Serum to skoncentrowane składniki aktywne zamknięte w starannie opracowanej recepturze o określonym wpływie na skórę. Wysokie stężenie składników aktywnych jest cechą charakterystyczną każdego serum, dlatego jest ono niezastąpione w pielęgnacji cery wymagającej silniejszej stymulacji lub wsparcia w walce z konkretnymi problemami. . Trzeba jednak pamiętać, by dopasować kosmetyk do aktualnych potrzeb skóry.

Co trzeba wiedzieć o serum?

Jeśli zastanawiacie się, co to jest   serum do twarzy, to musicie wiedzieć, że jest to kosmetyk o wyjątkowo intensywnym wpływie na skórę.Na tle kremów wyróżnia go bardziej skoncentrowany skład i zintensyfikowane działanie. W zależności od swojego składu serum oddziałuje także na określone problemy skórne. Uzupełnia niedobory, pobudza  do regeneracji, silnie nawilża, pomaga walczyć z przebarwieniami czy z pierwszymi oznakami starzenia się skóry.

Rodzaje serum do twarzy – wybierzcie kosmetyk dla siebie!

Serum możesz stosować w codziennej pielęgnacji, ale także jako dodatek do podstawowej pielęgnacji. Sprawdzi się w pielęgnacji silnie odwodnionej skóry czy cery naczynkowej  odpowiednio dobrane pomoże unormować funkcjonowanie cery trądzikowej lub będzie silnym impulsem do regeneracji dla cery dojrzałej. Jakie rodzaje serum możemy wyróżnić? 

  • serum nawilżające – składniki aktywne zawarte w serum doskonale nawadniają skórę i zapobiegają jej przesuszeniu. Mogą zawierać kwas hialuronowy, kwas mlekowy, peptydy, trehalozę, betainę czy ekstrakty roślinne, zapewniające dodatkowo  delikatne ujędrnienie i uelastycznienie skóry. Działają jak kremy nawilżające, ale jeszcze intensywniej i skuteczniej;
  • serum przeciwzmarszczkowe – niezbędne w skutecznej pielęgnacji cery dojrzałej. Zawiera składniki e stymulujące komórki skóry do naturalnej regeneracji, wpływające m.in. na syntezę kolagenu i elastyny. Serum przeciwzmarszczkowe poprawia napięcie skóry. Drobne zmarszczki zostają wypełnione i wygładzone. Takie serum wyrównuje także  koloryt skóry i doskonale wpływa na jej ogólną kondycję;
  • serum ujędrniające – ma działanie odmładzające, ale może być stosowane również profilaktycznie, zanim zauważymy pierwsze oznaki starzenia się skóry. Silna koncentracja składników aktywnych wpływa na poprawę napięcia skóry i opóźnienie widocznych efektów jej starzenia się. Zwiększa się elastyczność i jędrność skóry - cera staje się bardziej gładka. 
  • serum wygładzające – doskonałe dla skóry z pierwszymi oznakami starzenia się.. Zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek i przywraca skórze młodzieńczy wygląd;
  • serum normalizujące – działa nawilżająco, ale dodatkowo zawiera składniki, które regulują wydzielanie sebum, zmniejszając niechciane błyszczenie się skóry i przeciwdziałając tworzeniu się zaskórników.
  • serum rozjaśniające przebarwienia - najczęściej zawiera stabilną witaminę C, która rozjaśnia przebarwienia i ujednolica koloryt skóry, a dodatkowo ma silne działanie antyoksydacyjne. To kosmetyk niezbędny, gdy zależy nam na pozbyciu się istniejących plam pigmentacyjnych i zapobiegnięciu tworzeniu się nowych. 

Jak działają poszczególne rodzaje serum? Bardzo różnorodnie, w zależności od tego, jakie składniki aktywne obecne są w składzie kosmetyku. Warto więc sprawdzić, co zawiera formuła i wybrać kosmetyk dopasowany do potrzeb swojej skóry.

Jakie serum warto wybrać?

Bogactwo dostępnej na rynku oferty sprawia, że możesz mieć problem z wyborem serum  właściwego do pielęgnacji swojego typu skóry. Jeśli masz wątpliwości – wybierz formułę o szerokim spektrum działania, stymulującą skórę do regeneracji i przeznaczoną do każdego rodzaju cery. Przywrócenie skórze równowagi i uzupełnienie jej niedoborów jest najlepszym sposobem na osiągnięcie efektu skóry gładkiej, jędrnej, o jednolitym kolorycie.

Moc zamknięta w buteleczce!

Wybierając serum, przyjrzyj się jego składowi. Niektóre z nich zawierają silnie oddziałujące na skórę kwasy oraz inne składniki aktywne, na przykład:

  • kwas z grupy PHA – gluconolactone, który złuszcza naskórek  stymulując skórę do odnowy i redukując przebarwienia.  Chroni przed utratą nawilżenia oraz ujędrnienia, a także koryguje niedoskonałości skóry, przyspiesza proces gojenia i koi podrażnienia. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym pomaga w walce z wolnymi rodnikami. 
  • kwas migdałowy – ma właściwości złuszczające i przeciwzapalne, łagodzi stany zapalne, reguluje wydzielanie sebum, a także wpływa rozjaśniająco na skórę, niwelując  przebarwienia;
  • kwas glikolowy – to także substancja o działaniu złuszczającym, wygładza i ujednolica koloryt skóry, pobudza skórę do regeneracji, w tym także do produkcji naturalnego kolagenu, odpowiedzialnego za jędrność skóry;
  • niacynamid –  pomaga w walce z niedoskonałościami, zauważalnie ujednolica koloryt skóry, wpływa na zwiększenia poziomu nawilżenia oraz produkcję kolagenu, dzięki czemu poprawia jędrność i elastyczność skóry;
  • olej tamanu– skutecznie odżywia i nawilża skórę, poprawia koloryt cery, nie obciążając jej, a dodatkowo koi i łagodzi stany zapalne.

Takie składniki nie zakłócają naturalnego funkcjonowania skóry, a przywracają jej równowagę,   uzupełniając niedobory i pobudzając  komórki skóry do regeneracji. 

Regularnie i z przyjemnością, czyli jak używać serum

Tak, jak w przypadku wszystkich kosmetyków pielęgnacyjnych, dla osiągnięcia maksymalnych efektów, konieczna jest regularność. Kiedy stosować serum? Przede wszystkim pamiętajcie, by używać go na oczyszczoną skórę. Najkorzystniej jest przeprowadzać dwustopniowe oczyszczenie. W pierwszym kroku użyj   wody micelarnej lub  olejku myjącegoalbo wygodnego w użyciu  masła

W drugim kroku sięgnijcie po kosmetyki, które stosuje się z wodą, a więc   piankę,   pastę czy  żel do twarzy. Tak przygotowana skóra lepiej wchłonie wszystkie składniki aktywne. Dla jeszcze lepszych efektów 1-2 razy w tygodniu sięgnijcie po  peeling do twarzy, który złuszczy martwy naskórek, pomoże wyrównać koloryt, oczyści pory i umożliwi serum skuteczniejsze działanie. Pamiętajcie, by stosować serum regularnie, aby skóra mogła się dobrze zregenerować. Serum najlepiej stosować na noc, ale jeśli borykacie się z mocno przesuszoną odwodnioną skórą lub zależy Wam na silnym wsparciu antyoksydacyjnym - po serum do twarzy możecie także sięgnąć rano! 

Jak nakładać serum?

 Serum do twarzy możecie aplikować przed nałożeniem kremu, by jeszcze bardziej wzmocnić jego działanie. Pełne składników aktywnych serum zwykle przeznaczone jest do codziennej pielęgnacji, jednak bywa, że stosowanie serum należy ograniczyć do kilku razy w tygodniu. Serum nakładajcie równomiernie na całą powierzchnię twarzy.Gdy już wiecie, co to jest serum, nie zapomnijcie uwzględnić go w swojej codziennej pielęgnacji.Wybierzcie  kosmetyk dopasowany do potrzeb swojej skóry, aby dać jej to, czego potrzebuje. Taka pielęgnacja sprawi, że będziecie mogły cieszyć się  zdrową i naturalnie promienną skórą przez długi czas.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji