Czym jest peeling kawitacyjny?
Po co złuszczać naskórek?
Każdy peeling, bez względu na jego rodzaj, prowadzi do usunięcia martwych komórek naskórka. Komórki rozpoczynają swoje życie w najgłębszych warstwach, aby następnie, aż do końca swojego cyklu życia, przesuwać się w kierunku powierzchni. Ten naturalny cykl odnowy naskórka trwa ok. 28 dni. Może on jednak pod wpływem wielu czynników może ulec spowolnieniu. Peeling pomaga pobudzić naturalny proces odnowy naskórka, a usunięcie martwych komórek umożliwia wniknięcie w głębsze warstwy skóry dobroczynnych składników odżywczych i nawilżających, aplikowanych dzięki kremom, serum czy esencjom.
Najlepsze peelingi nie tylko złuszczają martwe komórki naskórka, ale zmniejszają przebarwienia, pomagając wyrównać koloryt skóry, nawilżają i odżywiają ciało. Złuszczanie to także znakomity sposób na pozbycie się wągrów i skuteczne na zwężenie porów oraz uniknięcie zbierania się w nich zanieczyszczeń. Peeling pozwala usunąć nadmiar sebum z powierzchni skóry, jednocześnie normalizując jego wydzielanie. Jak więc widzicie, peeling ma same zalety. A można tego dokonać na wiele sposobów!
Na czym polega peeling kawitacyjny?
Peeling kawitacyjny jest zabiegiem polegającym na złuszczeniu skóry, dzięki zastosowaniu ultradźwięków. Podczas wykonywania peelingu kawitacyjnego wykorzystuje się zjawisko kawitacji. Polega ona na szybkiej przemianie z fazy ciekłej w fazę gazową pod wpływem zmniejszenia ciśnienia. Zabieg peelingu kawitacyjnego wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia. Przed rozpoczęciem zabiegu, skóra musi być oczyszczona oraz lekko nawilżona, gdyż działanie urządzenia wymaga wilgotnej powierzchni. Dzięki ultradźwiękom na zwilżonej skórze wytwarzają się gazowe pęcherzyki, które pękają, rozbijając połączenia między komórkami – umożliwiając usunięcie martwego naskórka. Zabieg ten ma intensywniejsze działanie niż peelingi do użytku domowego. Warto z niego korzystać, zwłaszcza gdy macie skórę problematyczną z zaskórnikami czy trądzikiem, a także w przypadku skóry przetłuszczającej się czy przesuszonej. Jest to dobry wstęp do dalszej pielęgnacji, odżywiającej i nawilżającej skórę. Warto pamiętać, że po zabiegu należy chronić skórę przez kilka tygodni przed wpływem słońca, które może działać podrażniająco.
Kiedy i gdzie wykonać peeling kawitacyjny?
Zabieg kawitacji wykonuje się w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Przeprowadzać powinny go wykwalifikowane kosmetyczki lub kosmetolożki. Sam zabieg nie jest skomplikowany, jednak wymaga wiedzy oraz pewnej wprawy. Jego nieprofesjonalne wykonanie może doprowadzić do uszkodzenia skóry, dlatego warto kawitację wykonywać w zaufanych gabinetach. W domowych warunkach możecie robić peeling mechaniczny, enzymatyczny czy kwasowy. Przeprowadzenie peelingu kawitacyjnego lepiej zlećcie specjalistom!
W przypadku kawitacji ważny jest także moment wykonywania zabiegu. Najlepszymi porami do jego przeprowadzenia są jesień oraz zima. Wszystko ze względu na mniejszą ekspozycję na działanie promieniowania słonecznego (promieniowania UV), którego po zabiegu należy unikać. Bez względu na porę roku po zabiegu trzeba zabezpieczać skórę filtrami ochronnymi, najlepiej SPF 30 lub nawet SPF 50. Stosujcie je przez co najmniej trzy tygodnie po zabiegu.
Sam zabieg nie jest skomplikowany. Wykonuje się go na wilgotnej skórze. Urządzenie przesuwa się na poszczególne partie skóry, usuwając w ten sposób martwy naskórek. Po zakończonym zabiegu czasem wykonuje się masaż oraz nakłada odżywcze serum.
Warto też pamiętać o przeciwwskazaniach do wykonywania peelingu kawitacyjnego. Przeciwwskazaniem jest ciąża, skóra z trądzikiem pospolitym, zakrzepowe zapalenie żył, zakażenia skóry, choroby tarczycy, choroby nowotworowe, niewydolność krążenia, metalowe implanty czy choroby związane z niewydolnością krążenia.
Peeling mechaniczny, enzymatyczny, kwasowy czy kawitacyjny?
Liczba i zróżnicowanie zabiegów złuszczających sprawiają, że można się w tym wszystkim pogubić. Co, jak i kiedy stosować do skóry twarzy? Wśród peelingów, które możecie stosować w domu, są trzy rodzaje kosmetyków:
- peeling mechaniczny – działa z użyciem ścierniwa, którym może być kawa, cukier lub sól. Ścierające właściwości tych substancji umożliwiają pozbycie się martwego naskórka, a dzięki dodatkowym składnikom odżywczym i nawilżającym, peeling pozostawia skórę gładką, jędrną i dobrze nawilżoną.
- peeling enzymatyczny – to rodzaj peelingu, którego działanie oparte jest na naturalnych właściwościach enzymów roślinnych (np. owocowych, ziołowych). To one w delikatny, ale skuteczny sposób usuwają martwy naskórek, rozpuszczając jego warstwę rogową. Ich działanie pozwala odblokować kanaliki gruczołów łojowych i delikatnie usunąć martwe komórki bez podrażniania i zaogniania zmian skórnych. Możemy go stosować nawet wtedy, gdy skóra jest wrażliwa, czy wymaga specjalnej pielęgnacji, ze względu na zmiany trądzikowe. Przeciwwskazaniem są istniejące już zmiany zapalne.
- peeling kwasowy – jest doskonały zwłaszcza przy cerze tłustej i trądzikowej. Działa w głębszych warstwach skóry. Oparty jest na złuszczającej mocy naturalnych kwasów owocowych.
Rodzaj peelingu do twarzy dobierzcie do wymagań swojej skóry. Złuszczanie z ich udziałem najlepiej wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Inaczej jest z peelingiem kawitacyjnym, który jest bardziej inwazyjny. Wykonuje się go w gabinetach kosmetycznych, a częstotliwość jego wykonywania najlepiej skonsultować z ekspertem. W zależności od indywidualnych potrzeb skóry, zabieg taki można wykonać jednorazowo, na przykład raz w roku, po lecie, w celu wyrównania kolorytu skóry, ale w przypadku skóry problematycznej może być konieczność przeprowadzenia 3-6 zabiegów w różnych odstępach czasowych. Przy regularnym stosowaniu peelingów można uzyskać odświeżenie skóry i poprawić jej ogólną kondycję.
Efekt kawitacji, czyli jak wygląda skóra po zabiegu
Przebieg zabiegu kawitacji ma dobroczynny wpływ na skórę. Poprawia się przepływ krwi, a więc skóra zyskuje substancje odżywcze, dzięki czemu może funkcjonować efektywniej i skuteczniej się regenerować. Poprawiona jest gospodarka wodna skóry, co zwiększa jej nawilżenie. Poprawia się jędrność i elastyczność skóry. Wydzielanie sebum jest odpowiednio regulowane, by jego nadmiar nie powodował niechcianego błyszczenia. Poprawia się napięcie skóry. Skóra jest pełna blasku i młodzieńczej świeżości.
Warto rozważyć zastosowanie peelingu kawitacyjnego raz na jakiś czas, a samodzielnie regularnie stosować wybrany przez siebie peeling do twarzy, który można wykonywać samodzielnie w warunkach domowych.