Peeling kwasowy – właściwości i stosowanie. U kogo się sprawdzi?
Po co stosuje się peelingi?
Martwy naskórek stanowi barierę w przenikaniu składników odżywiających, nawilżających i regenerujących skórę. I chociaż skóra w sposób naturalny ulega regeneracji, a martwe komórki złuszczają się, to jednak proces ten bardzo często ulega zaburzeniu. Warto więc skórze pomóc! Systematyczne używanie peelingów do twarzy i złuszczanie wygładza skórę, przeciwdziała zapychaniu porów, wpływa na redukcję przebarwień i umożliwia skuteczniejsze dotarcie składników odżywczych w głąb skóry. Peelingi kwasowe do stosowania domowego działają skutecznie, a jednocześnie wystarczająco delikatnie, by nie podrażnić skóry. Są doskonałe do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej, problematycznej, ale także dojrzałej.
Efekty działania peelingu kwasowego
Najlepsze peelingi kwasowe nie tylko usuwają martwy naskórek, stymulując skórę do odnowy, ale także wpływają na redukcję niedoskonałości. Regulują produkcję sebum, kondycjonując cerę tłustą i zmniejszając niechciane błyszczenie. Likwidują zaczerwienienia skóry oraz inne przebarwienia. Redukcja zaskórników to także efekty ich działania. Dobry peeling kwasowy jednocześnie zmiękcza skórę i zmniejsza widoczność zmarszczek oraz przebarwień. Peeling z kwasem salicylowym lub migdałowym dodatkowo działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
Mechaniczny, enzymatyczny czy kwasowy?
Do złuszczenia skóry twarzy możecie wykorzystać peelingi mechaniczne, enzymatyczne i kwasowe. W przypadku tych pierwszych musicie jednak bardzo uważać – ich działanie oparte jest na ścierniwie, takim jak kawa, cukier czy sól. Same wiecie, że mogą one świetnie działać na skórę normalną, mieszaną czy tłustą, ale dla skóry wrażliwej, suchej lub naczynkowej są zbyt inwazyjne. Wtedy lepiej sięgnijcie po peelingi enzymatyczne. Dzięki działaniu enzymów roślinnych rozpuszczają one martwy naskórek, a przy tym działają delikatnie i bardzo skuteczne. Co jednak, gdy potrzebujemy mocniejszego efektu lub gdy mamy zmiany zapalne i trądzikowe, które wykluczają użycie peelingu mechanicznego? Tu właśnie najlepiej sięgnąć po peeling kwasowy, który działa multifunkcyjnie i głębiej niż pozostałe scruby. Odpowiednie stężenie kwasów zapewnia optymalne, bezpieczne oddziaływanie na skórę. Regularne stosowanie reguluje pracę gruczołów łojowych, niwelując nadmierne wydzielanie sebum i redukuje błyszczenie się skóry!
Kiedy warto sięgnąć po peeling kwasowy?
Złuszczanie kwasami jest skuteczną metodą usuwania martwego naskórka. Jego zaletą jest intensywne działanie, które wpływa nie tylko na sam martwy naskórek, ale także na funkcjonowanie skóry. Jest to kluczowe w przypadku pielęgnacji skóry problematycznej, jaką jest skóra tłusta czy trądzikowa. Odpowiednio dobrany peeling kwasowy nie tylko usunie martwy naskórek, ale także ureguluje produkcję sebum, zmniejszając dolegliwości skóry tłustej. Działanie kwasów rozjaśnia także przebarwienia, stopniowo przywracając skórze gładkość, wyrównując jej koloryt i nadając jej zdrowy, promienny wygląd.
Peeling kwasowy to nazwa bardzo ogólna, odnosząca się do wielu produktów o zróżnicowanym oddziaływaniu na skórę. Dlatego, zanim sięgniecie po niego, sprawdźcie co znajduje się w jego formule. W peelingach kwasowych znajdziecie:
- kwas salicylowy – należy dobeta-hydroksykwasów (BHA), zmniejsza i niweluje wypryski, zaskórniki oraz inne wykwity skórne. Jednocześnie reguluje wydzielanie sebum, przywracając naturalną równowagę.Ma silne działanie złuszczające, antybakteryjne i przeciwzapalne.
- kwas mlekowy – należy doalfa-Hydroksykwasów (AHA) dzięki działaniu złuszczającemu wpływa na oczyszczenie i zwężenie porów, niwelując ryzyko powstawania nieestetycznych czarnych „kropek”, a także wpływa na zmniejszenie przebarwień, a dodatkowo stymuluje syntezę ceramidów,
- kwas cytrynowy – jeden zalfa-Hydroksykwasów (AHA),on także rozjaśnia przebarwienia skóry, zwłaszcza te związane z trądzikiem czy ekspozycją słoneczną. Dzięki niemu Wasza skóra odzyska zdrowy blask;
- kwas glikolowy – należy doalfa-Hydroksykwasów (AHA) , ma silne działanie złuszczające, wyrównuje strukturę i ujednolica koloryt cery. Dodatkowo wspiera regenerację skóry i działa również zmiękczająco. Stosowanie kwasu glikolowego zmniejsza widoczność zmarszczek.
- glukonolakton – należy do polihydroksykwasów (PHA). Ma właściwości antyoksydacyjne, silnie nawilża i wzmacnia barierę hydrolipidową skóry. Działa złuszczająco na naskórek oraz wpływa na redukcję przebarwień.
- kwas migdałowy – jeden zalfa-Hydroksykwasów (AHA), działa antybakteryjnie iłagodzi stany zapalne, ma właściwości złuszczające,stymulując proces odnowy komórkowej naskórka, działa rozjaśniająco, a także wygładzająco na cerę.
Pielęgnację kwasami warto rozpocząć właśnie od delikatnego złuszczania. Warto szukać kosmetyków z kwasami, które dodatkowo nawilżają skórę. Zawierają one takie składniki, jak kwas hialuronowy, trehalozę czy roślinne ekstrakty o działaniu nawilżającym. .
Nic się nie bój – to bezpieczne, czyli aplikacja peelingu kwasowego
„Kwasy” – to może brzmieć niepokojąco, ale pamiętajcie, że działają one różnie, w zależności od ich rodzaju i stężenia. Peeling kwasowy, który znajdziecie na półkach swojego ulubionego sklepu, jest kosmetykiem bezpiecznym, przeznaczonym do domowego użytku. Oczywiście każdy kosmetyk, również naturalny może wywołać niekorzystne reakcje skóry, dlatego zanim go zaaplikujecie, zróbcie test. Nie zapomnijcie również o dokładnym oczyszczeniu twarzy, pamiętając, że dwuetapowe oczyszczanie jest najefektywniejsze. Do demakijażu zaproście wodę micelarną, masło lub leki żel do demakijażu . W drugim kroku zastosujcie kosmetyk do oczyszczania z użyciem wody np. piankę oczyszczająca. Dopiero teraz skóra gotowa jest na złuszczanie kwasami. Przy aplikacji peelingu kwasowego należy omijać okolice wrażliwe, a więc oczy, usta i płatki nosa. Kosmetyk stosujcie zawsze zgodnie z zaleceniem na etykiecie, nie przedłużajcie aplikacji! W przypadku 10 minutowego peelingu kwasowego Seboom pozostawcie go na skórze przez 10 minut, a następnie dokładnie opłuczcie twarz wodą. A następnie zastosujcie tonik lub hydrolat, aby przywrócić skórze jej naturalne pH.
W trakcie peeling może delikatnie szczypać – to nic, wszystko jest w porządku. Prawdopodobnie kolejne aplikacje zmniejszą te dolegliwości. Peelingi kwasowe stosujcie 1-2 razy w tygodniu. W codziennej pielęgnacji możecie uzupełniać ich działanie, stosując inne kosmetyki z kwasami owocowymi, jednak pamiętajcie, aby nie przesadzić ze złuszczaniem!
Dziś pielęgnacja cery problematycznej nie jest trudna. Kluczem są dobrej jakości kosmetyki i dopasowany rytuał pielęgnacyjny.