Suche, popękane pięty to jedna z najczęstszych przypadłości dotykających skórę stóp. Nie jest to jednak tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotny. Uszkodzona, popękana skóra sprzyja wnikaniu do organizmu wirusów i baterii, co może doprowadzić do groźnych dla zdrowia zakażeń. Sprawdźcie, jak dbać o skórę stóp, aby tego uniknąć.

Przyczyny pękania pięt

Zanim poznacie domowe sposoby na popękane pięty, warto poznać powody ich pękania.

Do przyczyn nadmiernego rogowacenia i pękania pięt należą:

  • nadmierna suchość naskórka,
  • niewłaściwa dieta – niedobory witamin np. A lub żelaza,
  • niewłaściwa pielęgnacja - zbyt agresywne złuszczanie skóry,
  • źle dopasowane obuwie,
  • nadwaga,
  • zbyt mało ruchu lub nadmierna aktywność.

Powodem pękania pięt mogą być także:

  • skłonność genetyczna,
  • wady stóp, np. płaskostopie,
  • schorzenia m.in. cukrzyca, niedoczynność tarczycy,
  • choroby skóry np. łuszczyca, AZS.

Nie na wszystkie czynniki macie wpływ, jednak odpowiednia pielęgnacja i wyeliminowanie przyczyn zależnych od Was, pozwolą uniknąć problemów z piętami.

Przyczyny pękania pięt

Pielęgnacja stóp – jak dbać o suche pięty

Odpowiednio nawilżona skóra stóp to klucz do zapobiegania pękających piętom. Utrata nawilżenia i brak odpowiedniej pielęgnacji sprawiają, że skóra na stopach, w szczególności piętach nadmiernie rogowacieje i grubieje. Jak temu zaradzić?

Kąpiele stóp

Pielęgnacyjne kąpiele to jeden ze sposobów na walkę z suchą skórą stóp i pękającymi piętami. Skorzystajcie ze specjalistycznych soli do kąpieli stóp – dzięki niej skóra stóp stanie się miękka i łatwiej będzie można usunąć zgrubiały naskórek.

Usuwanie zrogowaciałego naskórka

Przy regularnym złuszczaniu martwego naskórka ze stóp zapobiegniecie tworzeniu się zgrubień i pęknięć. Możecie to zrobić za pomocą pumeksu, specjalnej tarki, np. elastycznej gąbki-tarki do bezpiecznego usuwania martwego naskórka lub wykorzystać Złuszczające skarpetki nasączone maską. Dzięki silnie działającym składnikom zmiękczającym i złuszczającym naskórek: mocznikowi, kwasowi mlekowemu i kwasowi glikolowemu skarpetki stymulują złuszczanie skóry, a jednocześnie wspomagają jej odnowę. Pamiętajcie, działanie skarpetek nie jest natychmiastowe, efekty zauważycie dopiero po kilku dniach.

Jeśli naskórek stóp jest gruby i szorstki, z zadziorami na piętach, ale bez widocznych ran – do jego zmiękczenia i złuszczenia możecie wykorzystać również peeling z sody oczyszczonej. Gęstą pastę z sody oczyszczonej wmasujcie w pięty, a następnie pozostawcie miksturę na kilka minut na skórze. Zasadowy charakter sody wpływa na zmiękczenie twardego naskórka. Jednak nie stosujcie sody na popękane pięty, gdyż może ona doprowadzić do bolesnych podrażnień.

Nawilżanie

Mocno nawilżona skóra stóp to klucz do zapobiegania pękającym piętom. Jednak samo nawilżenie nie wystarczy! Brak gruczołów łojowych sprawia, że skóra stóp potrzebuje również lipidów, które wzmocnią płaszcz ochronny naskórka, chroniąc go przed odwodnieniem. W formułach kosmetyków szukajcie olejów i maseł roślinnych, takich jak: masło shea, olej kokosowy, olej macadamia, olej ze słodkich migdałów. Jednak prawdziwym mistrzem radzenia sobie z problemem suchych, zgrubiałych i zrogowaciałych pięt jest mocznik. O ile w wyższym stężeniu ma on silne działanie keratolityczne, złuszczając zgrubiały naskórek, o tyle w niższym, poniżej 10%  – silnie nawilża.

Jeśli zależy Wam na pozbyciu się zgrubiałego naskórka wybierzcie specjalistyczne kremy do stóp zawierające mocznik w wysokim stężeniu, np. Zmiękczająco-wygładzający krem-preparat do stóp – mocznik 40%, który skutecznie dba o skórę stóp w miejscach szczególnie skłonnych do rogowaceń i szorstkości, takich jak pięty, podeszwy stóp czy palce. Możecie również zastosować silnie działający Krem na popękane pięty extra + z 30% mocznikiem.

W przypadku mocno zrogowaciałych, pękających pięt świetnie się sprawdzi także Regenerująco-kojąca witaminowa maść-preparat na pękające pięty z 20% mocznikiem. Jej bogata formuła zawiera także aż 25% kompleks lipidowy, o silnym działaniu odżywczym, wygładzającym i zmiękczającym naskórek, witaminy A, E i B5, a także masło shea i działającą okluzyjnie lanolinę. Ich połączone działanie sprawia, że skóra pięt stanie się miękka, bardziej elastyczna i gładka w dotyku. Aby taka pozostała na dłużej pamiętajcie o odpowiednim obuwiu!

Kuracja z mocznikiem na pękające pięty

Dobór butów – czy źle dobrane obuwie wpływa na kondycję stóp?

Wybór butów ma znaczenie! Zbyt ciasne, źle wyprofilowane, uwierające będą przyczyną nadmiernego rogowacenia, tworzenia się odcisków, przyczyną bólu pięt i ich pękania.

Jeśli zastanawiacie się ile luzu powinno być w butach, aby uniknąć problemów ze stopami – postawcie na obuwie dobrze dopasowane i zapewniające stopie stabilność – ani za ciasne, ani zbyt luźne. Unikajcie też butów wykonanych z plastiku czy sztucznych, nieprzewiewnych materiałów, w których noga będzie się szybko pociła i przegrzewała. To nasili problem z suchą skórą stóp i ich rogowaceniem.

Dla zachowania efektu świeżości możecie skorzystać ze specjalistycznego Dezodorantu do obuwia i stóp z oferty MENFOOT, ze srebrem koloidalnym i Sinodorem - opatentowanym składnikiem o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych, skutecznie blokującym nieprzyjemne zapachy. Może być stosowany do każdego typu obuwia, ale także do stóp.

Dobrór butów a pękające pięty

Dieta dla pięknej skóry

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że dieta wpływa na cały organizm, również na wygląd i kondycję skóry stóp. Prawidłowa pielęgnacja pięt to nie wszystko - popękane pięty mogą świadczyć o niedoborze cennych witamin, m.in. A, B3, C i E, dlatego dbajcie o dietę bogatą w warzywa i owoce. Zależy Wam na pięknych paznokciach? W Waszej diecie nie może zabraknąć także białka, a dodatkowo produktów bogatych w żelazo i magnez!

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji