Pielęgnacja skóry w ciąży – sprawdź, czego należy w tym czasie unikać
Czego potrzebuje skóra w czasie ciąży?
W trakcie ciąży skóra narażona jest na ekstremalny wysiłek.. Ryzyko wystąpienia rozstępów, zarówno w obrębie brzucha, jak i biustu jest niemałe, więc warto zawczasu zadbać o kondycję skóry - zapewniając odpowiednie nawodnienie organizmu i nawilżenie skóry, a także wpływając na poprawę jej elastyczności. W pielęgnacji skóry w ciąży ważne jest stosowanie kosmetyków zawierających bezpieczne składniki aktywne, dlatego do pielęgnacji biustu i skóry okolic brzucha stosujcie kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży, o starannie opracowanych, bezpiecznych recepturach. Muszą być to produkty łagodne, delikatnie oddziałujące na skórę, która przez zwiększoną produkcję estrogenów jest bardziej wrażliwa niż zwykle.
Tych składników unikaj będąc w ciąży!
W codziennej pielęgnacji skóry w ciąży należy stosować kosmetyki, które dbają nie tylko o skórę, ale także o bezpieczeństwo maluszka. Niektóre składniki aktywne mogą nawet powodować wady wrodzone płodu, dlatego pielęgnacja skóry w ciąży powinna być dobrze przemyślana. Jeśli wybierzecie kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży, nie musicie analizować ich składów – są one bezpieczne. Jeśli jednak chcecie stosować swoje ulubione produkty, których używałyście przed zajściem w ciążę, upewnijcie się, że nie zawierają one:
- retinoidów, czyli pochodnych witaminy A. Stosowane są często w kosmetykach przeciwzmarszczkowych, ale także produktach do pielęgnacji cery trądzikowej. Z retinoidów warto zrezygnować już na etapie planowania ciąży;
- parabenów – ich niekorzystny wpływ na zdrowie jest dyskusyjny. Jednak w czasie ciąży warto ograniczyć ich stosowanie;
- kwasów AHA, BHA – chodzi tu przede wszystkim o kwas salicylowy, stosowany w kuracjach przeciwtrądzikowych, który jest zakazany w czasie ciąży. Jednak należy wyeliminować także kwas azelainowy, kwas migdałowy oraz glikolowy;
- olejków eterycznych – choć może wydawać się to nadmierną ostrożnością, okazuje się, że działanie olejków eterycznych może wpływać niekorzystnie na płód. W ciąży unikaj zwłaszcza olejku lawendowego, tymiankowego, z melisy, szałwii, jałowca czy jaśminu.
Jeśli macie wątpliwości, skonsultujcie się zawsze z lekarzem prowadzącym ciążę. Niektóre składniki mogą prowadzić do przedwczesnego porodu, powodować zaburzenia krążenia czy szkodzić zdrowiu dziecka. Zadbajcie o siebie, używając jedynie bezpiecznych kosmetyków.
Pielęgnacja skóry w okresie ciąży – bezpieczne składniki kosmetyków
W okresie ciąży i karmienia piersią wybierajcie produkty o bezpiecznych składach, które wspomagają nawilżenie skóry i jej elastyczność. Dzięki temu, powstawanie rozstępów nie będzie spędzało Wam snu z powiek i nie pozostanie niechcianą pamiątką już po porodzie.
Jakie kosmetyki stosować w czasie ciąży? Balsamy, masła do ciała, ale także peelingi, które podczas masażu delikatnie pobudzają krążenie krwi i umożliwiają składnikom, pochodzącym z maseł i balsamów oraz kremów, na lepsze wniknięcie i skuteczniejsze działanie w głębi skóry. Sprawdź także kosmetyki ujędrniające oraz produkty do pielęgnacji biustu w czasie i po ciąży.
Jakie składniki są bezpieczne i jednocześnie działają skutecznie? Witaminy E, C, B5 (pantenol), ceramidy, oleje np.olej arganowy, olej ze słodkich migdałów czy olej jojoba masła roślinne oraz wybrane ekstrakty roślinne, np. z dzikiej róży, zielonej herbaty, wąkroty azjatyckiej czy z aloesu.
Zapewniają one odpowiednie nawilżenie i chronią przed jego utratą, koją i łagodzą podrażnienia, a także wpływają na zwiększenie elastyczności i poprawę jędrności skóry.Jeśli chcecie zapobiec rozstępom, stosujcie kosmetyki dla kobiet w ciąży regularnie, wspomagając naturalne funkcjonowanie skóry. Dzięki temu macie szansę na uniknięcie rozstępów i szybszy powrót do formy już po porodzie.