Wellbeing czyli tzw. dobrostan odnosi się do stanu bycia szczęśliwym, zdrowym i zadowolonym. Jest to wielopłaszczyznowa koncepcja, która obejmuje różne aspekty życia: fizyczny, emocjonalny, społeczny i duchowy. Podpowiemy Wam, jak zadbać o dobrostan w swoim życiu!

Czym jest wellbeing theory, czyli co składa się na dobrostan?

To model opracowany przez prof. Martina Seligmana określający kluczowe elementy, które wpływają na dobre samopoczucie i zadowolenie:

  • pozytywne myślenie
  • zaangażowanie
  • relacje
  • poczucie sensu/znaczenia
  • osiągnięcia i docenienie tego co się robi

Dobre samopoczucie fizyczne obejmuje dbanie o swoje ciało poprzez zdrowe nawyki, takie jak regularne ćwiczenia, właściwe odżywianie, odpowiedni sen i unikanie substancji szkodliwie wpływających na organizm, takich jak tytoń i alkohol.

Dobre samopoczucie emocjonalne obejmuje skuteczne zarządzanie emocjami i kultywowanie pozytywnej samooceny. Dobrobyt społeczny to przede wszystkim budowanie i utrzymywanie zdrowych relacji z innymi, pielęgnowanie poczucia wspólnoty, ale także wkład w społeczeństwo.

Duchowe dobre samopoczucie polega na znalezieniu sensu i celu w życiu, połączeniu się z czymś większym niż „ja” i rozwijaniu poczucia wewnętrznego spokoju i harmonii.

Ogólnie rzecz biorąc, dobre samopoczucie to dynamiczny i ciągły proces, który wymaga ciągłego wysiłku i uwagi. Wpływ na to mogą mieć różne czynniki, w tym genetyka, środowisko, styl życia oraz czynniki społeczne i ekonomiczne.

Dobre samopoczucie fizyczne to podstawa

Dobrostan – jak go osiągnąć w swoim życiu?

Podstawą osiągnięcia dobrostanu jest uświadomienie sobie co wprawia nas w dobry humor i sprawia, że chce nam się żyć. Jedni cenią sobie wolny czas na rozwijanie zainteresowań, inni aktywność fizyczną, jeszcze inni ograniczenie stresu i spędzanie czasu z przyjaciółmi. Są jednak podstawowe zasady, które dobrze jest przestrzegać dla zachowania równowagi i radości w życiu.

 

Podstawa to zdrowy sen, czyli taki, który pozwala organizmowi na odpoczynek i regenerację, przy jednoczesnym zapewnieniu jakości i ilości snu, które są potrzebne, aby funkcjonować w ciągu dnia.

Warto pamiętać, że jakość snu jest równie ważna, co ilość. Sen powinien być głęboki i nieprzerwany, aby organizm miał czas na regenerację i naprawę uszkodzeń komórkowych. Dobra jakość snu pozwala na poprawę koncentracji, poprawę nastroju, zmniejszenie stresu i poprawę ogólnego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Czynniki, które wpływają na zdrowy sen, to m.in. regularność, wygodne łóżko, ciemność i cisza w pomieszczeniu, unikanie ciężkich posiłków i alkoholu przed snem oraz regularna aktywność fizyczna. Ważne jest także, aby w ciągu dnia nie przesypiać, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na jakość snu w nocy.

Zdrowa dieta nie tylko pozwoli zadbać o swoje ciało, ale również o samopoczucie. Brak niektórych witamin jak np. B może wpływać na obniżenie nastroju, w tym powodować stany depresyjne.

Redukcja stresu, unikanie toksycznych relacji przywróci nam poczucie szczęścia.

Dolce far niente, czyli włoska sztuka odpoczywania bez wyrzutów sumienia powinna na stałe wejść nam w krew. W czasach, gdy wszyscy gonią za sukcesem, są zapracowani i nawet na wakacjach biegają od jednej atrakcji do drugiej, aby zobaczyć i doświadczyć jak najwięcej, odpoczynek bez wyrzutów sumienia stał się prawdziwą sztuką.

Odpoczynek służy temu, aby ciało i umysł zregenerowały się po długotrwałym wysiłku. Takie dobroczynne lenistwo pomaga się zresetować i nabrać sił przed kolejnym wyzwaniem.

Odpoczynek nie zawsze oznacza leżenie i nicnierobienie. Można odpoczywać w sposób aktywny, np. uprawiając sport, pielęgnując ogródek, uczestnicząc w kursie tańca towarzyskiego, a nawet jadąc do SPA. Ważne jest, aby w czasie wolnym od pracy, robić to, na co ma się ochotę i co jest naszą pasją.

 

Aktywność fizyczna jest niesłychanie ważna w procesie dbania o swój dobrostan

Sport może mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i ogólne zdrowie psychiczne. Regularne uprawianie sportu może przyczynić się do poprawy nastroju, zmniejszenia stresu, zwiększenia samooceny i poprawy jakości snu.

Ponadto, sport może pomóc w utrzymaniu zdrowia fizycznego, co również przekłada się na lepsze samopoczucie. Poprawa kondycji fizycznej i wzrost siły mięśniowej mogą pomóc w codziennych czynnościach oraz zapobiec wielu chorobom.

Jednakże, jak w każdej dziedzinie, nadmiar może prowadzić do negatywnych skutków. Zbyt intensywny trening lub nadmierna rywalizacja mogą prowadzić do nadmiernego stresu i kontuzji, co może prowadzić do pogorszenia samopoczucia. Dlatego ważne jest, aby znaleźć odpowiednią równowagę między aktywnością fizyczną, a odpoczynkiem, aby zapewnić sobie korzyści z uprawiania sportu, jednocześnie dbając o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

 

Jeśli jednak nie umiemy sobie poradzić ze swoim obniżonym nastrojem ważne jest, aby nie bać się korzystać z pomocy specjalistów, takich jak psycholog. Czasem, aby złapać równowagę musimy wcześniej przepracować traumy, lęki czy kompleksy, wtedy dopiero będziemy mogli stanąć na nogi.

Dobrostan był ważny zawsze, ale wraz z rozwojem naszego świata, wzrastającym tempem napływu informacji, ilością wydarzeń i szybkością zmian powodujących niepewność i brakiem poczucia kontroli, tym staje się on ważniejszy.

Musimy nauczyć się panować nad naszym życiem i samopoczuciem, aby skutecznie odpowiadać na wyzwania zewnętrznego świata i przy tym nie zwariować.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
JULIA POLKOWSKA-ANIA KRUK
Asia i Sylwia 

Lubimy ćwiczyć, zdrowo jeść, dobrze spać i cały czas rozwijać się w różnych aspektach życia. 

Karimatastudio.eu

Zobacz pozostałe wpisy autorek