Regularne stosowanie retinoidów jest jednym z ważniejszych elementów przeciwstarzeniowej pielęgnacji skóry. Witamina A i jej pochodne są także stosowane w kuracji przeciwtrądzikowej. Najpopularniejsze retinoidy stosowane w kosmetykach retinol i retinal. Co warto o niej wiedzieć i po które produkty sięgnąć?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak działają retinoidy?
  • retinol a retinal – jakie są różnice?
  • jakie są wskazania do stosowania retinoidów?
  • jak stosować retinol i retinal?
  • które kosmetyki zawierają kwas retinowy?

W nowoczesnej kosmetyce coraz więcej uwagi poświęca się składnikom aktywnym. Odpowiednio dobrane do potrzeb skóry substancje czynne pozwalają znacząco poprawić jej kondycję. W zależności od rodzaju mogą mieć działanie nawilżające, złuszczające, rozświetlające lub wyrównywać koloryt cery. Substancje, które ostatnio zrewolucjonizowały skład kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy to retinoidy - pochodne witaminy A.

Jak działają retinoidy?

Retinoidy to substancje aktywne, będące pochodnymi witaminy A. Aplikowane na skórę stymulują naturalną produkcję kolagenu i elastyny, co przekłada się na poprawę napięcia i jędrności cery. Retinol i retinal, bo tak nazywają się retinoidy stosowane w kosmetykach, działają przeciwzmarszczkowo, ograniczając powstawanie nowych zmarszczek oraz zmniejszając głębokość i długość tych, które już istnieją.

Retinoidy mają działanie złuszczające oraz przyspieszają proces regeneracji naskórka. Stosowane w kosmetykach zmniejszają produkcję melaniny, redukują przebarwienia oraz przyczyniają się do poprawy kolorytu skóry. Cera staje się promienna, gładka i wyraźnie napięta. Stosowanie retinolu ma także zastosowanie w walce z trądzikiem różowatym. Retinal ma właściwości antybakteryjne.

BAKUCHIOL BioRetinol Effect Liftingujący krem przeciwzmarszczkowy 50+,BAKUCHUIOL BioRetinol Effect to bogaty w naturalne wyciągi roślinne krem, to siła i moc natury, zamknięta w szklanym, ekologicznym słoiczku.

Retinol a retinal – czym różnią się obie substancje?

Retinol i retinal to substancje czynne, które muszą przejść przemiany do kwasu retinowego, czyli formy witaminy A, która łączy się z receptorami retinoidowymy (RAR). Aby było to możliwe, retinol potrzebuje dwóch przemian, podczas gdy retinal potrzebuje tylko jednej przemiany. Ze względu na inną budowę i sposób powstania kwasu, obie substancje różnią się działaniem i właściwościami.

Retinol to alkoholowa forma witaminy A, która od dawna króluje w kosmetykach do pielęgnacji twarzy. Substancja czynna wykorzystywana jest w kremach, maskach i serum. Stosowana w codziennej pielęgnacji przyczynia się do zwiększenia produkcji kolagenu oraz wyraźnie spłyca zmarszczki. Aktywna forma witaminy A ujędrnia skórę, niweluje oznaki starzenia oraz jest zbawienna w przypadku osób, które zmagają się z trądzikiem różowatym lub przebarwieniami cery. Substancja przyczynia się do regulacji pracy gruczołów łojowych, normalizując cerę.

Retinal podobnie jak retinol jest pochodną witaminy A. Ze względu na jedną przemianę stanowi substancję pośrednią między retinolem a kwasem retinowym. Jest więc bardziej skoncentrowany. Substancja reguluje procesy odnowy komórkowej naskórka, złuszczając obumarłą warstwę rogową i wspomaga odnowę komórkową w warstwie podstawowej skóry. Retinal stymuluje syntezę białek budulcowych, w tym kolagenu i elastyny oraz hamuje transport melaniny, dzięki czemu jest pomocny w walce z przebarwieniami. Podobnie jak retinol niweluje zmiany trądzikowe, posiadając dodatkowe właściwości antybakteryjne.

Jakie są więc różnice? Oto krótkie podsumowanie:

  • Retinol, aby stać się kwasem, potrzebuje dwóch przemian, a retinal jednej. Z tego powodu druga substancja lepiej wnika w skórę i przedostaje się w jej głębsze partie.
  • Retinal szybciej przeistacza się w kwas retinowy na skórze, tym samym jego działanie jest szybsze niż w przypadku retinolu.
  • Retinol odżywia skórę i poprawia jej dotlenienie. Substancja spłyca zmarszczki i niweluje wypryski oraz zmiany trądzikowe. Jej właściwością jest intensywne działanie. Kosmetyki z retinolem polecane są dla cery normalnej, suchej i dojrzałej.
  • Retinal ma bardzo podobne działanie, jest jednak szybszy i delikatniejszy. Wspomaga zwalczanie trądziku, wyrównuje koloryt cery oraz ma właściwości antybakteryjne. Jest także wykorzystywany w kosmetykach do pielęgnacji skóry dojrzałej. Mogą po niego sięgnąć także osoby z cerą wrażliwą i delikatną.

Wskazania do kuracji retinoidami. Kiedy warto po nie sięgnąć?

Stosowanie kosmetyków zawierających składniki aktywne z grupy retinoidów zaleca się w przypadku:

  • zmian trądzikowych – retinol i retinal mają właściwości antybakteryjne i seboregulujące, dzięki czemu skutecznie niwelują stany zapalne.
  • oznak starzenia się – właściwością retinoidów jest stymulacja produkcji kolagenu i elastyny.
  • wiodkiej skóry – oba składniki aktywne skutecznie poprawiają napięcie i jędrność skóry.
  • przebarwień – pochodne witaminy A hamują produkcję melaniny i mają właściwości rozjaśniające.

W tym momencie warto, zaznaczyć, że podobnie jak w przypadku każdej dziedziny kosmetyki, najważniejsza jest profilaktyka. Kosmetyki z retinolem lub retinalem warto więc włączyć do codziennej pielęgnacji jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zmarszczek i utratą jędrności. Jakie produkty wybrać i jak je stosować?

Jak stosować kosmetyki z retinoidami?

Witamina A w postaci retinoidów wymaga zbudowania pewnej tolerancji. Wybierając krem do twarzy lub serum z retinolem, warto więc zacząć od możliwie najniższego stężenia, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia lub przesuszenia. Są to kosmetyki zawierające stężenie 0,1% lub 0,3% jak w przypadku serum liftingującego SKIN CLINIC PROFESSIONAL RETINOL lub kremu przeciwzmarszczkowego BAKUCHIOL BioRetinol Effect. Po przyzwyczajeniu skóry można sięgnąć po preparat ze stężeniem retinolu na poziomie 0,5%. Kolejnym krokiem są mocniejsze stężenia 0,7% i 1%. Kremy i serum z ratinalem zawierają znacznie niższe stężenia. Doskonałym wyborem na początek będzie kosmetyk zawierający od 0,01 do 0,05% substancji. Z czasem można zwiększyć stężenie do 0,07%, a następnie do 0,15%. Wyższe stężenie retinalu warto włączyć do wieczornej pielęgnacji skóry. Dobrym wyborem może być m.in. aktywny krem na noc z Retinalem 0,1%

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji