Jak przygotować się na wiosnę - zdrowe nawyki dla pięknej skóry
Czego potrzebuje skóra po zimie?
Chociaż w ostatnich latach zima w Polsce była mniej mroźna, to skóra potrzebuje solidnego przygotowania po chłodnych miesiącach. W okresie jesienno-zimowym pojawiają się problemy skórne, jak zaczerwienienie, suchość, łuszczenie czy podrażnienia. Nasilają się w szczególności, jeśli wchodzisz z niskich temperatur do wysokich. Niekorzystnie na wygląd skóry wpływa ogrzewanie, brak wietrzenia pomieszczenia czy gorące kąpiele. Zanim jednak zaplanujesz, jak przygotować skórę na wiosnę, musisz ustalić, jakie są jej potrzeby.
W pielęgnacji warto postawić na:
- kosmetyki i zabiegi złuszczające, które rozjaśnią naskórek, wyrównają koloryt i wygładzą powierzchnię skóry,
- produkty niwelujące niedoskonałości skóry, jak stany zapalne czy wypryski,
- wyeliminowanie nadmiernej suchości, łuszczących się partii skóry czy braku nawilżenia,
- kosmetyki rozświetlające i nadające blasku,
- ochronę przeciwsłoneczną.
Pamiętaj również o tym, aby pielęgnacja była dopasowana do Ciebie i potrzeb Twojej skóry. Jeśli dodatkowo zmagasz się z trądzikiem, przebarwieniami czy zmarszczkami, warto uwzględnić w swojej rutynie również produkty i zabiegi ukierunkowane na te problemu skórne.
Pielęgnacja twarzy na wiosnę
Wiosna to idealny moment na wprowadzenie zmian w swojej rutynie pielęgnacyjnej. Wraz z nadejściem cieplejszych dni możesz porzucić tłuste kremy na rzecz produktów o lżejszej formule, które idealnie sprawdzą się pod lekkim makijażem.
Postaw na sprawdzone kroki w trosce o piękno skóry - od zdiagnozowania jej potrzeb, do zdrowej diety, suplementacji i regularnej pielęgnacji.
Złuszczanie
Regularne złuszczanie naskórka jest ważne nie tylko, jak przygotowujesz skórę przed wiosną, ale przez cały rok. Najłatwiejszym sposobem jest wykonanie peelingu enzymatycznego lub drobnoziarnistego. Enzymy zawarte w kosmetyku rozpuszczają martwy naskórek, sprawiając, że skóra staje się jaśniejsza, gładsza w dotyku i pozwala na przyjęcie składników aktywnych zawartych w kosmetykach do pielęgnacji. Peeling enzymatyczny mogą używać niemal wszyscy, niezależnie od posiadanego rodzaju skóry. Również świetnym rozwiązaniem jest maska rozjaśniająca z witaminą C, która rozświetli twarz, zmniejszy widoczność przebarwień i niedoskonałości. O złuszczaniu skóry warto jednak pamiętać. Stosowanie takich kosmetyków raz w tygodniu pozwoli cieszyć się rozświetloną i pełną blasku skórą.
Eksfoliująca maska z Kwasami i Witaminą C
Nawilżanie
Nawilżanie to podstawa każdej pielęgnacji, niezależnie od posiadanego rodzaju skóry. Po zimie często pojawia się nadmierna suchość, a w niektórych przypadkach również łuszczące się skórki. Twarz wydaje się zmęczona, szara i matowa. Kosmetyki nawilżające poprawiają wygląd skóry, dodają jej blasku, a także pozytywnie wpływają na jej barierę hydrolipidową. Warto postawić na dobrze nawilżający krem do twarzy i włączyć go na stałe do pielęgnacji. Już po chwili zniweluje on suchość, a także sprawi, że z każdym dniem skóra będzie w coraz lepszej kondycji. Możesz również sięgnąć po inne kosmetyki do twarzy, dzięki którym pozbędziesz się wszelkich suchości i nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia.
Niwelowanie niedoskonałości
Na skórze mogą pojawić się różnego rodzaju niedoskonałości, jak trądzik, stany zapalne skóry czy zmarszczki. Dobrze dobrana pielęgnacja połączona z dietą, odpowiednią ilością snu i nawodnieniem pozwolą pozbyć się większości z nich. Pamiętaj jednak, że jest to proces, który wymaga cierpliwości i systematyczności. Jeśli zmagasz się z trądzikiem czy stanami zapalnymi skóry, to koniecznie ustal ich przyczynę. Może wynikać ona ze złej diety, nieodpowiedniej pielęgnacji czy braku higieny, jak i różnych poważniejszych przyczyn, jak zaburzenia gospodarki hormonalnej. Kosmetyki do skóry trądzikowej pozwolą zniwelować niedoskonałości, rozjaśnić i zmatowić twarz. Natomiast jeśli nie wprowadzisz zmian w swoim stylu życia, efekty mogą nie być satysfakcjonujące.
Łagodny żel do mycia twarzy z Kompleksem Antybakteryjnym
Zmarszczki, w szczególności mimiczne mogą pojawić się już u 25-latków. Sucha i odwodniona skóra może nasilić ten problem, dlatego, jeśli po zimie widzisz na swojej twarzy więcej zmarszczek i bruzd, upewnij się, że Twoja pielęgnacja i codzienne self care skupiały się na nawilżeniu, odżywieniu i zregenerowaniu skóry. W przypadku zmarszczek warto sięgnąć nie tylko po kosmetyki nawilżające, ale również ujędrniające. Dobrym pomysłem są produkty na bazie retinolu, witaminy C, bakuchiolu czy koenzymu Q10. Pamiętaj, aby dobrać je do potrzeb Twojej skóry.
Ochrona przeciwsłoneczna
O tym, jak ważne jest stosowanie kremów z filtrem przez cały rok, nie będziemy pisać, bo wiesz o tym doskonale. Słońce ma negatywny wpływ na stan skóry, powoduje przebarwienia, podrażnienia, przyspiesza starzenie i wysusza. W zimie częściej zapominamy o stosowaniu kremów z SPF, co niestety odbija się na skórze. Przed nadejściem wiosny warto wyrobić sobie ten nawyk. Dobrym pomysłem mogą być kremy, które jednocześnie pielęgnują, jak i chronią skórę. Dzięki temu nie musisz pamiętać, aby nakładać na skórę dodatkowy produkt. Stosowanie kremów z filtrem sprawia, że skóra ma jednolity kolor, jest w lepszej kondycji, a proces starzenia jest wolniejszy. Nie zapominaj jednak o reaplikacji kremu. Aby mieć pewność, że Twoja twarz jest chroniona przed działaniem promieni słonecznych, należy nakładać na jej powierzchnię kosmetyk co 2-3 godziny.
Jakich składników aktywnych warto szukać w kosmetykach?
To, jak zadbać o skórę już wiesz, ale możesz zgubić się wśród licznych kosmetyków do pielęgnacji. Niezbędne są zatem podstawy, którymi warto kierować się podczas wyboru odpowiednich produktów. W wiosennej pielęgnacji nie może zabraknąć kosmetyków nawilżających, rozświetlających i regenerujących skórę. Szukaj takich, które w swoim składzie posiadają:
Kosmetyki nawilżające:
- kwas hialuronowy,
- skwalen,
- ceramidy,
- kwas poliglutaminowy,
- mocznik,
- elastyna,
- kolagen,
- pantenol,
- kwas mlekowy.
Kosmetyki rozjaśniające:
- witamina C,
- niacynamid,
- kwas azelainowy,
- kwas glikolowy,
- arbutyna,
- retinol/retinal.
Kosmetyki regenerujące:
- witamina E,
- peptydy,
- ceramidy,
- alantoina,
- masło shea.
Warto również sięgnąć po kosmetyki wegańskie, w których można znaleźć ekstrakty roślinne, oleje, peptydy i witaminy. Do wiosennej pielęgnacji przyda się Ozonowy krem - żel dotleniająco - nawilżający, który szybko się wchłania, pozostawiając skórę nawilżoną, elastyczną i sprężystą. Jeśli potrzebujesz mocniejszych efektów albo chcesz wzbogacić swoją rutynę o kolejny kosmetyk, wypróbuj bestsellerowe serum z peptydami sygnałowymi. Efekty jego działania zobaczysz już po pierwszym użyciu, a na zmiany w wyglądzie skóry należy poczekać miesiąc regularnego stosowania kosmetyku.
Wybróbuj Ozonowy krem - żel dotleniająco - nawilżający, który wzmacnia barierę ochronną naskórka, ale również przywraca mu równowagę i wspiera nawilżenie, a jednocześnie dba o świeżość skóry.
Pielęgnacja ciała na wiosnę
Przygotowując się na nadejście wiosny, nie należy zapominać o ciele. Ono również potrzebuje Twojej troski i zainteresowania. Podobnie jak twarz, skóra na ciele może być mocniej przesuszona, dlatego niezbędne jest zastosowanie nawilżających kosmetyków do ciała. Sięgnij w szczególności po odżywcze maski, nawilżające masło do ciała lub balsamy. Stosuj je po każdej kąpieli, delikatnie wmasowując w skórę. Dzięki temu zniwelujesz suchość, poprawisz elastyczność skóry i jej sprężystość. Wiosna to okres, kiedy chcesz odsłonić więcej ciała. Nawilżające, brązujące masło do ciała nada skórze delikatny brązowy odcień, nawilży i odżywi skórę. Aby osiągnąć naturalny efekt, bez smug i nieestetycznych plam warto przed jego użyciem przygotować skórę. Arbuzowy peeling do ciała nie tylko pięknie pachnie, ale także wygładza skórę, wyrównuje jej powierzchnię i sprawia, że jest ona miękka w dotyku. Podobnie, jak w przypadku twarzy, stosuj peeling przynajmniej raz w tygodniu.
Arbuzowy peeling do ciała
Nawilżające masło do ciała
Wiosną rozpocznij również swoje przygotowania do lata. Stosowanie kosmetyków antycellulitowych pozwoli Ci pozbyć się pomarańczowej skórki, wygładzi skórę i sprawi, że stanie się ona bardziej sprężysta. Regularne stosowanie produktu do ciała sprawi, że za kilka tygodni Twoje ciało będzie świetnie się prezentować w szortach i sukienkach.
Wpływ diety na wygląd skóry
Przygotowanie skóry na wiosnę to nie tylko wybór i stosowanie odpowiednich kosmetyków, ale także nasze wybory żywieniowe. Kluczowe znaczenie ma dostarczenie witamin i składników mineralnych wraz z jedzeniem. Jak zadbać o skórę kompleksowo? Włącz do swojego jadłospisu sezonowe warzywa i owoce, w szczególności te, które zawierają antyoksydanty. Znajdziesz je w truskawkach, borówkach, czerwonej papryce, szpinaku czy pietruszce. Pozytywnie wpływają one na cały organizm, w tym skórę. Niwelują wolne rodniki tlenowe odpowiedzialne za starzenie.
Obowiązkowo należy również włączyć produkty bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Są one niezbędna dla pracy mózgu, poprawiają pamięć, a także wpływają na stan skóry. Znajdziesz je w tłustych rybach morskich, orzechach, awokado i olejach. Godne uwagi są w szczególności te ostatnie. Olej z wiesiołka wspomaga leczenie dermatoz, jak AZS i łuszczyca. Ponadto niweluje suchość skóry i łagodzi świąd. Można go stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.
Warto również wyrównać niedobory witamin, jeśli takie są. Niski poziom żelaza, kwasu foliowego czy witaminy B12 może mocno odbić się na kondycji włosów, skóry i paznokci. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego koniecznie włącz je do swoich posiłków. Jak to zrobić? Spożywaj dobrze zbilansowane dania składające się z białka, tłuszczu i węglowodanów.
Ostatnim ważnym elementem, który ma wpływ na wygląd skóry, jest nawodnienie organizmu. W zimie o wiele częściej sięgamy po herbaty, ciepłe kompoty czy napary, zapominając o zwykłej wodzie. A to właśnie ona jest kluczowa dla nawodnienia organizmu i pracy wielu narządów. Zalecane jest spożywanie 30 ml na każdy kilogram masy ciała. Jeśli nie lubisz smaku wody, wzbogać ją ziołami lub owocami. Rozmaryn, mięta, cytryna lub truskawki to tylko niektóre pomysły, aby woda towarzyszyła Ci w ciągu dnia.
Bibliografia:
Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
Kamm A, Barańska-Rybak W., Wpływ żywienia jako czynnika środowiskowego na poprawę kondycji skóry wśród dorosłych kobiet z trądzikiem pospolitym, W: , red.. Żywienie a środowisko, Wyższa Szkoła Zarządzania w Gdańsku; 2016. s. 104–124.
Kołodziejczyk A., Kosmetologia TOM 1, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.