Gładka, miękka, oczyszczona skóra – taki efekt przynoszą peelingi gruboziarniste. Czy jednak każdy może je stosować i jak wybrać kosmetyk dopasowany do własnych potrzeb? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o peelingach gruboziarnistych.

Co to jest peeling gruboziarnisty?

Wśród peelingów wyróżnia się kosmetyki o działaniu mechanicznym, enzymatycznym oraz kwasowym. Peeling gruboziarnisty jest produktem opartym na ścierniwie, a więc jest kosmetykiem działającym mechanicznie, ścierającym martwy naskórek, dzięki zawartym w nich drobinkom. Tymi drobinkami może być na przykład cukier, zmielona kawa, nasiona czy sól. Wmasowując je w skórę usuwamy warstwę rogową naskórka. Zalety używania peelingów do ciała poczujecie i zobaczycie na własnej skórze, gdy stanie się ona miękka, wygładzona i bardziej jędrna. Peeling taki gwarantuje dogłębne oczyszczenie skóry z martwych komórek naskórka, odblokowanie porów, redukcję przebarwień i wyrównanie kolorytu. 

Dla kogo peeling gruboziarnisty?

Zanim zdecydujecie się na wybór kosmetyku, przyjrzyjcie się swojej skórze. Wybierzcie peeling gruboziarnisty, gdy jesteście posiadaczkami skóry normalnej lub mieszanej, przetłuszczającej się i ze skłonnością do zaskórników, ale bez większych problemów z trądzikiem. Warstwa rogowa tego rodzaju skóry jest grubsza i można bezpiecznie stosować peelingi gruboziarniste, korzystnie na nią oddziałując, poprzez złuszczenie i pobudzenie jej do regeneracji oraz poprawę ukrwienia, dzięki masażowi. Jeśli jednak macie skórę suchą, wrażliwą, naczynkową czy trądzikową, sięgnijcie po delikatniej działające peelingi enzymatyczne, aby jej nie podrażnić mechanicznym złuszczaniem.

Peeling drobnoziarnisty czy peeling gruboziarnisty?

Martwe komórki naskórka możecie usuwać na wiele sposobów, by pozbyć się ich zarówno z powierzchni ciała, jak i z twarzy. Peeling gruboziarnisty, opiera się na działaniu grubszego ścierniwa. Może być stosowany w pielęgnacji ciała, ale także przy skórze tłustej i mieszanej. Peeling drobnoziarnisty zawiera mniejsze drobinki, dzięki czemu działa delikatniej. Możecie go stosować zarówno do złuszczania martwego naskórka twarzy, jak i ciała. 

Który kosmetyk złuszczający wybrać?

Wybierając peeling gruboziarnisty oprócz właściwości złuszczających, przyjrzyjcie się także możliwościom związanym z pielęgnacją skóry. Wśród peelingów mechanicznych wyróżniamy: 

  • peeling cukrowy Zielonooki Kompan – o działaniu antycellulitowym, pobudzającym skórę do regeneracji, a dzięki zawartości matchy jednocześnie kojącym i łagodzącym.  Zawartość kryształków cukru gwarantuje złuszczenie martwych komórek naskórka, a jednocześnie wpływa na nawilżenie skóry; 
  • peeling solny Niebieskooki Towarzysz – złuszcza i dodatkowo detoksykuje skórę, a także ją nawilża i łagodzi podrażnienia, dzięki obecności alg laminaria;
  • peelingi kawowe, np. Uwodzicielski Oryginał dostępne są w wielu  odsłonach, dzięki czemu możecie wybrać taki, który kochacie najbardziej. Kawa robusta, która jest tu bazą, pobudza metabolizm komórek i doskonale ujędrnia ciało, zmniejszając widoczność cellulitu. Ziarna kawy  są zmielone na odpowiednią grubość, by przynieść maksymalne efekty działania i komfort stosowania;
  • peelingi z nasion lub pestek  – np. z nasion lnu, pestek winogron lub jagód. Poza działaniem eksfoliacyjnym, dodatkowo mają one działanie regenerujące, odżywiające i nawilżające. 

Bez względu na to, który z peelingów gruboziarnistych wybierzecie Wasza skóra stanie się miękka i wyraźnie gładsza. Peelingi mechaniczne są bardzo skuteczne - złuszczając warstwę rogową naskórka i zwiększając efektywność wchłaniania substancji aktywnych z kosmetyków, aplikowanych na skórę w kolejnych krokach pielęgnacji.  

Jak używać peelingu gruboziarnistego?

Najważniejszy w stosowaniu kosmetyków złuszczających jest efekt. Aby był widoczny i trwały, pamiętajcie o systematyczności i wykonujcie peeling 1-2 razy w tygodniu. Po wmasowaniu peelingu w skórę warto pozostawić go chwilę dłużej na skórzę - dając szansę na działanie składników aktywnych zawartych w peelingu.  Potem dokładnie opłuczcie skórę!. Stanie się ona miękka, jędrna, gładka i dobrze nawilżona oraz odpowiednio przygotowana na użycie balsamu, masła lub mleczka do ciała. Dla utrzymania efektu powtarzajcie zabieg regularnie. Systematyczność stosowanie jest kluczem do pięknego wyglądu skóry.

Jeśli nie peeling gruboziarnisty, to co?

Peeling gruboziarnisty do twarzy sprawdza się w przypadku skóry tłustej, która nie jest podatna na podrażnienia. Jednak  co zrobić, jeśli zarówno peeling gruboziarnisty, jak i peelingi drobnoziarniste okażą się zbyt mocne dla  skóry. Możecie sięgnąć po peeling enzymatyczny! Działa on na bazie naturalnych enzymów roślinnych, rozpuszczających martwy naskórek, bez konieczności pocierania skóry. Na podobnej zasadzie, choć nieco głębiej działa peeling kwasowy. Może on zawierać różne kwasy, w tym także kwas salicylowy, wykorzystywany w kuracjach trądzikowych. Peelingi enzymatyczne możecie stosować do każdego typu skóry. Peelingi kwasowe sprawdzają się przy cerze trądzikowej, mieszanej, ale także dojrzałej.

Peeling gruboziarnisty to ważny kosmetyk w pielęgnacji skóry całego ciała. Dzięki niemu skóra jest miękka, gładka, jędrna i przygotowana na efektywniejsze wchłanianie substancji odżywiających i nawilżających. A sam zabieg to przyjemność, która powoduje wygładzenie skóry,, poprawia krążenie i przeciwdziała powstawaniu zaskórników, a w przypadku ciała - może pomóc w redukcji cellulitu i rozstępów.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji