Mocznik to cichy bohater pielęgnacji skóry! Niepozorny, ale wszechstronny! Zapewnia optymalny poziom nawilżenia, wspomaga walkę z rozstępami i przeciwdziała wzrastaniu włosów. Po kosmetyki z mocznikiem powinny sięgać osoby z problemem pękających pięt, odciskami czy modzelami. Preparaty z mocznikiem sprawdzą się przy suchej i szorstkiej skórze, ale także będą ratunkiem dla posiadaczek skóry tłustej czy z dermatozami. To jednak nie koniec jego możliwości. Sprawdź, jakie są zalety stosowania kosmetyków do stóp z mocznikiem.

Co to jest mocznik i jak działa na skórę?

Mocznik to substancja naturalnie występująca w naszym organizmie - powstająca jako produkt uboczny przemiany białek. Jednak, pomimo iż jest on produktem metabolizmu, wydalanym wraz z moczem i potem, na pewno nie jest zbędny! To jeden z bardziej wszechstronnych składników stosowanych w kosmetyce – niezbędny, aby skóra była miękka, jędrna i gładka.

Jakie są korzyści stosowania mocznika do stóp?

Jeśli zastanawiasz się, jak działa mocznik w kosmetykach do stóp – najlepszym podsumowaniem będzie określenie „wielokierunkowo”. Wszystko bowiem zależy od stężenia mocznika.

  • W niskim stężeniu - do 2% mocznik stymuluje podział komórek w warstwie ziarnistej skóry, co wpływa na przyspieszenie regeneracji naskórka.
  • Od 2 do 10% działa nawilżająco i zmiękczająco – skóra staje się bardziej elastyczna i miękka.

Warto pamiętać, że mocznik to składnik naturalnego czynnika nawilżającego (NMF), naturalnie występujący w skórze, co sprawia, że jest jedną z najskuteczniejszych, a przy tym w pełni bezpiecznych substancji nawilżających, stosowanych w kosmetyce.

  • Przy stężeniu powyżej 10% mocznik wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz delikatnie złuszczające i nawilżające. Skóra staje się bardziej miękka i zwiększa się jej przepuszczalność, ułatwiając wnikanie innych substancji aktywnych w głąb skóry.
  • Powyżej 30% ma silne właściwości keratolityczne – rozpuszcza wiązania keratynowe i przyspiesza naturalny proces złuszczania naskórka.

Jak widać mocznik w odpowiednim stężeniu może działać nawilżająco, zmiękczająco lub złuszczająco na skórę, a do tego, dzięki właściwościom antybakteryjnym wspomaga utrzymanie skóry stóp we właściwej higienie. To dzięki mocznikowi skóra staje się bardziej elastyczna, gładka i miękka, znika szorstkość i nadmierne zrogowacenia, redukcji ulegają modzele i odciski.

Zatem kiedy stosować mocznik na stopy?

W przypadku skłonności do nadmiernego rogowacenia, tworzenia się modzeli, odcisków czy pękania skóry pięt – ulgę przyniesie stosowanie kosmetyków zawierających mocznik w wyższych stężeniach, takich jak: Zmiękczająco-wygładzający krem-preparat do stóp z 40% mocznikiem lub Krem na popękane pięty extra+ z 30% mocznikiem od SHEFOOT

W pielęgnacji skóry wymagającej silnego nawilżenia – suchej, odwodnionej, szorstkiej, sprawdzą się formuły z mocznikiem w niższym stężeniu. Super lekki deodoryzujący żel-preparat do stóp SHEFOOT zawiera mocznik w stężeniu 5%, co w połączeniu z zawartą w jego formule alantoiną zapewnia skórze odpowiednią codzienną regenerację i nawilżenie. Już po 1 aplikacji twoje stopy staną się miękkie i gładkie, a przy systematycznym stosowaniu, utrzymasz ten efekt na dłużej!

Czy kosmetyki z mocznikiem są odpowiednie do każdego typu skóry?

Kosmetyki z mocznikiem mają zastosowanie nie tylko w produktach do stóp. Mocznik to substancja aktywna o szerokim zastosowaniu, która przyniesie korzyść zarówno w pielęgnacji suchej i odwodnionej skóry, jak i tłustej, trądzikowej, czy dojrzałej, która utraciła jędrność i elastyczność. Sprawdzą się przy łuszczycy oraz innych dermatozach, przebiegających z nadmiernym i nieprawidłowym rogowaceniem skóry. Mocznik jest także obecny w preparatach łagodzących wczesne objawy powikłań skórnych w cukrzycy. Kosmetyki z mocznikiem pokocha także skóra wrażliwa i atopowa. Mocznik, jako naturalny składnik NMF i produkt przemiany materii nie wykazuje działanie alergizującego. Warto jednak pamiętać, że w wyższych stężeniach może podrażniać skórę.

Chociaż właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze mocznika mogą przynieść korzyści w walce z infekcjami skórnym i cera trądzikową, to jednak choroby zapalne i zakaźne skóry mogą być przeciwskazaniem do miejscowego stosowania formuł z mocznikiem. W razie wątpliwości skonsultuj się z dermatologiem.

Mocznik vs. inne składniki aktywne w pielęgnacji stóp

Brak gruczołów łojowych w skórze stóp sprawia, że potrzebuje ona nie tylko nawilżenia, ale także natłuszczenia - lipidów, które wzmocnią płaszcz ochronny naskórka, chroniąc go przed odwodnieniem. Z tego względu w formułach kosmetyków do pielęgnacji stóp nie powinno zabraknąć również olejów i maseł roślinnych, które są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych. W formule Regenerująco-kojącej witaminowej maści-preparacie na pękające pięty SHEFOOT – obok mocznika w stężeniu 20%, znajdziesz aż 25% kompleks lipidowy, a także witaminy A+E+B5, które silnie kondycjonują i regenerują naskórek. Ich połączone działanie przynosi ulgę i ukojenie suchej, skłonnej do pękania skórze stóp i pięt.

W składzie Zmiękczająco-wygładzającego kremu-preparatu do stóp SHEFOOT obok mocznika w stężeniu 40% znajdziesz masło shea i naturalne oleje roślinne, które wzmacniają warstwę lipidową naskórka, nawilżają i odżywiają skórę. A dzięki wzbogaceniu formuły o alantoinę i D-panthenol - krem skutecznie łagodzi podrażnienia.

O czym warto pamiętać? Mocznik zwiększa penetrację innych składników aktywnych przez skórę, co sprawia, że ich połączone działanie jest bardziej skuteczne.

Wszechstronność zastosowania i wielokierunkowość działania mocznika sprawia, że jest on idealnym składnikiem pielęgnacji dla każdego typu skóry. Zawsze jednak należy pamiętać oprzestrzeganiu zaleceń producenta, a w przypadku wątpliwości i podejrzenia chorób skóry – zanim sięgniesz po kosmetyki z mocznikiem, skonsultuj się z dermatologiem.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji