Poznaj skuteczne sposoby jak oczyścić twarz. Sprawdzone metody!
- Dlaczego należy oczyszczać skórę twarzy?
- Kiedy oczyszczać skórę twarzy?
- Jak oczyścić skórę twarzy przed snem?
- Jak myć twarz rano? Zdrowa skóra każdego dnia
- Codzienne oczyszczanie cery - czego unikać
- Oczyszczanie twarzy, a typ skóry. Jak dobrać kosmetyk do rodzaju cery?
- Mycie twarzy, a szczotkowanie zębów - jak to jest połączone?
- Peeling – oczyszczanie twarzy w domu
- Jak oczyszczać twarz delikatnie, ale skutecznie?
- Podsumowanie: oczyszczanie twarzy krok po kroku
Oczyszczanie twarzy i właściwa pielęgnacja są wyjątkowo istotne. Dbałość o jej kondycję to najlepsze, co możecie zrobić dla pięknego wyglądu i podkreślenia Waszego naturalnego piękna. Zatem jak oczyścić twarz?
Dlaczego należy oczyszczać skórę twarzy?
Codzienne oczyszczanie twarzy to kluczowy element pielęgnacji, który pozwala usunąć nadmiar sebum, martwe komórki naskórka, zgromadzone na skórze zanieczyszczenia oraz resztki kosmetyków kolorowych. Regularne oczyszczanie skóry pomaga zapobiegać powstawaniu zaskórników i przeciwdziała tworzeniu się zmian trądzikowych. Oczyszczona skóra lepiej absorbuje składniki aktywne zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych, co przyczynia się do jej zdrowego i promiennego wyglądu.
Kiedy oczyszczać skórę twarzy?
Oczyszczanie twarzy powinnyście wykonywać przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. To absolutne minimum i podstawa pielęgnacji. W zależności od pory dnia oczyszczanie powinno wyglądać inaczej.
Wieczorne zabiegi związane są z usunięciem kosmetyków kolorowych i doprowadzeniem skóry do jak najlepszej kondycji przed snem. Oczyszczona skóra lepiej wchłania składniki aktywne zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych, a prawidłowe oczyszczanie twarzy minimalizuje ryzyko powstawania zaskórników, podrażnień i stanów zapalnych.Poranne czynności mają na celu oczyszczenie i przygotowanie skóry twarzy do aplikacji makijażu oraz zabezpieczenie jej przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, z jakimi będziecie miały do czynienia w ciągu dnia, na przykład z promieniowaniem słonecznym.
Jak oczyścić skórę twarzy przed snem?
Podstawowym zadaniem wieczornej pielęgnacji skóry jest usunięcie makijażu i pozostałych zanieczyszczeń, które znalazły się na niej w ciągu dnia. Nie możecie pozwalać sobie na spanie w makijażu, gdyż to wpływa niekorzystnie na kondycję i wygląd skórę. Takie postępowanie zatyka pory, może doprowadzić do wyprysków, czy podrażnień, a także nie pozwala skórze się zregenerować, zaburzając naturalny proces odnowy komórkowej. Przede wszystkim zmyjcie makijaż. Do tej czynności najlepiej użyjcie mleczka do demakijażu, masełka lub płynu micelarnego, które skutecznie usuną kolorowe kosmetyki. Oczyszczanie skóry rozpocznijcie od oczu i ust, a więc miejsc, na które nakładacie najwięcej makijażu. Na końcu przetrzyjcie czoło, policzki, brodę, nos i dekolt. To prawdziwa ulga dla naszej skóry!
Teraz kolej na usunięcie resztek kosmetyków z użyciem wody - do tego celu świetnie nadają się oczyszczające żele lub pianki do mycia twarzy. Stosujcie delikatne produkty, które nie wysuszają skóry i nie zaburzają równowagi hydrolipidowej. Na koniec wytrzyjcie buzię miękkim ręcznikiem - wystarczą delikatne dotknięcia, zamiast intensywnego pocierania. Tak przygotowana skóra jest gotowa na nałożenie kosmetyków pielęgnacyjnych.
Pamiętajcie, dwuetapowe oczyszczanie twarzy pozwala Wam skutecznie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń ze skóry. W ten sposób usuwacie zarówno substancje rozpuszczalne w wodzie, jak i te rozpuszczalne w tłuszczach. Jest to doskonały i skuteczny sposób oczyszczania, nawet jeżeli tego dnia nie robiłyście makijażu.
Jak myć twarz rano? Zdrowa skóra każdego dnia
Być może zastanawiacie się, czy rano w ogóle warto rozpocząć dzień od oczyszczania skóry – wszak zrobiłyście to wieczorem, a przez noc nie osadziły się na niej żadne zabrudzenia. Nic bardziej mylnego.
W czasie snu pocimy się, komórki skóry się złuszczają, na twarzy osadza się kurz i roztocza – jest ich mnóstwo w naszej pościeli. Z tego powodu oczyszczanie rano to konieczność, jeśli chcemy doprowadzić skórę do równowagi. Czym zatem oczyszczać cerę, żeby skóra pozostała w doskonałej kondycji przez cały dzień i jak zadbać o czystość bez podrażnienia skóry?
Sięgajcie po lekkie produkty, które delikatnie oczyszczają bez wysuszania. Wybierzcie naturalne pianki myjące lub żele, nie zapomnijcie także o fizjologicznym pH skóry - przywrócą je roślinne hydrolaty lub toniki do twarzy. Dopiero teraz możecie przystąpić do nakładania innych kosmetyków i robienia makijażu.
Rano nie ma potrzeby sięgania po dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Postawcie na delikatne przywrócenie cery do stanu czystości i zadbajcie, żeby była gotowa na wyzwania, jakie czekają na nią w ciągu dnia. W szczególności pamiętajcie o ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Codzienne oczyszczanie cery - czego unikać
Nawet gdy się spieszycie - pamiętajcie, aby korzystać z kosmetyków przeznaczonych do oczyszczania twarzy dobranych odpowiednio do Waszego typu skóry. Unikajcie mycia twarzy z wykorzystaniem zwykłego mydła, żelu pod prysznic lub szamponu. Tym sposobem możecie bardzo łatwo uszkodzić barierę hydrolipidową i doprowadzić do pojawienia się podrażnień oraz powstawania niedoskonałości na powierzchni skóry.
Warto też zrezygnować z wody z kranu na rzecz wód źródlanych i mineralnych. Jeśli wykorzystujecie kranówkę, najlepiej by była przegotowana.
Oczyszczanie twarzy, a typ skóry. Jak dobrać kosmetyk do rodzaju cery?
Prawidłowe oczyszczanie twarzy powinno być dostosowane do potrzeb Twojej skóry, tak aby zapewnić jej optymalną pielęgnację. Skóra sucha wymaga delikatnych kosmetyków o działaniu nawilżającym, które nie wysuszają i nie naruszają jej naturalnej bariery ochronnej. Z kolei w przypadku skóry tłustej, która potrzebuje głębszego oczyszczania, najlepiej sprawdzą się kosmetyki, które już na etapie oczyszczania zadbają o regulację pracy gruczołów łojowych, np. formuły zawierające kwas salicylowy. Osoby z cerą wrażliwą i skłonną do podrażnień powinny sięgając po kosmetyki dla skóry wrażliwej. Są to często hipoalergiczne formuły, zawierające składniki o działaniu kojącym i nawilżającym, takie jak pantenol, kwas hialuronowy czy ekstrakty roślinne, które eliminują nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Dbając o barierę hydrolipidową, unikajcie formuł zawierających SLS'y i silnych detergentów - dotyczy to również skóry tłustej.
Mycie twarzy, a szczotkowanie zębów - jak to jest połączone?
Jeśli chcecie prawidłowo oczyszczać skórę twarzy, zawsze sięgajcie najpierw po szczoteczkę do zębów, a dopiero później - po piankę do oczyszczania twarzy. Pasta do zębów, która nie zostanie odpowiednio zmyta ze skóry może doprowadzić do jej uszkodzenia oraz wystąpienia trądziku. Tym sposobem zdarza się, że nawet prawidłowe oczyszczanie twarzy nie przynosi spodziewanych rezultatów.
Peeling – oczyszczanie twarzy w domu
Do wykonania peelingu twarzy najlepiej sprawdzą się naturalne peelingi enzymatyczne, które mają wspaniały wpływ na skórę i jednocześnie niosą niskie ryzyko podrażnień czy alergii.
Zastanawiacie się po co w ogóle złuszczać skórę i otwierać pory? Przede wszystkim w celu usunięcia zanieczyszczeń, martwych komórek naskórka i nagromadzonego łoju, które mogą zaczopować pory i doprowadzić do powstania stanu zapalnego. Zatkane pory mogą nawet doprowadzić do zmian trądzikowych. Aby tego uniknąć, stosujcie regularnie peeling do twarzy. To kosmetyk, który nie tylko otwiera i oczyszcza pory oraz złuszcza naskórek, stymulując odnowę komórkową, ale także sprawia, że skóra jest gotowa na wchłonięcie substancji odżywczych i nawilżających z aplikowanych w następnych krokach kosmetyków.
Przy wrażliwej skórze lub w przypadku skóry skłonnej do podrażnień możesz zastosować peeling chemiczny. Działa on łagodniej niż formuły mechaniczne i jest odpowiedni dla każdego rodzaju cery.
Jak oczyszczać twarz delikatnie, ale skutecznie?
Wiele osób uważa, że mycie twarzy płynem micelarnym wystarczy. Nic bardziej mylnego. Micele należy zmyć z twarzy kosmetykami z użyciem wody. Inni z kolei sądzą, że dokładne oczyszczanie twarzy wiąże się z intensywnym myciem twarzy silnie oczyszczającymi formułami. Również błąd! Oczyszczanie twarzy to delikatny proces. Nie powinno naruszać warstwy ochronnej skóry.
Nie musicie szorować swojej twarzy, żeby uzyskać efekt. Wystarczy, że postawicie na dwuetapowe oczyszczanie. Najpierw delikatnie pozbądźcie się makijażu i zanieczyszczeń rozpuszczalnych w tłuszczach. Wykorzystajcie do tego olejek, masełko lub inny kosmetyk przeznaczony do demakijażu. Następny krok to oczyszczanie skóry twarzy z wykorzystaniem produktów, które eliminują zanieczyszczenia rozpuszczalne w wodzie, takich jak jak żel do mycia twarzy lub pianka. Tym sposobem zyskacie piękną, zdrową i promienną cerę bez ryzyka jej podrażnienia.
Podsumowanie: oczyszczanie twarzy krok po kroku
Jak więc powinno wyglądać regularne oczyszczanie twarzy krok po kroku? Oto krótki przewodnik na koniec.
W pierwszym kroku oczyszczanie twarzy zacznij od dokładnego demakijażu, który usuwa makijaż i zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia. Możesz użyć płynu micelarnego, mleczka lub olejku do demakijażu, dostosowanego do Twojego typu skóry. Następnie umyj twarz delikatnym żelem lub pianką, które pomogą usunąć resztki makijażu i zanieszczeń, po czym delikatnie osusz twarz czystym ręcznikiem. Kolejnym krokiem jest tonizacja – przywrócenie skórze naturalnego pH oraz przygotowanie jej do dalszych kroków pielęgnacji.
Nie zapominaj o regularnym złuszczaniu skóry peelingiem, najlepiej 1-2 razy w tygodniu, aby usunąć martwy naskórek i odblokować pory. Ostatnim etapem jest nawilżenie oraz odżywienie skóry za pomocą serum i kremu dopasowanego do jej potrzeb. Jeśli masz tendencję do powstawania zaskórników, pielęgnację możesz rozszerzyć o manualne oczyszczanie twarzy lub mikrodermobrazję korundową, które warto wykonywać co około 6 tygodni w gabinecie kosmetycznym. Stosowanie tych zasad sprawi, że Twoja skóra będzie czysta, promienna i zdrowa, a wszelkie niedoskonałości będą pojawiać się rzadziej.