Oparzenia słoneczne SOS – co zrobić, aby złagodzić objawy? Czym smarować oparzenie?
- Oparzenie słoneczne – objawy
- Kto jest szczególnie narażony na oparzenia słoneczne?
- Bezpieczne opalanie, czyli jak uniknąć oparzenia słonecznego?
- Sposoby na oparzenia słoneczne, czyli co zrobić, jeśli dojdzie do poparzenia
- Domowe sposoby na oparzenie słoneczne
- Ile trwa regeneracja skóry po opalaniu?
- Kosmetyki po opalaniu – jakie formulacje wybierać?
- Lepiej zapobiegać niż leczyć
Oparzenie słoneczne – objawy
Objawy oparzenia słonecznego trudno przegapić. Łatwo je rozpoznać. Przede wszystkim wiążą się z bólem – pieczenie skóry, uczucie gorąca, tkliwość to charakterystyczne cechy skóry poparzonej słońcem. Widoczne jest też zaczerwienienie skóry. Wyróżnia się trzy stopnie oparzeń słonecznych:
- oparzenie I stopnia – jest najmniej inwazyjne. Dotyczy tylko naskórka, a więc zewnętrznej warstwy skóry. Skóra jest zaczerwieniona i lekko obrzęknięta. Stan ten mija w ciągu kilku dni. To najczęstszy typ oparzenia słonecznego;
- oparzenie II stopnia – tu oparzenia słoneczne dotyczą nie tylko naskórka, ale także skóry właściwej. Cechą charakterystyczną tego stopnia oparzenia słonecznego są, oprócz zaczerwienienia i bolesności, także pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Takie oparzenia leczy się przez kilka tygodni. Może się przy tym pojawić także wstrząs. Oparzenia II stopnia mogą prowadzić do częściowej martwicy naskórka, więc konieczna jest konsultacja lekarska;
- oparzenie III stopnia – to głębokie oparzenia słoneczne obejmujące skórę właściwą oraz naczynia i nerwy, a także tkankę tłuszczową, leżącą pod skórą.
W wyniku działania słońca dochodzi najczęściej do oparzeń I i II stopnia.
Kto jest szczególnie narażony na oparzenia słoneczne?
Poparzenia słonecznego może doznać każdy, ale są grupy, które są szczególnie narażone na uszkodzenie skóry wywołane słońcem. Przede wszystkim są to osoby z jasną karnacją i delikatną skórą, które opalają się na czerwono. Grupą narażoną są także dzieci oraz osoby starsze. Zarówno skóra dzieci, jak i seniorów jest cieńsza i bardziej narażona na działanie słońca. Te grupy należy szczególnie chronić przed oparzeniami słonecznymi.
Bezpieczne opalanie, czyli jak uniknąć oparzenia słonecznego?
Każdy z nas wychodząc na słońce powinien zadbać o ochronę przeciwsłoneczną, jednak u osób narażonych na poparzenia, jest ona szczególnie istotna!. Aktywne składniki filtrów przeciwsłonecznych odbijają - filtry mineralne lub pochłaniają promienie UV - filtry chemiczne, chroniąc skórę przed uszkodzeniami. Im wyższy filtr, tym lepsza ochrona. W kosmetykach przeciwsłonecznych stosuje się zwykle filtry chroniące przed promieniowaniem UVB:
- SPF 50 – to filtr, który blokuje 98% promieni UVB. Taki filtr sprawi, że skóra jest bardzo dobrze chroniona. To najlepszy filtr dla dzieci, osób starszych i o jasnej karnacji. To także doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą się narażać na ryzyko poparzonej skóry.
- SPF30 – to także wysoka ochrona - blokuje promieniowanie UVB w 96,7% . Może być stosowany u osób, których skóra już przywykła do ekspozycji na słońce.
- SPF 20 – to lekka ochrona, która spowoduje opalenie skóry, choć pod kontrolą. Sprawdzi się u tych, którzy chcą zyskać efekt skóry muśniętej słońcem, ale bez ryzyka poparzeń słonecznych.
W przypadku pływania lub uprawiania sportu nakładajcie SPF częściej, ponieważ pot i woda mogą sprawić, że ochrona skóry szybciej przestanie działać.
Warto jednak pamiętać, żaden filtr i nawet bardzo wysoki SPF nie zapewni Waszej skórze 100% ochrony przed promieniowaniem.Jeśli się opalacie, pamiętajcie o nawadnianiu się, a także o stosowaniu po opalaniu balsamu łagodzącego i nawilżającego, który koi skórę i wspomaga regenerację naskórka.
Sposoby na oparzenia słoneczne, czyli co zrobić, jeśli dojdzie do poparzenia
Oparzenia słoneczne są nie tylko bolesne, ale mogą wywołać poważne choroby skóry. Jeśli zauważycie zaczerwienienie na skórze, koniecznie zastosujcie kosmetyki po opalaniu. To produkty które przede wszystkim koją i łagodzą podrażnioną skórę. Mają właściwości przeciwzapalne. Zmniejszają ból i przynoszą natychmiastową ulgę. Preparaty te zawierają takie składniki, jak pantenol, znany ze swoich właściwości nawilżających i kojących,miąższ z aloesu czy alantoina, które dodatkowo zapewniając skórze odpowiedni poziom nawilżenia. Niektóre z formuł kosmetycznych ma w składzie mentol, który przynosi schłodzenie skóry i daje natychmiastową ulgę, zmniejszając uczucie pieczenia. W przypadku oparzeń warto od razu zastosować produkty łagodzące, by przyspieszyć proces gojenia Jeśli jednak dojdzie do poważniejszych poparzeń, należy od razu skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku oparzeń słonecznych u dzieci.
Domowe sposoby na oparzenie słoneczne
Lekkie oparzenia słoneczne można leczyć domowymi sposobami. Świetnie sprawdza się tu jogurt, kefir, maślanka czy zsiadłe mleko. Ich działanie zmniejsza uczucie gorąca, łagodząc i kojąc skórę, ale także zapewnia jej właściwe pH, a dobre bakterie w nich zawarte wpływają korzystnie na mikrobiom skóry.. Bezpośrednio po opalaniu warto zastosować także chłodny prysznic, by zmniejszyć dolegliwości bólowe i w ten sposób ukoić skórę.
Ile trwa regeneracja skóry po opalaniu?
Odpowiednio pielęgnowana skóra powinna się dość szybko zregenerować. Jeśli oparzenie słoneczne jest nieznaczne, już w ciągu kilku dni skóra wróci do poprzedniej kondycji. Jeśli,oparzenie słoneczne jest poważniejsze - regeneracja może potrwać kilka, a nawet kilkanaście tygodni. W tym czasie należy unikać kąpieli słonecznych i słońca w ogóle, chroniąc się przed nadmierną ekspozycją.
Kosmetyki po opalaniu – jakie formulacje wybierać?
Wśród produktów przeznaczonych do kojenia skóry po nadmiernej ekspozycji na słońcu j królują lekkie kremy, żele oraz mgiełki. W tym wypadku formulacja ma ogromne znaczenie. Zbyt ciężki kosmetyk, trudny do rozprowadzenia na skórze, może powodować dodatkową bolesność przy aplikacji. Lekki żel czy krem łatwo się rozprowadza na podrażnionej i zaczerwienionej skórze, zmniejszając dolegliwości. Dobrym pomysłem jest wybór mgiełki chłodzącej. Aplikowana na poparzoną skórę nie wymaga rozcierania, ograniczając bolesność. To idealne rozwiązanie także dla dzieci i osób wrażliwych na ból.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Należy pamiętać, że kąpiele słoneczne, choć przyjemne, powinny przebiegać rozsądnie. Kremy z filtrami to must-have przy każdej ekspozycji na słońce. Jeśli po zimie, chcecie wystawić skórę na jego działanie, zastosujcie najpierw najwyższe filtry, by stopniowo przyzwyczaić skórę do promieniowania słonecznego, a dopiero potem możecie obniżyć wartość SPF. Należy też unikać wielogodzinnego przebywania na ostrym słońcu. To nigdy nie jest korzystne dla skóry i wiąże się z jej fotostarzeniem, a więc szybszym powstawaniem zmarszczek. Zawsze lepiej zapobiegać oparzeniom słonecznym, niż je leczyć, ale jeśli już się pojawią, warto mieć pod ręką odpowiednie kosmetyki, które ukoją skórę i pomogą jej się zregenerować.