Peeling solny a cukrowy – różnice i zastosowanie
Dlaczego warto sięgać po peelingi cukrowe i solne?
Martwy naskórek jest naturalną konsekwencją procesów regeneracyjnych, zachodzących w skórze. I chociaż jego złuszczanie zachodzi w skórze w sposób naturalny, to jednak łatwo ten proces zaburzyć. Wtedy musimy skórę wspomóc, stosując odpowiednio dobrane peelingi. Regularne złuszczanie martwego naskórka stymuluje skórę do szybszej regeneracji, a jednocześnie sprawia, że staje się ona gładka i promienna, a składniki aktywne zawarte w kosmetykach, które stosujemy mogą wnikać głębiej i efektywniej oddziaływać. Peeling solny i cukrowy ścierają martwy naskórek, dzięki zawartym w nich szorstkim drobinkom cukru lub soli. Oba scruby należą do peelingów mechanicznych - mają silniejsze działanie niż peelingi enzymatyczne. Są idealne do stosowania w dolnych partiach ciała, a więc na nogach, pośladkach, ale także na rękach, brzuchu czy dekolcie. Peeling solny rzadziej stosuje się do złuszczania skóry twarzy. Drobnoziarniste peelingi cukrowe mogą stosować posiadaczki cery tłustej, mieszanej i normalnej. W przypadku skóry suchej, dojrzałej oraz cery wrażliwej, lepiej sprawdzą się peelingi chemiczne - enzymatyczne lub peelingi kwasowe.
Efekty działania peelingów solnych i cukrowych
Usunięcie martwego naskórka przynosi skórze szereg korzyści. Oprócz wspomnianego już usunięcia bariery, kryształki soli lub cukru oczyszczają także pory, przyczyniając się do ich zwężenia, a jednocześnie przeciwdziałają tworzeniu się zaskórników.Dodatkowo peelingi mechaniczne, poprzez masaż, poprawiają krążenie krwi i limfy, co przyspiesza usuwanie toksyn z tkanek, jednocześnie ułatwia ich odżywienie. Złuszczenie martwych komórek naskórka wpływa na wyrównanie kolorytu i wygładzenie skóry. A zawarte w peelingach cukrowych i solnych dodatkowe substancje odżywcze i nawilżające ją kondycjonują.
Peelingi solne – czym różnią się od cukrowych?
Peeling solny i peeling cukrowy mają podobne działanie złuszczające. Oba opierają się na mechanicznym ścieraniu martwego naskórka za pomocą drobnych kryształków soli lub cukru. Mają one odpowiednią twardość, aby być skutecznym ścierniwem, a w trakcie masażu powoli się rozpuszczają.Można nimi złuszczać całe ciało. Jakie są więc różnice? Użyj peelingu solnego, jeśli chcesz jednocześnie dostarczyć skórze odżywczych minerałów. Sól działa oczyszczająco, pobudzająco i detoksykująco na skórę, a cukier złuszcza i poprawia poziom nawilżenia skóry.
Kiedy warto wybrać peeling solny?
Peeling solny jest doskonały gdy walczysz z cellulitem, zwłaszcza wodnym. Nie tylko pobudza krążenie krwi, ale także działa detoksykująco, przyczyniając się do uzyskania bardziej jędrnej i elastycznej skóry. Masaż wykonywany peelingiem solnym pomaga w redukcji obrzmień wynikających z zaburzeń przepływu krwi i limfy, przyczyniając się do redukcji cellulitu. Peeling solny jest idealny do dolnych partii ciała, mniej wrażliwych na podrażnienia. Unikajmy go przy skóry wrażliwej czy uszkodzonej, a nawet lekko podrażnionej. Sól spowoduje dodatkowy ból i zaogni podrażnienie.
A może lepszy jest peeling cukrowy?
Słodkie kryształki delikatniej oddziałują na skórę niż sól. Peeling cukrowy można stosować do złuszczania całego ciała, w tym także skóry twarzy - przy cerze normalnej, tłustej lub mieszanej. Peeling na bazie cukru zmiękcza skórę i poprawia jej nawilżenie, dzięki czemu staje się ona miękka, bardziej gładka i jędrna.
Jak stosować peelingi cukrowe i solne?
Stosowanie peelingów solnych i cukrowych jest nie tylko łatwe, ale także bardzo przyjemne. To masaż ciała, który poprawia ukrwienie skóry. Pamiętajcie - peeling przeprowadza się zawsze na oczyszczonej skórze. Wystarczy, że weźmiecie odpowiednią ilość kosmetyku w dłonie i wmasujecie go w skórę. Nie należy się spieszyć podczas masażu, ale dokładnie rozprowadzić kosmetyk, masując każdą partię ciała przez kilka minut. Po zakończeniu złuszczania wystarczy spłukać resztki kosmetyku. Na osuszoną skórę nałóżcie balsam lub masło do ciała - masaż i złuszczenie martwych komórek naskórka poprawia wchłaniania składników aktywnych z kosmetyków aplikowanych na skórę po peelingu, dzięki czemu działają one skuteczniej na skórę.