi oczyszczacie na co dzień skórę. To ekonomiczny i skuteczny sposób na zachowanie pędzli w doskonałym stanie przez długi czas. Dzięki temu włosie pędzla stanie się też bardziej miękkie i przyjemne dla skóry, a codzienny makijaż udany.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji